Abp Nossol: spotkanie zwierzchników kościelnych nowym bodźcem do dialogu
13 lutego 2016 | 17:14 | mip Ⓒ Ⓟ
Wierzę, że spotkanie zwierzchników kościelnych Rzymu i Moskwy będzie nowym bodźcem do dialogu chrześcijan – powiedział abp Alfons Nossol w rozmowie z KAI. Emerytowany biskup opolski przypomniał, że piątkowe rozmowy Franciszka i Cyryla są efektem posoborowej troski i działań o jedność Kościoła.
Abp Nossol podkreślił, że spotkanie zwierzchników Kościoła prawosławnego i katolickiego jest wydarzeniem historycznym, bo w nim realizuje się prawie tysiącletnie pragnienie dialogu religii chrześcijańskiej Zachodu z chrześcijaństwem Wschodu, którego szczególnym przedstawicielem jest Kościół w Rosji.
Emerytowany biskup opolski przypomniał, że piątkowe spotkanie Franciszka z Cyrylem wpisuje się w trwającą kilkadziesiąt lat dialog między katolicyzmem a prawosławiem. – Podwalin współczesnego ekumenizmu szukać trzeba w nauczaniu Pawła VI i Soboru Watykańskiego II. To on pierwszy spotkał się z patriarchą prawosławnym Konstantynopola – podkreślił abp Nossol, dodając, że udział w tym dziele mają także papieże Jan Paweł II i Benedykt XVI.
Hierarcha zaznaczył w rozmowie z KAI, że już Jan Paweł II zabiegał, aby do tego spotkania Kościołów Rzymu i Moskwy doszło. – Za Benedykta XVI wydawało się, że jest już bardzo blisko, lecz ostatecznie się nie udało – wspomniał arcybiskup. Zdaniem arcybiskupa, wydarzenie to jest powodem do dumy nie tylko dla papieża Franciszka, ale i dla każdego chrześcijanina, zwłaszcza myślącego ekumenicznie.
– Szczególnym znakiem rozmowy papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem jest fakt, że doszło do niej w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia – zauważył abp Nossol. Hierarcha wskazał, że wymowne było również miejsce spotkania, z dala od Rzymu i Moskwy. – Jestem przekonany, że to wydarzenie będzie nowym bodźcem do zdynamizowania dialogu chrześcijańskiego – podsumował abp Alfons Nossol.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.