Diecezja rzeszowska – pierwsza w Polsce po szkoleniach wolontariuszy ŚDM z prewencji nadużyć
17 czerwca 2016 | 18:26 | awo Ⓒ Ⓟ
Diecezja rzeszowska jako pierwsza w Polsce przeszkoliła wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed ewentualnymi nadużyciami seksualnymi.
Jak podkreśla o. Adam Żak SJ koordynator z ramienia Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży, w czasie ŚDM nie należy się szczególnie obawiać o bezpieczeństwo młodzieży pod względem nadużyć seksualnych, ale tego rodzaju prewencja powinna należeć do standardów w czasie organizacji masowych wydarzeń z udziałem młodych.
Szkolenie przeprowadzone w diecezji rzeszowskiej było jednym z cyklu różnych szkoleń przygotowujących młodych do pełnienia służby podczas Dni w Diecezjach. W dwóch grupach: w Jaśle i Rzeszowie wzięło w nim udział w sumie 260 wolontariuszy.
Tematyka związana z ochroną dzieci i młodzieży przed wykorzystaniem seksualnym, została przyjęta z zainteresowaniem i otwartością – ocenia jeden z prowadzących to szkolenie, ks. Jacek Szczęch. Duchowny, który na co dzień jest prefektem – wychowawcą kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie a zarazem psychologiem, został przez biskupa rzeszowskiego wyznaczony, by służyć pomocą duszpasterską osobom molestowanym w dzieciństwie a także ich bliskim lub wspólnotom. Drugim prowadzącym był delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży – ks. Janusz Sądel z Sądu Biskupiego w Rzeszowie.
Podczas szkolenia rzeszowscy wolontariusze zostali zaznajomieni z szerokim kontekstem troski Kościoła o dzieci i młodzież. – Uczestnicy szkolenia zostali wyczuleni na najbardziej charakterystyczne przykłady zachowań, które mogą budzić podejrzenie niewłaściwych relacji wobec dzieci i młodzieży. Zostali też poinformowani o wyznaczonej w diecezji tzw. osobie zaufania, do której mogą się zwrócić, jeśli coś ich zaniepokoi – podkreśla ks. Szczęch.
Każdy z wolontariuszy miał możliwość zaznajomienia się z deklaracją zawierającą zasady ochrony młodzieży podczas ŚDM. Zasady te zostały omówione i każdy z uczestników szkolenia własnym podpisem zobowiązał się do ich ścisłego przestrzegania.
Zasady ochrony uczestników Światowych Dni Młodzieży przed ewentualnym wykorzystaniem seksualnym zostały wypracowane przez ekspertów Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie.
Postuluje się w nich m.in. by w każdym większym zespole odpowiedzialnych za organizację Dni w Diecezjach lub spotkań organizowanych przez zakony wyznaczyć tzw. osobę zaufania, do której będzie można zgłaszać, w razie potrzeby, sygnały o ewentualnych niepokojących zachowaniach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.