Kalisz: skradzione płaskorzeźby z Bralina zostaną przekazane do Muzeum Diecezji Kaliskiej
29 lutego 2016 | 16:34 | ek Ⓒ Ⓟ
Dwie płaskorzeźby z późnogotyckiego tryptyku pochodzącego z 1520 r. skradzione przed 22 laty z kościoła św. Anny w Bralinie powróciły do diecezji kaliskiej. W najbliższym czasie dzieła zostaną poddane renowacji i przekazane do Muzeum Diecezji Kaliskiej. Poinformował o tym bp Edward Janiak podczas konferencji prasowej z dziennikarzami. W spotkaniu z przedstawicielami mediów, które odbyło się w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu uczestniczył wiceminister spaw zagranicznych poseł Jan Dziedziczak.
Biskup kaliski przypomniał, że płaskorzeźby odebrał 8 stycznia w Warszawie z rąk ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.
Dwie z czterech skradzionych dzieł sztuki udało się odzyskać dzięki staraniom służb konsularnych i austriackiej policji. Jedna z nich przedstawia scenę adoracji Dzieciątka, a druga – pokłon Trzech Króli. – Ogromne podziękowania należą się służbom dyplomatycznym, służbom konsularnym w Austrii. Dzieła zostały skradzione 22 lata temu, a to pokazuje skalę długości poszukiwania. Cieszymy się, że udało się je znaleźć. Chcemy jeszcze uzupełnić cały tryptyk, ale to może trwać bardzo długo. Zrobimy co w naszej mocy, aby te pozostałe dzieła odnaleźć – powiedział poseł Jan Dziedziczak, który jako sekretarz stanu jest odpowiedzialny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych za sprawy polonijne, konsularne, parlamentarne oraz dyplomację publiczną i kulturalną.
Zabytki zarejestrowane były w międzynarodowej bazie skradzionych dzieł sztuki prowadzonej przez Interpol oraz w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Płaskorzeźby wypłynęły w 2015 r. na wiedeńskim rynku antykwarycznym. Negocjacji z ich posiadaczami podjął się Wydział Konsularny Ambasady RP w Wiedniu.
Skradzione dzieła wchodziły w skład późnogotyckiego tryptyku pochodzącego z 1520 r. Pierwotnie znajdowały się w drewnianym kościele pw. Narodzenia NMP na Pólku k. Bralina. W drugiej połowie XX w. tryptyk przeniesiono do kościoła pw. św. Anny w Bralinie, skąd w 1994 r. zostały skradzione.
Nadal poszukiwane są jeszcze dwie płaskorzeźby z górnej części skrzydeł tryptyku. Przedstawiają one Nawiedzenie św. Elżbiety i Zwiastowanie NMP. Brakuje także rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem i aniołami, która była umieszczona w środku. Z całego tryptyku ocalały jedynie malowane postaci św. Barbary i św. Katarzyny umieszczone na rewersach skrzydeł bocznych oraz ulokowana w jego nasadzie płaskorzeźba przedstawiająca alegorię Niepokalanego Poczęcia – Matkę Boską z jednorożcem. W 2006 r. poliptyk został odnowiony, a skradzione jego elementy zrekonstruowano. Obecnie tryptyk jest zabezpieczony.
Podczas konferencji dziennikarze mogli zapoznać się ze szczegółową historią kościoła na Pólku k. Bralina pochodzącego z XVI w. oraz obrazu Matki Bożej Pólkowskiej ukoronowanego papieskimi koronami 7 września 2013 r. Te informacje przedstawił ks. dr Sławomir Kęszka, archiwista w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.
Bp Edward Janiak prosił też wiceministra Dziedziczaka o pomoc w odnalezieniu obrazu „Zdjęcie z krzyża” Rubensa pochodzącego z 1617 r., a skradzionego w 1973 r. z głównego ołtarza katedry kaliskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.