Łódź: jubileuszowy koncert z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski
12 czerwca 2016 | 12:02 | xpk Ⓒ Ⓟ
Jubileuszowym koncertem w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina rozpoczęły się dwudniowe łódzkie obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Na widowni obok księży biskupów, kapłanów i sióstr zakonnych, zasiedli przedstawiciele władz miasta i zaproszeni goście.
– Dzisiejszym uroczystym koncertem, wchodzimy w wydarzenia związane z trzecią, najważniejszą stacją obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej – mówił podczas powitania metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.
Przypominając słowa prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone w Poznaniu podczas Zgromadzenia Narodowego o wadze Chrztu w rozwoju polskiej państwowości wskazał, że "były to słowa, które mogła usłyszeć cała Polska, a które nie padły z ust żadnej głowy polskiego państwa ani w czasach PRL, aż do tej chwili".
Abp Jędraszewski podziękował władzom miasta i dyrekcji Filharmonii Łódzkiej, za owocną współpracę w przygotowaniu dzisiejszego spotkania, a wszystkim obecnym za przybycie.
"Musica sacra Poloniae semper fidelis" – to tytuł wykładu, który dla uczestników jubileuszowego koncertu w Filharmonii Łódzkiej wygłosił prof. Marek Dyżewski, polski muzyk, publicysta, animator życia muzycznego oraz wykładowca akademicki.
– W temacie dzisiejszego wykładu, któremu nadałem tytuł: Muzyka sakralna Polski zawsze wiernej, chciałem ukazać, że pieśni religijne i ich teksty, godzą miłość do Ojczyzny z miłością do Przedwiecznego – mówił prof. Dyżewski. One świadczą o tej nieustannej wierności Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie.
Chciałem pokazać, czym była pieśń Bożej chwały w 1050-letniej historii chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Pokazać jak wysoki jest poziom artyzmu, jakie są jej przesłania i jaki jest jej wieloraki związek z życiem narodu. Pokazałem jak bardzo te najważniejsze Polskie pieśni traktujemy jako rdzennie polskie – jako nasze, a które w gruncie rzeczy są zakorzenione w często bardzo odległej tradycji chrześcijaństwa – podkreślił profesor.
Uczestnicy koncertu wysłuchali następnie utworów, wśród których znalazła się "Bogurodzica", fragmenty "Oficjum o św. Wojciechu" oraz "Kryste, dniu naszej światłości" Wacława z Szamotuł.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.