Modlitwy za ludzi morza w kołobrzeskiej bazylice
22 maja 2016 | 14:51 | wm Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w intencji Ludzi Morza w kołobrzeskiej bazylice pw. Wniebowzięcia NMP 22 maja, zakończył się 25. Zlot Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej. Eucharystii przewodniczył kapelan krajowy ligi, ks. Waldemar Krzywiński. Na trzydniowe obchody jubileuszu, odbywającego się w ramach Dni Kołobrzegu przybyli najmłodsi członkowie stowarzyszenia z całej Polski, zrzeszeni w okręgach, oddziałach i bractwach morskich. Nabożeństwo koncelebrował proboszcz konkatedry ks. dr Jerzy Chęciński.
We Mszy św. uczestniczyli m.in. prezydent miasta Janusz Gromek, członkowie Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej z wiceprezesem Markiem Pajdasem, Kompania Honorowa Zespołu Szkół Morskich z dyr. Lechem Pieczyńskim, Jungowie Ligi Morskiej i Rzecznej wraz z Zarządem Portu Morskiego w Kołobrzegu oraz Poczty Sztandarowe.
Kazanie wygłosił kapelan krajowy ligi ks. Krzywiński, który odniósł się do dzisiejszej Uroczystości Najświętszej Trójcy. Liturgię ubogaciła muzyką sakralną Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej z Wyszkowa pod dyr. komandora Józefa Kowalewskiego.
W rozmowie z KAI, ks. Waldemar Krzywiński powiedział, że podczas takich uroczystości przypomina się o rocznicach i wydarzeniach historycznych, a przede wszystkim wiarą i miłością powierza się Bogu, ludzi morza. Ks. Krzywiński prawie od 10 lat jest kapelanem krajowym w stopniu kapitana. Zaczynał jako kapelan Bractwa Ligi Morskiej w Wyszkowie w okręgu mazowieckim. Kapelan powiedział, że po skończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży przeszedł kursy pozwalające otrzymać stopień porucznika. Na co dzień kapłan jest proboszczem w Łapach w parafii pw. św. św. Piotra i Pawła.
Rys historyczny ligi, w rozmowie z KAI przybliżył komandor Marek Pajdas, który powiedział, że Liga Morska i rzeczna jest jednym z najstarszych stowarzyszeń w Polsce, powstała przed odzyskaniem niepodległości – 1 października w 1918 r. , dzięki zaangażowaniu przedstawicieli trzech zaborów, ludzi światłych zajmujących się morzem i pracujących na morzu. „To oni doprowadzili do tego, że 10 lutego 1920 r. mogło się odbyć zaślubienie polskiego morza. Natomiast 18 marca 1945 r. w Kołobrzegu odbyło się kolejne zaślubienie morza i w związku z tym mamy teraz dostęp do ponad 500 km wybrzeża, gdy wcześniej było tylko 80.”
Komandor przypomniał, że wielkim wizjonerem morskim był Stanisław Staszic. A następnie Eugeniusz Kwiatkowski, który stworzył Gdynię, a w niej zaplecze do budowy statków i okrętów wojennych. Natomiast w Kołobrzegu zorganizował konferencję naukową, na której wytyczył kierunki działania w nowej Polsce. Liga przed wojną liczyła milion członków, teraz jest ich dużo mniej. Siedziba ligi mieści się w Gdańsku.
Na stronie internetowe Ligi Morskiej i Rzecznej można przeczytać: „Na „Wieczną Wachtę” odszedł nasz brat z morskiej rodziny, Honorowy Kapitan Żeglugi Wielkiej, arcybiskup śp. Tadeusz Gocłowski.
Trudno tu wymieniać wszystkie jego zasługi dla Ludzi Morza, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Rady Konsultacyjnej Stowarzyszeń Morskich, Ligi Morskiej i Rzecznej. O wszystkich Jego dokonaniach pamiętamy i dziękujemy za czas, jaki nam – Ludziom Morza – poświęcił. Był Kapitanem wytyczającym właściwy kurs naszym duszom i sercom. Służył dobrą radą, wspierał swoją mądrością, wrażliwością i światłością umysłu. Nigdy nie dzielił ludzi. Dla Niego każdy był człowiekiem godnym szacunku i rozmowy, każdemu poświęcał jednakowy czas i przyjazną uwagę”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.