Abp Dzięga: Żołnierze Wyklęci chcieli być świadkami wolnej i niezawisłej Polski
02 marca 2016 | 08:53 | pk Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy osób wzięło udział w marszu, który przeszedł we wtorek wieczorem ulicami Szczecina. Uczestnicy uczcili w ten sposób ofiary komunistycznego terroru w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Marsz zakończyła Msza św. w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej, której przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
W homilii hierarcha podkreślał bohaterstwo Wyklętych. – Chciano ich wymazać z języka codziennego i z życia społecznego i z marzeń polskich i polskiej służby i przyszłości. Byli wykluczeni faktycznie i w sensie prawnym, aresztowani, skazywani i wielokrotnie zdradzani – mówił abp Dzięga o wielu bezimiennych bohaterach.
– Najbardziej wytrwali, chcąc być na służbie, żyli w ukryciu, w lasach, w bunkrach. Dziś trudno sobie wyobrazić, jak można kilkanaście lat być w lesie, w ukryciu. To jest prawie niemożliwe. A oni byli nie dlatego, że się bali. Oni tak żyli, bo się nie bali. Oni mieli w sobie siłę i wiedzieli dlaczego. Chcieli być świadkami wolnej, niezawisłej Polski. Polski godnej, która jest w stanie pośrodku Europy swoje państwo zbudować.
Arcybiskup odniósł się również do czasów najnowszych w naszym kraju.
Nie dziwię się wielkiej histerii jednej grupy, która nie może się pogodzić, że Polska chce mówić swoim głosem i wewnątrz kraju i szukać polskich, własnych i wolnych dróg, i że Polska chce mówić wolnym i swoim głosem na zewnątrz państwa w relacjach międzynarodowych. Krzyczą ci, którzy są przekonani, że polski głos jest zbyt mały i zbyt słaby, a nasza ojczyzna, jako matka, jest ciągle zbyt chora i musi być o kogoś oparta. Gdy się patrzy na ojczyznę, na matkę, na jej ponad 1000-letnie dzieje, można być spokojnym. To w naszym pokoleniu Bóg zdeponował wystarczającą siłę ducha, abyśmy podjęli sprawy naszego pokolenia – kontynuował hierarcha.
– Powracają echem sprawy kiedyś niewypowiedziane i nienazwane. Niech powracają. Niech się tym martwią historycy. Niech je opisują, niech je dokumentują i niech je publikują. Ci, którzy żyją niech wstają i dają świadectwo. Prawdy nie należy się bać. Wolność jest dana i zadana, a jednym z elementów wolności jest prawda – podkreślił metropolita.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony świętem państwowym sześć lat temu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.