Bp Lityński umył nogi dwunastu mężczyznom w zielonogórskiej konkatedrze
25 marca 2016 | 08:21 | kk Ⓒ Ⓟ
„Naszą tożsamość, nasze bycie wyznawcami Chrystusa buduje pamięć o wydarzeniu z Wieczernika” – przypomniał w zielonogórskiej konkatedrze biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – Tadeusz Lityński. Po homilii odbył się obrzęd umycia nóg.
Wieczornej Mszy Wieczerzy Pańskiej w zielonogórskiej konkatedrze przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który na początku homilii zadał zgromadzonym pytanie: „Co buduje naszą chrześcijańską tożsamość?”
– Odpowiedź daje Wielki Czwartek. Naszą tożsamość, nasze bycie wyznawcami Chrystusa buduje pamięć o wydarzeniu z Wieczernika. Co więcej nie tylko jest w życiu Kościoła wspomnienie Wieczernika, ale z tego wydarzenia także dzisiaj, także jutro i w przyszłości odbieramy i będziemy odbierać żywy chleb, chleb który staje się Ciałem Chrystusa. Spożywając go na prośbę Jezusa wchodzimy w osobową relację ze Zbawicielem świata, z samym Bogiem – mówił w homilii bp Lityński.
Misterium Wielkiego Czwartku, jak zauważył biskup, daje głęboki wgląd w istotę Boga i pozwala zrozumieć, czym jest prawdziwa miłość. – To, co najpiękniejsze i najcenniejsze rodzi się w bólu i cierpieniu – mówił biskup.
Pasterz diecezji wiele miejsca poświęcił też kapłaństwu. – Chciałbym w tym miejscu przeprosić za nasze grzechy w posłudze kapłańskiej, za zdradzone zaufanie wiernych do kapłanów, ale jednocześnie pragnę uwielbić Boga przez kapłaństwo wielu świadków wiary, jak chociażby za bł. Księdza Jerzego, który nie pozwolił się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężał, za nieprzeciętne kapłaństwo św. Jana Pawła II – mówił biskup.
– Z szacunkiem i wdzięcznością pochylam się nad codziennym trudem i ofiarą dzisiejszych kapłanów, w kościołach i kaplicach, konfesjonałach, w salkach szkolnych i parafialnych. Trwa nieustannie posługa Jezusa w Kościele przez Jego kapłaństwo – kontynuował.
– Moi kochani mówię te słowa, nie w atmosferze laudacji, ale w postawie pokory i miłości, czego znakiem niech będzie gest umycia nóg i ucałowania waszych stóp. W przedstawicielach parafii konkatedralnej proszę o przyjęcie tego znaku jako szacunku i miłości dla każdego z Was i całej Waszej wspólnoty, od kapłanów, z prośbą o modlitwę za nas, abyśmy wzrastali w wyznawanej wierze i realizacji Chrystusowej miłości – powiedział na zakończenie.
Po homilii odbył się obrzęd umycia nóg. Msza Wieczerzy Pańskiej zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.