Bp Gurda: Jezus obecny w Eucharystii jest źródłem naszego życia duchowego i fizycznego
26 maja 2016 | 15:26 | ab, eł Ⓒ Ⓟ
Główne obchody uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Siedlcach rozpoczęły się Mszą świętą, odprawioną pod przewodnictwem biskupa siedleckiego, Kazimierza Gurdy w kościele p. w. św. Stanisława. W homilii – poza przypomnieniem okoliczności ustanowienia sakramentu Eucharystii – głównym wątkiem była fizyczna obecność Chrystusa w Kościele i zachęta, byśmy jako chrześcijanie z tej obecności jak najczęściej korzystali.
– Jezus zadbał o to, by pozostać ze swoimi uczniami, bo oni tego potrzebowali. Pierwsi chrześcijanie celebrowali więc Dzień Pański, a wielu oddało za to życie, mówiąc prześladowcom, że nie mogą bez Eucharystii żyć. Nam za uczestniczenie w niedzielnej Mszy świętej nie grozi żadna kara. A poprzez procesję możemy powiedzieć, że Chrystus chodzi po naszych ulicach i doświadczyć tej samej radości, co uczniowie w Emaus – mówił biskup Gurda.
Zaznaczył, że Królestwo Boże jest królestwem sprawiedliwości, miłości i pokoju. Nie jest ono z tego świata. Wartości te mogą być wprowadzane w życie, ale tylko razem z Jezusem: – Jeżeli ktokolwiek obiecuje budowanie sprawiedliwości, miłości i pokoju bez Chrystusa, możemy być pewni, że nas okłamuje. Ludzkość wiele razy dała się na to kłamstwo nabrać, a chrześcijanie zwykle stawiali mu opór i stawali się jedynymi nośnikami prawdy. Często płacili za to cenę życia – przypominał biskup siedlecki.
Zakończył zachętą do jak najczęstszego korzystania z sakramentu Eucharystii: nie tylko w niedziele i święta, ale i w dni powszednie. Jeśli nawet nie w Mszy świętej, to w kilkuminutowej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem. – W Jezusie obecnym w tajemnicy Eucharystii jest źródło naszego życia duchowego i fizycznego. Kto nią żyje, ten wie, jak bardzo jest potrzebna w codzienności. Nasze kościoły są otwarte i Jezus cały czas na nas oczekuje, by nas obdarzyć swoją łaską. Kto chce się z Nim spotkać, usłyszeć Go i nakarmić się chlebem, który jest Jego ciałem, może do Niego przyjść. On jest bliski i dostępny dla każdego. Takim pozostał pod postaciami chleba i wina. Korzystajmy więc z możliwości, jaką On sam nam daje – zachęcał biskup Gurda.
Procesja przeszła od kościoła św. Stanisława ulicami Floriańską i Sienkiewicza do kościoła garnizonowego, dalej ulicą Kilińskiego pod pomnik Jana Pawła II, a stamtąd ulicą Kochanowskiego do siedleckiej katedry.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.