Archidiecezja warszawska i samorządy na finale przed ŚDM
14 lutego 2016 | 09:32 | lk / br Ⓒ Ⓟ
Stan przygotowań parafii i samorządów do przyjęcia pielgrzymów, którzy przed Światowymi Dniami Młodzieży będą przebywać w Warszawie i okolicy omówiono podczas spotkania proboszczów archidiecezji warszawskiej i samorządowców, które odbyło się w sobotę w Domu Rekolekcyjno-Formacyjnym WMSD na Bielanach.
Dni w diecezjach – poprzedzające udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie – odbędą się w lipcu w całym kraju. Ich celem jest przygotowanie duchowe młodych przed głównym wydarzeniem w stolicy Małopolski, integracja z rówieśnikami z diecezji oraz poznanie historii Polski i konkretnego regionu goszczącego uczestników ŚDM.
W archidiecezji warszawskiej dni przygotowujące do ŚDM potrwają od środy 20 lipca do poniedziałku 25 lipca.
„Wchodzimy w finalny okres przygotowań do Światowych Dni Młodzieży – powiedział do proboszczów i samorządowców bp Rafał Markowski. – To jest czas, którego zmarnować po prostu już nie można – dodał biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Jego zdaniem, przez ostatnie dwa lata, gdy ruszyły przygotowania do ŚDM, chodziło przede wszystkim o to, by przekonać wszystkich, że owe przygotowania mają sens. – Przyjadą ludzie, którzy dadzą świadectwo swojej wiary, a ono na pewno nie zostanie bez echa – dodał.
Jak podkreślił, ŚDM będą także swoistą duchową walką o polską młodzież, która bardzo często dziś czuje się zagubiona.
Bp Markowski wystosował też prośbę do proboszczów tych parafii, które do tej pory nie zadeklarowały jeszcze konkretnej pomocy w ugoszczeniu pielgrzymów z zagranicy, aby uczyniła to jak najszybciej.
„Nie chodzi o to, by kogokolwiek do tego zmuszać. Niektóre parafie rzeczywiście nie mogą ich przyjąć, ale zastanawia fakt, że są parafie podwarszawskie, które nie określiły miejsca nawet na jednego pielgrzyma” – ubolewał bp Markowski.
Pośpiech jest konieczny, gdyż – jak wskazał bp Markowski – niewykluczone, że część pielgrzymów zarejestruje się w ostatniej chwili, a wówczas sprawne ich rozlokowanie w konkretnych parafiach będzie bardzo trudne.
Ks. Tomasz Zaperty, koordynator przygotowań do ŚDM w archidiecezji warszawskiej poinformował, że archidiecezja warszawska jest trzecią diecezją pod względem wyboru dokonywanego przez pielgrzymów na miejsce pobytu przed wydarzeniami w Krakowie.
Obecnie na pobyt w archidiecezji warszawskiej zarejestrowanych jest 11 tys. młodzieży z 49 krajów, m.in. USA, Kanady, Brazylii, ale także z Izraela Wysp Samoa i Australii. Są kraje pozornie małe, ale deklarujące przyjazd przynajmniej 100 młodych, np. Gwatemala, z której przybędzie do stolicy 515 osób.
Na razie Diecezjalne Centrum ŚDM w Warszawie nie przydzieliło jeszcze do żadnej grupy do parafii poza parafiami wskazanymi w rejestracji przez grupy zagraniczne. Grupy przydzielone zostaną po opłaceniu składki partycypacyjnej, która będzie potwierdzeniem przyjazdu do archidiecezji warszawskiej. Ponadto są jeszcze parafie zakonne oraz te parafie, które same nawiązały kontakt z zagranicznymi grupami i już wiedzą, kogo będą gościć.
Ukrainę reprezentować będzie ok. 1000 osób. Będą to delegaci episkopatu łacińskiego oraz grekokatolickiego. – Z woli kard. Kazimierza Nycza grupa ta będzie otoczona szczególną troską – poinformował ks. Zaperty. Młodzież z Ukrainy m.in. nie będzie musiała opłacać składki partycypacyjnej.
Ks. Zaperty podkreślił, że wprawdzie „Dni w diecezjach” rozpoczną się 20 lipca, ale wiele grup z różnych kontynentów znajdzie się w Warszawie już dzień wcześniej. – Czasami zatem poszczególne parafie będą proszone o to, aby przyjąć młodych już w tę wcześniejszą noc. Powinniśmy mieć raczej więcej niż mniej miejsc, bo trudno nam powiedzieć, ile osób ostatecznie przyjedzie. Warszawa może być miejscem, na które oni będą liczyć, że przyjmie ich więcej – wyjaśnił koordynator.
Na razie do wyjazdu do Krakowa zgłosiło się jedynie 4861 osób z 90 na 213 parafii archidiecezji warszawskiej. Wiadomo jednak, że tych grup przybędzie, a momentem przełomowym ma być Diecezjalny Dzień Młodzieży, który przeżywany jest w sobotę przed Niedzielą Palmową (w tym roku 19 marca).
Ks. Zaperty wskazał też na dużą popularność wolontariatu przed ŚDM, do którego zgłasza się młodzież z Warszawy i parafii podwarszawskich. – To jest niezwykły fenomen. Młodzież po prostu chce pracować dla parafii, chce pracować dla diecezji i bardzo często podkreśla, że współpraca w przygotowaniach jest dla nich bardzo cennym doświadczeniem – powiedział koordynator.
Oficjalny początek tworzenia i szkolenia wolontariatu nastąpi 19 lutego podczas specjalnej konferencji prasowej m. st. Warszawy. Za rekrutację, szkolenia i podział zadań między wolontariuszami będzie odpowiadać Kuria Metropolitalna Warszawska. Tam też działać będzie warszawskie centrum wolontariatu ŚDM.
Przywitanie grup młodzieży w parafiach całej archidiecezji warszawskiej, w formie dowolnie przyjętej przez lokalne wspólnoty, nastąpi oficjalnie wieczorem 20 lipca. Uroczystość przywitania obejmie m.in. koncerty, przedstawienia, pikniki i inne formy integracji, zakończone wspólną modlitwą. Istotnym punktem będzie też zaprezentowanie się samych grup pielgrzymkowych oraz ich opiekunów.
Na czwartek 21 lipca planowany jest Dzień Kultury i Historii. Będzie on poświęcony zwiedzaniu przez zagraniczną młodzież miejsc związanych z historią i kulturą Warszawy i całego Mazowsza, w tym muzeów, budynków i parków historycznych. W planach jest m.in. wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Narodowym, zwiedzanie Zamku Królewskiego i Starego Miasta, Łazienek Królewskich, Pałacu i ogrodów w Wilanowie, a także wizyta w Centrum Nauki Kopernik.
W tym celu archidiecezja warszawska kontynuuje współpracę z instytucjami miejskimi i samorządowymi, które sprawują pieczę nad poszczególnymi placówkami kulturalnymi.
Wieczorem tego samego dnia na Placu Piłsudskiego odbędzie się spotkanie młodzieży na plenerowym przedstawieniu artystycznym na temat historii Polski i Warszawy. Przygotowana zostanie także prezentacja polskich zwyczajów i tradycji. Młodzi wezmą ponadto udział w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz obejrzą paradę historyczną Wojska Polskiego. Na zakończenie odbędzie się wspólne świętowanie.
Za przygotowanie programu kulturalnego odpowiedzialne będą tego wieczoru różne instytucje, w tym Centrum Myśli Jana Pawła II.
Piątek 22 lipca to Dzień Pielgrzymowania i Dzieł Miłosierdzia. Młodzież z zagranicy poznawać będzie tego dnia miejsca związane z życiem patronów i świętych Warszawy. Młodzi nawiedzą m.in. kościół oo. jezuitów na Starym Mieście, czyli świątynię poświęconą Matce Bożej Łaskawej, patronce archidiecezji warszawskiej.
Tuż obok zobaczą także samą archikatedrę warszawską, w której podziemiach spoczywa św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński. Odwiedzą także miejsca związane z bł. ks. Jerzym Popiełuszką (kościół św. Stanisława Kostki na Żoliborzu), św. Andrzejem Bobolą (sanktuarium na Mokotowie), św. Maksymilianem M. Kolbem (Niepokalanów) oraz kościoły na Trakcie Królewskim.
W ciągu dnia młodzi uczestnicy ŚDM będą podejmować wraz z miejscową młodzieżą posługę miłosierdzia wobec chorych, cierpiących i potrzebujących pomocy. W konkretne akcje zaangażują je Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Parafialne Zespoły Caritas. Wieczór upłynie młodym w każdej z parafii na nabożeństwach adoracyjnych w intencji młodzieży i pokoju na świecie.
Sobota 23 lipca do wczesnych godzin popołudniowych przebiegnie pod znakiem rekreacji, sportu i różnego rodzaju współzawodnictwa. W tę część zaangażowane będą parafie przy współudziale władz samorządowych, odpowiedzialnych za udostępnienie obiektów sportowych.
Wieczorem przy Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się natomiast spotkanie gości i młodzieży z całej archidiecezji warszawskiej, nazwane „Warszawskim Uwielbieniem”. Będzie to akcja ewangelizacyjna, która upłynie pod znakiem budowania duchowej wspólnoty przy udziale modlitwy, muzyki, śpiewu i tańca.
Uroczystej Mszy św. posłania młodzieży na ŚDM przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W programie jest także wieczór świadectw i koncert uwielbieniowy.
Przedostatni dzień pobytu młodych z całego świata w archidiecezji warszawskiej, czyli niedziela 24 lipca, będzie czasem spędzonym w goszczącej ich parafii. Po Mszy św. pod przewodnictwem proboszcza, aż do wieczornego pożegnania młodzież weźmie udział z miejscowymi rodzinami i wolontariuszami we wspólnych piknikach i grillowaniu.
Dzień później, w poniedziałek 25 lipca, młodzi wyjadą do Krakowa, dokąd przybywać będą z innych diecezji wszyscy uczestnicy Światowych Dni Młodzieży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.