Gniezno: rozpoczęła się doroczna odprawa kapelanów Ordynariatu Polowego
08 czerwca 2016 | 21:22 | bgk Ⓒ Ⓟ
W Gnieźnie rozpoczęła się doroczna odprawa rozliczeniowo-szkoleniowa kapelanów Ordynariatu Polowego. W pierwszym dniu księża kapelani wojska i straży granicznej uczestniczyli w dwóch konferencjach.
Ks. prof. dr hab. Bogusław Migut z Katedry Teologii i Duchowości Liturgicznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wygłosił prelekcję o znaczeniu sakramentu chrztu i przygotowaniu dorosłych do jego przyjęcia, w kontekście nauczania Soboru Watykańskiego II oraz doświadczeń duszpasterskich ze Stanów Zjednoczonych.
Ks. prof. dr hab. Zbigniew Janczewski z Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówił o problemie udzielania Komunii świętej osobom rozwiedzionym i żyjącym w związkach niesakramentalnych, w świetle adhortacji papieża Franciszka „Amoris Laetitia”.
Pierwszy dzień odprawy kapelani zakończyli Mszą św., sprawowaną w kościele garnizonowym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gnieźnie, której przewodniczył ks. Janczewski.
Homilię wygłosił ks. płk January Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego. Nawiązując do sceny wskrzeszenia przez Jezusa młodzieńca z Nain, z Ewangelii wg. św. Łukasza, ks. Wątroba podkreślił, że zdarzenie to zwraca uwagę na „prawdziwe człowieczeństwo Chrystusa”. – Jezus mówiąc „nie płacz”, pokazuje, że jest władny usunąć powód jej zmartwienia i płaczu. „Młodzieńcze mówię ci, wstań”. Te kolejne słowa Jezusa przywracają życie i sytuacja ulega zmianie – powiedział.
Ks. Wątroba zwrócił także uwagę na ucałowanie przez Jezusa mar, na których spoczywał zmarły młodzieniec, co według uznawanych przez Żydów praw, czyniło człowieka nieczystym. – Taki gest Jezusa ukazuje Jego niezwykłą solidarność z cierpiącymi, z wykluczonymi, z przeżywającymi jakąś tragedię czy nieszczęście. Ten gest Chrystusa jest wyraźnym znakiem pokazującym, że nic nie jest w stanie powstrzymać Go, aby być najbliżej potrzebującego, aby się z nim utożsamić i wziąć na siebie jego cierpienia, aby nawet wobec prawa razem z nim stać się nieczystym – powiedział.
Zdaniem wikariusza generalnego postawa Jezusa powinna każe nam postawić sobie pytanie o człowieczeństwo każdego z nas i o nasze odniesienie do drugiego człowieka. – Warto zapytać się czy przez lata kapłaństwa, bez względu na to, ile ich mam, umacniało się ono na fundamencie człowieczeństwa? Czy może ten fundament ulega erozji poprzez brak kultury, niewłaściwe zachowanie, zły przykład, brak szacunku i czasu dla człowieka – pytał ks. Wątroba.
Wikariusz generalny podkreślił, że konieczne jest także stawianie pytań o świadectwo kapłańskiego życia. – Nie tylko słowa, ale czyny ocierające łzy i niosące pomoc uczynki miłosierdzia, spełniane na co dzień, kultura bycia, zachowanie, ubiór, mają sprawić, że inni przeze mnie będą wielbili Boga i sami będą pragnęli stawać się lepszymi – powiedział.
Podczas Mszy św. kapelani modlili się w intencji zmarłego w poniedziałek śp. Romana Wylężka, ojca ks. płk. Krzysztofa Wylężka, jednego z kapelanów.
Co roku kapelani spotykają na odprawie celem wymiany doświadczeń duszpasterskich oraz określenia zadań na najbliższy czas. W ubiegłym roku miejscem spotkania był Kraków. W odprawie bierze udział około 70 kapelanów, część z duchownych musiała pozostać razem ze swoimi jednostkami w ramach ćwiczeń Anakonda 2016, które odbywają się w Polsce.
W czwartek kapelani odwiedzą 33. Bazę Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Odprawa potrwa do piątku. Zakończy ją w piątek Msza św. koncelebrowana przez kapelanów, pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, metropolity gnieźnieńskiego, Prymasa Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.