Bartłomiej I rekonsekrował wiedeńską cerkiew św. Jerzego
25 kwietnia 2016 | 09:44 | ts / br Ⓒ Ⓟ
Honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I rekonsekrował 24 kwietnia kościół św. Jerzego w Wiedniu. W ceremonii poświęcenia świątyni po gruntownej renowacji uczestniczyli liczni przedstawiciele siostrzanych Kościołów chrześcijańskich, korpusu dyplomatycznego oraz politycy.
Ze strony katolickiej obecni byli, m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch, nuncjusz apostolski w Austrii, abp Peter Stephan Zurbriggen, bp Ägidius Zsifkovics z Eisenstadt, biskup pomocniczy w Wiedniu Franz Scharl oraz przewodniczący ekumenicznej fundacji Pro Oriente Hans Marte.
Prawosławny kościół św. Jerzego został zbudowany w centrum Wiednia na początku XIX wieku i uchodzi za perłę europejskiej architektury sakralnej tamtego okresu. W ostatnich miesiącach przeszedł pierwszy po ponad stu latach remont generalny. Fronton kościoła zbudowano na wzór greckiej świątyni. Szczyt zdobi postać św. Jerzego walczącego ze smokiem.
Nawiązując do cennych, świeżo odrestaurowanych fresków patriarcha Bartłomiej zwrócił uwagę na jej „promieniujące piękno” i podkreślił, że od tej pory kościół św. Jerzego będzie stanowił „bramę do dialogu i życia ekumenicznego w centrum Wiednia”. Będzie „otwarty dla wszystkich ludzi” oraz „miejscem spotkania” Patriarchatu Ekumenicznego i metropolii prawosławnej Austrii z Kościołami siostrzanymi.
Zwierzchnik prawosławia wskazał też, że w ikonostasie znajduje się ikona św. Ruprechta z Salzburga, „wspólnego świętego niepodzielonego Kościoła”.
Na zakończenie uroczystości, w obchodzoną przez Kościół prawosławny Niedzielę Palmową, patriarcha ekumeniczny oraz grecko-prawosławny metropolita Wiednia Arseniusz (Kardamakis) poświęcili przyniesione przez wiernych gałązki palmowe oraz małe ikony św. Jerzego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.