Wielkanocny apel Kościoła prawosławnego w Polsce
02 maja 2016 | 09:40 | tk / mz Ⓒ Ⓟ
Do modlitwy w intencji chrześcijan prześladowanych w różnych częściach świata zachęcają wiernych biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP).
W liście z okazji obchodzonej pierwszego maja w Kościołach wschodnich Wielkanocy, hierarchowie proszą też o modlitwę o jak najlepsze owoce Soboru Wszechprawosławnego, który odbędzie się w czerwcu w Grecji.
Wśród tematów tego spotkania (które odbędzie się w dniach 18-27 czerwcu na Krecie – przyp. KAI) biskupi wspominają m.in. misję Cerkwi prawosławnej w dzisiejszym społeczeństwie i oraz nadawanie autonomii lokalnym cerkwiom, kwestie dotyczące sakramentu małżeństwa i dialogu z innymi chrześcijanami.
„W czasie, kiedy w różnych częściach świata giną niewinni ludzie i prześladowani są chrześcijanie, a wśród nich także wierni Cerkwi Prawosławnej, wznieśmy naszą modlitwę za pokój całego świata i stałość świętych Bożych Kościołów” – apelują prawosławni biskupi. W tym kontekście przytaczają słowa Wsłuchajmy się w słowa św. Bazylego Wielkiego: „poprzez Zmartwychwstanie Chrystus zburzył plany niewiernych, runęły knowania wodzów i prawodawców narodu, Zmartwychwstanie zburzyło ich czarne zamysły i występne cele”.
Zachęcają też wiernych do moralnego doskonalenia się, które pomoże zrozumieć wyzwania współczesności: podziałów, wrogości, konfliktów oraz wszelkiej niesprawiedliwości.
„Bądźmy gorliwi we wszystkim, co sprzyja rozwojowi naszego życia duchowego, budowaniu zdrowej prawosławnej rodziny i prawidłowemu wychowaniu dzieci i młodzieży w duchu Cerkwi prawosławnej” – czytamy w liście.
Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie tego Kościoła szacują na 550-600 tysięcy. Inne źródła podają mniejszą liczbę wiernych. Największe wspólnoty prawosławnych żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.
W niedzielę wierni Kościołów wschodnich, w tym grekokatolicy i prawosławni, obchodzili Wielkanoc. Kościoły wschodnie posługują się kalendarzem juliańskim. Stąd rozbieżność między zachodnio- a wschodniochrześcijańską datą uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wynosi zwykle jeden lub 5 tygodni; a czasami obie daty się pokrywają.
Różnica wynika nie tylko z odmiennej rachuby czasu, ale też z kilku innych uwarunkowań, m.in. tego, że Święta Zmartwychwstania muszą przypadać po żydowskim święcie Paschy i po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, ale po 19 marca.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.