Bp Guzdek: nie dajmy zgasić w sobie pokoju serca i radości Zmartwychwstania
23 marca 2016 | 18:21 | mag, ks. Zbigniew Kępa Ⓒ Ⓟ
Nie dajmy zgasić w sobie pokoju serca i radości Zmartwychwstania – zaapelował bp Józef Guzdek podczas spotkania służb mundurowych województwa mazowieckiego, które odbyło się dziś w Warszawie.
Składając zebranym świąteczne życzenia biskup polowy WP odniósł się do wczorajszego zamachu terrorystycznego w Brukseli mówiąc, że „w tym roku Wielki Wtorek stał się Wielkim Piątkiem”. – Nie tylko Europa, świat żyją tamtym wydarzeniem, ale także i nasze służby mundurowe, ponieważ na lotnisku w Brukseli zostało poszkodowanych dwóch polskich celników – zauważył bp Guzdek.
W kontekście tego, co się stało w Belgii, wezwał do troski o życie duchowe i budowanie jedności we wspólnocie służb mundurowych. – „Musimy być razem, bo zło pokazuje swoją moc”. – Stając na straży dobra i bezpieczeństwa możemy sobie życzyć jednego, byśmy byli razem, byśmy zawsze spieszyli z pomocą człowiekowi, który jest zagrożony, bez względu na kolor munduru, który nosimy – powiedział biskup polowy Wojska Polskiego.
Zaapelował również by to, co się stało, nie zgasiło w funkcjonariuszach płynącego ze świąt Wielkiej Nocy pokoju i radości w sercach. – Bądźmy ludźmi, którzy myślą, którzy przewidują, ale nie pozwólmy aby na naszych obliczach zagościł lęk i smutek, bo to byłby tryumf zła. Zło na to czeka. Niech więc świąteczne zwyczaje, świąteczny stół sprawią, że będziemy razem – zachęcał bp Guzdek. Podkreślił przy tym, że w kontekście Zmartwychwstania nie wolno zapominać, że ostatecznie dobro zwycięża, zwłaszcza tam, gdzie są szlachetni ludzie zdeterminowani, by złu postawić tamę.
Zachęcał także do modlitwy za rannych funkcjonariuszy, aby jak najszybciej mogli powrócić do sił i do domów, oraz za rodziny pracowników mundurowych by zawsze były dla nich inspiracją i wsparciem, kiedy znużeni w walce ze złem będą potrzebowali chwili wytchnienia i spokoju.
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera składając życzenia podkreślił wartość wspólnoty rodzinnej i zawodowej. – Dopóki rodzina i odpowiednie służby są w stanie być razem koło siebie, przy jednym stole nie jest źle. To znaczy, że są rzeczy, które nas łączą, a więc: nasze państwo, nasza lokalna społeczność, w naszym przypadku jest to również piękne Mazowsze – powiedział Zdzisław Sipiera.
W spotkaniu wziął także udział prof. dr Andrzej K. Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Ewa Gawor – dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, komendanci i dowódcy, przedstawiciele kombatantów i weteranów oraz delegacje z poszczególnych formacji mundurowych.
Uroczystości uświetnił krótki występ artystyczny składający się z pieśni pasyjnych w wykonaniu Katarzyny Bocheńskiej-Wojdył oraz recytacji wierszy Kamila Baczyńskiego i ks. Jana Twardowskiego w interpretacji Katarzyny Krakowiak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.