Bp Janiak: męczennicy w Kościele są drogowskazami
14 czerwca 2016 | 16:29 | ek Ⓒ Ⓟ
– Męczennicy w Kościele są drogowskazami dla nas. Z nich możemy czerpać przykład, ale nic i nikt nas nie zwalnia z osobistego świadectwa – powiedział biskup kaliski Edward Janiak podczas uroczystości nadania imienia bł. Michała Kozala Szkole Podstawowej w Kobiernie. Biskup poświęcił także nowy sztandar szkoły i pamiątkową tablicę.
Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Kobiernie przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak w asyście dziekana dekanatu krotoszyńskiego ks. prał. Aleksandra Gendery i ks. kan. Ryszarda Dziamskiego, proboszcza parafii.
W homilii celebrans podkreślił, że bł. Michał Kozal był człowiekiem głębokiej modlitwy. – Jego kapłaństwo oddychało życiem modlitwy. Z niej czerpał całą moc działania. W centrum tej pobożności był kult do Eucharystii. Modlitwą był dla niego konfesjonał, modlitwą było głoszenie słowa, ale modlitwą było też spotkanie z wiernymi, którym nie żałował miłosierdzia – powiedział kaznodzieja.
Wskazał, że bp Kozal wykształcenie zdobywał na kolanach, ambonie i wśród biednych. – To jemu po 21 latach powierzono funkcję rektora seminarium w Gnieźnie. Czyż nie było ludzi uczonych, ze stopniami naukowymi? Byli, ale na rektora został powołany człowiek modlitwy – zaznaczył bp Janiak, który dodał, że nawet przebywając w obozie w Dachau pozostawał na kolanach.
Stwierdził, że bp Kozal umierał za wolność Kościoła. – My dzisiaj w naszym kraju cieszymy się wolnością. Niektórzy nawet nadużywają tej wolności. Mamy kształcić młodych ludzi w atmosferze tolerancji dla poglądów innych i życzliwości dla błądzących. Nie uznawać natomiast tolerancji zła. Nie ma nigdy zgodny na zło i grzech. Nie ma tolerancji dla zła, dla grzechu, dla zbrodni, dla przestępstwa. Należy szanować godność nawet grzesznego człowieka. Na tym polega tajemnica chrześcijaństwa – przekonywał hierarcha.
Zachęcił młodzież, aby czerpali wzór z życia bł. Michała Kozala. – Męczennicy w Kościele są drogowskazami dla nas. Z nich możemy czerpać przykład, ale nic i nikt nas nie zwalnia z osobistego świadectwa, byście się nie wstydzili Jezusa Chrystusa i Jego krzyża, byście byli odważnymi świadkami Chrystusa – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
Druga część uroczystości odbyła w budynku szkoły, gdzie nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej. – Wybór bł. Michała Kozala na patrona szkoły w Kobiernie nie jest przypadkiem. W naszej najbliższej okolicy jest dom, w którym przyszedł na świat i właśnie tutaj w kobierskiej szkole rozpoczął swoją edukację. To syn naszej ziemi, który nigdy nie wyparł się swojej narodowości – powiedziała Dominika Stasik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kobiernie.
Akt nadania imienia bł. biskupa Michała Kozala Szkole Podstawowej w Kobiernie i prawa posiadania sztandaru odczytał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Krotoszynie Krzysztof Kierzek. Po przekazaniu sztandaru społeczności szkolnej uczniowie złożyli ślubowanie.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, kapłani z dekanatu krotoszyńskiego, delegacje różnych organizacji, obecni i emerytowani pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Bł. Michał Kozal urodził się 25 września 1893 r. w Nowym Folwarku pod Krotoszynem. Został ochrzczony, przystąpił do I Komunii św. i przyjął sakrament bierzmowania w krotoszyńskiej farze. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 lutego 1918 r. W 1927 r. został ojcem duchownym seminarium w Gnieźnie, a dwa lata później rektorem tej uczelni. W 1939 r. papież Pius XI mianował go biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej. Od listopada 1939 r. więziony przez Niemców w różnych obozach, skąd w lipcu 1941 r. trafił do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zmarł 26 stycznia 1943 r. Papież Jan Paweł II podczas uroczystej Mszy św. 14 czerwca 1987 r. w Warszawie, zamykającej II Krajowy Kongres Eucharystyczny, dokonał beatyfikacji biskupa Michała Kozala. 9 czerwca 2013 r. bł. Michał Kozal został ogłoszony patronem Miasta i Gminy Krotoszyn.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.