Bp Janiak: kapłaństwo wyrasta z Wieczernika
24 marca 2016 | 15:14 | ek Ⓒ Ⓟ
– Kapłaństwo wyrasta z Wieczernika i ściśle łączy się z Eucharystią – powiedział w Wielki Czwartek bp Edward Janiak. Biskup kaliski przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszy Krzyżma Świętego, podczas której księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie.
W homilii biskup kaliski wskazywał, że kapłaństwo wyrasta z Wieczernika i ściśle łączy się z Eucharystią. – Dzisiaj, w czasie tej porannej Mszy św., kiedy prezbiterium diecezji kaliskiej skupia się razem z biskupami przy ołtarzu Pańskim, z pokorą i wdzięcznością mówimy: dziękujemy Ci, Panie, za drogocenny skarb, za łaskę kapłaństwa, którą niestety nosimy w glinianych naczyniach. Dziękujemy Ci za tych kapłanów, którzy pracowali w naszej diecezji i zostali już odwołani do Ciebie. Pozostawili oni trwały ślad swojej znojnej pracy i owoce, które dojrzewają w następnych pokoleniach. Dziękujemy Ci, Panie, za obecnych kapłanów, którzy mimo różnych trudności zewnętrznych, w jakich żyją, głoszą wytrwale Słowo Boże, udzielają sakramentów świętych, spowiadają, błogosławią małżeństwa, ale też remontują kościoły, pomagają biednym i bezrobotnym – mówił celebrans.
Przywoływał na myśl dzień święceń kapłańskich. – Warto w dniu dzisiejszym, a zwłaszcza w czasie tej Mszy św., wrócić myślą do momentu święceń kapłańskich czy biskupich, niezależnie kiedy to było, 60, 50, 25 czy 5 lat temu. Leżeliśmy krzyżem na posadzce katedry, a Kościół przyzywał wstawiennictwa Wszystkich Świętych, klęczeliśmy przed biskupem, a Bóg namaszczał nas przez Chrystusa „ogniem” i Duchem Świętym. „Posłał nas, aby głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę, aby obwieszczać rok łaski u Pana i dzień pomsty dla naszego Boga”. Na czym więc polega istota kapłaństwa? Jest to namaszczenie Duchem Świętym, mądrością i mocą Chrystusa dla posługi Ludu Bożego – wskazywał kaznodzieja.
Zaznaczył, że kapłan jest osobą zarówno uznania jak i krytyki. – „Hosanna” i „Ukrzyżuj Go” trzeba wpisać w logikę kapłańskiego życia. Granica między tymi kategoriami wartościowania jest bardzo nikła. Wszelkie jednak próby oceny kapłanów bez odniesienia do Chrystusa nie mają sensu. Narażone są na błędy i pomyłki, które występują w analizach socjologicznych, sondażach środowiskowych, szczególnie w mediach. Te ostatnie – szukając za wszelką cenę sensacji – lubią wypowiadać się na temat życia księży, ferując pod ich adresem nieraz zbyt pochopne i surowe wyroki. Tę tendencję surowego osądzania księży zauważamy również w tzw. mediach czy wydawnictwach katolickich, w których udowadnia się z góry założoną tezę – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
Zachęcał kapłanów i wiernych, aby w Roku Miłosierdzia korzystali z sakramentu pokuty i przebaczenia. – Nie chcemy tuszować zła w Kościele, tym bardziej w życiu kapłanów, ale nie wolno nikomu wydawać wyroku, zanim sprawa, nieraz bardzo bolesna, nie zostanie wyjaśniona. Nie wolno też upadków niektórych kapłanów rozciągać na wszystkie sługi ołtarza. Jednym słowem można zniszczyć człowieka, ale też jednym dobrym słowem można mu przywrócić chęć do życia. Wiemy też, że Kościół otrzymał od Chrystusa sakrament pokuty i pojednania, dlatego tam, gdzie jest grzech, jest też nasza szansa na pokutę i przebaczenie. Szczególnie ceńmy to w tym Świętym Roku Miłosierdzia. Jednakże miara sprawiedliwości niech będzie ta sama dla wszystkich bez wyjątku ludzi. Czystych rąk i sumień domagamy się od kapłanów, biskupów, polityków, biznesmenów, od wszystkich, którzy dzielą odpowiedzialność za dobro wspólne – stwierdził hierarcha.
Podziękował księżom za posługę w diecezji kaliskiej. – Zdobądźmy wiele siły, energii, gorliwości, byśmy służyli Jezusowi Chrystusowi, Jego Kościołowi z jak największą mocą. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za trud duszpasterski, za tych wiele godzin w konfesjonale, za przygotowanie liturgiczne świąt, ale też chciałbym prosić, byście byli ostrożni, uważali na słowa, które mogą ranić, nawet jak jesteście zmęczeni. Czasem trzeba powiedzieć przepraszam, mieć na tyle sił, jak zostało dotknięte to, co nazywamy godnością człowieka – mówił bp Janiak.
Słowa wdzięczności skierował do biskupów i księży za ich gorliwość pasterską, za ich posługę. – Chciałbym powtórzyć słowa Pana Jezusa wypowiedziane do apostołów o jedności. Abyśmy byli jedno, bądźmy w jedności, nie dajmy się podzielić – zaznaczył biskup kaliski.
W czasie uroczystej liturgii biskup kaliski poświęcił krzyżmo oraz oleje chorych i katechumenów.
Przed błogosławieństwem życzenia bp. Edwardowi Janiakowi w imieniu biskupów i księży złożył bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Mszę św. Krzyżma wraz z bp. Edwardem Janiakiem koncelebrowali: bp Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, ks. inf. Tadeusz Szmyt i licznie zgromadzeni kapłani diecezji kaliskiej.
Po Eucharystii kapłani spotkali się w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu, gdzie bp Edward Janiak wręczył listy gratulacyjne księżom obchodzącym 60., 50. i 25. rocznicę święceń kapłańskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.