Abp Skworc: wierzymy, że w Polsce nastanie „moda na rodzinę”
29 maja 2016 | 11:53 | ks. sk Ⓒ Ⓟ
W ostatnią niedzielę maja mężczyźni i młodzieńcy pielgrzymują do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej do Piekar Śląskich. Całość pielgrzymki rozpoczęła się od modlitwy w piekarskim sanktuarium. Tam przed obrazem Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej modlili się księża biskupi. Następnie procesja z obrazem Matki Bożej udała się na piekarskie wzgórze.
Przemówienie na wzgórzu abp Skworc rozpoczął od podziękowania pielgrzymom. – Jesteście pielgrzymami na każdą pogodę – powiedział witając wszystkich zebranych, którzy przybyli do Piekar, mimo trudnych warunków pogodowych.
Metropolita katowicki podziękował za chrzest każdego uczestnika na pielgrzymce. – To sakrament wiary, przez którą ludzie – oświeceni łaską Ducha Świętego – dają odpowiedź na Dobrą Nowinę o Zbawieniu. Chrzest jest sakramentem, przez który wchodzimy do wspólnoty Kościoła – powiedział.
Hierarcha przywołał też III zwycięskie powstanie śląskie. – To dzięki niemu 20 czerwca 1922 roku wojsko polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego mogło wkroczyć na Górny Śląsk. Na moście w Szopienicach – witał je, w imieniu biskupa, ks. infułat Kapica. Powiedział wtedy: „Narodzie polski! Ludu górnośląski… Jesteśmy wolni!… Witaj nam, Ojczyzno, zobacz twoje dzieci! – powiedział metropolita katowicki.
Abp Skworc podziękował również Ojcu Świętemu za encyklikę o rodzinie „Amoris laetitia”. – Są w niej słowa: „Radość życia rodzinnego jest również radością Kościoła”. Tę prawdę przeżywamy, kiedy od lat w Piekarach promujemy rodzinę i „uprawiamy” prorodzinną politykę, upominając się o pomoc rodzinie – powiedział.
Metropolita katowicki podziękował za rządowe projekty wspierające rodzinę oraz seniorów. – Dziękujemy więc za rządowy konkret: Program Rodzina „500+” oraz „75+”. Jak mówi statystyka: w 2015 r. prawie połowa rodzin z czwórką i większą liczbą dzieci żyła w ubóstwie, z czego prawie co piąta poniżej skrajnej biedy. (…) Nie da się ustawowo zapisać szczęścia rodzinnego, ale ważne jest tworzenie warunków godnego rozwoju dla rodzin. Wierzymy, że w Polsce nastanie „moda na rodzinę” – mówił abp Skworc.
Hierarcha przywołując informacje podane przez ZUS w sprawie wysokości świadczeń emerytalno-rentowych zaapelował do parlamentu, że należy zająć się tym problemem, gdyż podane stawki są na granicy przeżycia.
Kończąc swoje słowo metropolita katowicki powiedział o roli Kościoła, który pełni swoją funkcję krytyczno-profetyczną. Zaznaczył, że Kościół głosi Ewangelię i wychowuje, formując i kształtując sumienia. – W tej działalności był, jest i pozostanie wolny w głoszeniu prawdy – Bożej i ludzkiej – powiedział.
Abp Skworc przytoczył również informacje o działalności charytatywnej Kościoła. – Ponad 3,5 mln osób jest u nas objętych wsparciem Kościoła, działa w Polsce ponad 800 organizacji charytatywnych i tysiące zespołów parafialnych. Apeluję do wszystkich o włączenie się w tę aktywność dla wspólnego dobra! – mówił.
Ks. por. Marcin Janocha, odczytał przesłany do Piekar Śląskich list prezydenta RP Andrzeja Dudy. -Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich jest wydarzeniem wyjątkowym – napisał prezydent. Podkreślił, że pielgrzymka wpisuje się w obchody 1050. rocznicę chrztu Polski. Poruszył również problematykę męskiej tożsamości we współczesnym świecie. – W dobie przemian społeczno-kulturowych coraz częściej pada pytanie o tożsamość współczesnego mężczyzny i jego rolę w społeczeństwie. Sądzę, że odpowiedź brzmi: przede wszystkim powinien być odpowiedzialny. Zawsze gotowy, by chronić i wspierać rodzinę, lokalną społeczność, a wreszcie Ojczyznę – napisał.
W imieniu pielgrzymów przemówił Adrian Strzelczyk z Czerwionki-Leszczyn – Stajemy przed Twoim cudownym obliczem, ponieważ zatęskniliśmy za Tobą – mówił. – Dzisiaj my na piekarskim wzgórzu uroczyście obchodzimy jubileusz zanurzenia nas w Bożej łasce i wołamy z pełnym przekonaniem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja” – dodał. Przedstawiciel pielgrzymów w ich imieniu oddał w macierzyńskie ręce Maryi sprawy Górnego Śląska, a wśród nich kolejną reformę górnictwa. W przemówieniu poprosił również o systemowe rozwiązania dla osób, które utraciły pracę lub stoją przed koniecznością zmiany zawodu.
Przemówienie metropolity katowickiego na piekarskim wzgórzu jest ważnym elementem piekarskiej pielgrzymki. Poruszane są w nim kwestie społeczne, którymi żyje Kościół na Górnym Śląsku. Stąd przybrało ono miano „śląskiej agory”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.