Abp Hoser: eutanazja elementem kultury przeciwnej naturze człowieka
13 maja 2016 | 13:33 | mag Ⓒ Ⓟ
Eutanazja stała się dziś elementem kultury, która nie respektuje ludzkiej natury – stwierdził abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski był 12 maja gościem forum dyskusyjnego „Wątpię – Szukam – Odnajduję”, które od października organizowane jest w stołecznej parafii NMP Matki Pięknej Miłości. W ramach spotkań rozmawiano o miejscu kultury i religii w przestrzeni życia publicznego.
W wystąpieniu „Radość życia a współczesne spory bioetyczne” abp Hoser zwrócił uwagę, że współczesna cywilizacja nie szanuje życia jako takiego. – W społeczeństwie zmaterializowanym w którym dąży się jedynie do przyjemności, i które gloryfikuje zdrowie oraz urodę nie ma już miejsca na cierpienie. W związku z tym próbuje się rozwiązać problemy życiowe poprzez ich eliminację, stąd tak popularna jest dziś aborcja i eutanazja. Jednym słowem, procesy letalne są dziś na porządku dziennym bo medycyna już nie tylko chroni ludzkie życie pod każdą postacią do końca, ale również powoduje śmierć – stwierdził abp Hoser.
Najbardziej wrażliwymi okresami istnienia człowieka jest początek jego życia oraz schyłek czyli tzw. okres terminalny, kiedy jest on najbardziej zależny od innych – zaznaczył prelegent. Dlatego po tym, jak człowiek traktowany jest w tych fazach życia można poznać jaka antropologia kryje się za dana etyką.
Mówiąc o aborcji abp Hoser wspomniał o kwestii płynnego przesuwania granic ludzkiego człowieczeństwa. Wówczas stosowane są dowolnie kryteria. Tymczasem zupełnie zapomina się, że od tego podstawowego prawa jakim jest prawo do życia zależą wszystkie inne normy.
– W sytuacji choroby terminalnej niezwykle ważna jest diagnostyka, by nie tylko nie skracać na siłę ludzkiego życia w imię uleżenia w cierpieniu ale także nie stosować tego co nazywamy uporczywą terapią – powiedział prelegent.
W ubiegłych miesiącach podczas forum dyskusyjnego „Wątpię – Szukam – Odnajduję” dyskutowano m.in. na temat współczesnych autorytetów i miejsca celebrytów w przestrzeni sakralnej i świeckiej. Mówiono o parafii jako wspólnocie ewangelizacyjnej, oraz kulturze jako szansie na dialog ze światem. Podjęto również zagadnienie cierpienia, choroby i śmierci. Wśród zaproszonych gości zaleźli się ks. dr Zenon Hanas SAC, ks. prof. Witold Kawecki CSsR, o. dr Wojciech Kluj czy dr Grzegorz Łęcicki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.