Kalisz: rozpoczął się Diecezjalny Tydzień Czytań
17 kwietnia 2016 | 22:57 | ek Ⓒ Ⓟ
W niedzielę wieczorem w sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu rozpoczął się Diecezjalny Tydzień Czytań, który jest częścią Tygodnia Biblijnego. Codziennie od 17 do 23 kwietnia w innym kościele diecezji kaliskiej czytana jest cała Ewangelia św. Łukasza.
Codzienne czytanie poprzedza Msza św. z homilią biblisty i słowo wprowadzenia do Ewangelii św. Łukasza. Pismo Święte czytają osoby świeckie, siostry zakonne, klerycy i kapłani.
– W szczególnym czasie Roku Świętego Miłosierdzia dzisiejszego wieczoru pragniemy posłuchać Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie w redakcji Ewangelisty św. Łukasza, którego tradycja nazwała piewcą łagodności Chrystusa – mówił w słowie wprowadzenia ks. Piotr Bałoniak.
Przypomniał, że trzecia Ewangelia została napisana ok. 80 r. przez człowieka wykształconego w kręgu kultury greckiej posługującego się pięknym wyrafinowanym językiem. Dodał, że najstarsza tradycja utożsamia go z Łukaszem, lekarzem, uczniem i współpracownikiem św. Pawła. – Łukasz nie znał osobiście Jezusa, swoją wiedzę na Jego temat czerpał przede wszystkim z katechezy św. Pawła oraz od tzw. naocznych świadków życia i działalności Jezusa, którzy stali się sługami Słowa przekazującymi kolejnym pokoleniom wierzącym żywą pamięć o Jezusie. Przedmiotem zainteresowania Ewangelisty są wydarzenia związane z osobą, życiem i nauczaniem Jezusa z Nazaretu. Adresatem Łukaszowej Ewangelii jest człowiek o imieniu Teofil, co oznacza dosłownie przyjaciel Boga – wyjaśnił biblista.
Wskazał, że św. Łukasza można nazwać Ewangelistą Miłosierdzia. – Tylko w jego Ewangelii znajdujemy charakterystyczne przypowieści o miłosiernym ojcu, o poszukiwaniu zaginionej owcy i drachmy, o miłosiernym Samarytaninie, o usprawiedliwionym celniku. Św. Łukasz nie mówi o miłosierdzi teoretycznie, lecz opisuje historię ludzi, którzy dzięki spotkaniu z Jezusem przez miłosierdzie narodzili się na nowo. Jezus nie boi się ludzi z marginesu. Dla Niego nie istnieją miejsca czy osoby, które trzeba omijać, wręcz przeciwnie On przyszedł, aby szukać i ocalić tych, którzy się zagubili. Dzięki temu każde, nawet najbardziej grzeszne miejsce ludzkiej egzystencji może stać się miejscem objawienia Bożego Miłosierdzia. Przekonał się o tym trędowaty, Zacheusz, cudzołożnica, łotr na krzyżu i wielu innych. Chcemy doświadczyć tego także i my czytając dzisiejszego wieczoru Słowa Dobrej Nowiny o Bogu, który w swoim Synu stał się przyjacielem celników i grzeszników – powiedział ks. Bałoniak.
Biblista zachęcił wiernych, aby w swoich domach odnaleźli Biblię i codziennie po nią sięgali. – W naszym życiu potrzebne jest Słowo Boże, byśmy naszą ludzką historię zaczęli czytać po Bożemu. Zróbmy postanowienie, że jak wrócimy do domu, to poszukamy Biblii. Odszukajmy ją, uwolnijmy z biblioteczki, z półki i połóżmy na biurku, na stole, na nocnym stoliku, by była pod ręką. Sięgnijmy po nią dziś wieczorem przed snem, może jutro, pojutrze i może już zawsze. Niech to dzisiejsze czytanie dotknie naszych serc tak, abyśmy zatęsknili za Bożym Słowem, żeby Biblia nigdy nie była w naszym życiu daleko, ale była zawsze pod ręką – zaznaczył kapłan.
Czytanie Ewangelii św. Łukasza rozpoczął bp pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Kapłani i osoby świeckie czytały fragmenty Pisma Świętego do godz. 22.00.
Jutro (w poniedziałek) Ewangelia św. Łukasza czytana będzie w kościele NMP Panny Królowej Polski w Ostrowie Wielkopolskim. Kolejne parafie to: Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie (wtorek), parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sycowie (środa), parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie (czwartek), parafia pw. św. Marcina w Jarocinie (piątek), parafia pw. Świętej Rodziny w Kaliszu (sobota).
Wydarzenie jest codziennie transmitowane na żywo przez Telewizję Diecezjalną „Dom Józefa”. Pomysłodawcą Diecezjalnego Tygodnia Czytań jest Piotr Nowicki z Telewizji Diecezjalnej „Dom Józefa”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.