Licheń: 50 flag z okazji 50. rocznicy Aktu Milenijnego
03 maja 2016 | 17:44 | pra Ⓒ Ⓟ
W przypadające dziś narodowe święto Konstytucji 3-go Maja, a także Matki Bożej Królowej Polski, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym rozdano 50 biało-czerwonych flag. Okazją była przypadająca dziś 50. rocznica Aktu Milenijnego złożonego w 1966 roku przez Episkopat Polski.
Osoby, które chciały otrzymać flagę, musiały zgłosić się do Biura Obsługi Pielgrzymka w celu otrzymania odpowiedniego zaświadczenia. Po Mszy św., w trakcie której flagi zostały poświęcone, wierni mogli je otrzymać po okazaniu dokumentu.
Mszy św. przewodniczył ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W słowie skierowanym do wiernych mówił o znaczeniu przyjęcia przez Polskę chrztu 1050 lat temu. Podkreślił fakt, że Polska od początku swojego istnienia związana była z wiarą chrześcijańską i Maryją.
„Maryja jest naszą Królową. Jest Ona nieodzownie związana z naszą Ojczyzną. Oczekuje Ona od nas, abyśmy Ją naśladowali w wierności do Chrystusa” – mówił kaznodzieja.
Nawiązując do dzisiejszego święta, powiedział: „Dzisiejsza uroczystość ma charakter religijny i patriotyczny. Maryja wzywa nas do wierności względem Chrystusa i naszej Ojczyny”.
Na zakończenie Mszy św. kapłan przytoczył fragment Aktu Zawierzenia Matce Bożej, który dziś został odczytany na Jasnej Górze. Poświęcone zostały także flagi, które następnie wierni mogli odbierać w Biurze Obsługi Pielgrzyma. Flagi osobiście wręczał ks. Wiktor Gumienny MIC.
Dla państwa Kotlarzy z Lubrańca pod Włocławkiem, którzy otrzymali dzisiaj jedną z 50 biało-czerwonych flag, jest ona symbolem patriotyzmu i przywiązania do swojego kraju. Poprzez wywieszenie jest przed swoim domem w święta narodowe manifestują swoją polskość: „Ta flaga jest naszym dziedzictwem narodowym, które powinniśmy pielęgnować i przekazywać naszym dzieciom. Powinniśmy o to dbać wszyscy” – powiedziała pani Wacława Kotlarz.
Tradycja rozdawania w Licheniu flag w narodowych barwach zrodziła się w 2010 roku po katastrofie smoleńskiej. Było ich wówczas 96 na pamiątkę każdej z osób, która straciła życie w wypadku rządowego samolotu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.