Bp Janiak: Kościołowi potrzeba odważnych i świętych ludzi
02 lutego 2016 | 21:18 | ek Ⓒ Ⓟ
– We współczesnym świecie nie jest łatwo być osobą konsekrowaną, bo jest się znakiem sprzeciwu dla tego świata. Kościołowi potrzeba odważnych i świętych ludzi – mówił biskup kaliski Edward Janiak do osób konsekrowanych w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie przewodniczył Mszy św. kończącej obchody Roku Życia Konsekrowanego.
Na początku Mszy św. bp Łukasz Buzun poświęcił zapalone świece, z którymi siostry i kapłani procesyjnie przeszli do nawy głównej kaliskiej katedry.
W homilii bp Łukasz Buzun wskazał, że świątynia jerozolimska była miejscem, gdzie Bóg wkroczył w dzieje człowieka i pozostał z nim. – Bóg pozostaje w Chrystusie w każdej świątyni i ofiaruje się za każdym razem na ołtarzu w Eucharystii, daje się nam jak chleb życia. Jezus ofiarowuje się każdemu z nas w Eucharystii. Przychodzi, by zastać świątynię uprzątniętą naszego serca, żeby tam znaleźć swoje miejsce. Jest to zaproszenie do życia w komunii z Bogiem – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.
Zachęcał, aby każdy człowiek przeżywając Eucharystię świadomie przeżywał obecność Jezusa Chrystusa w swoim życiu. – Chrystus wychodzi do każdego człowieka, szczególnie biednego, wykluczonego, opuszczonego, czasami odartego ze swojej godności dziecka Bożego, wychodzi do każdego człowieka ze względu na Ojca, bo takie jest przesłanie Jego obecności na tym świecie – podkreślał kaznodzieja.
Nawiązał do obchodzonego Roku Miłosierdzia. – Ważne jest w Roku Miłosierdzia Bożego, żebyśmy odzyskali prostotę spojrzenia na rzeczywistość, żebyśmy odzyskali prostotę obcowania z Chrystusem na podstawie Dzienniczka św. s. Faustyny – mówił hierarcha.
Przekonywał, że osoby konsekrowane są powołane do dawania świadectwa. – Słowa są krótkim czy dłuższym komentarzem do naszego życia, nie są aż tak ważne, ale ważna jest postawa, to, co Duch Święty przez nas wyraża, przez nasz strój, zachowanie, skromność pracy, ubóstwo, zależność i posłuszeństwo, które jest czymś bardzo trudnym na drodze osoby konsekrowanej. Przez to wszystko jawi się obecność Boża i czasami nie trzeba dużo, żeby tę obecność komuś uświadomić. Ważne jest, abyśmy bez względu na trendy kulturowe dawali świadectwo o Bożej obecności w tym świecie, o obecności Boga, który jest miłością wobec każdego człowieka – zaznaczył bp Buzun.
Po kazaniu osoby konsekrowane odnowiły śluby zakonne.
Przed zakończeniem Eucharystii biskup kaliski podziękował osobom konsekrowanym za posługę w diecezji kaliskiej. – Wam osoby życia konsekrowanego dziękuję za świadectwo wiary, za pracę w Kościele Kaliskim, za tę służbę od przedszkola po łoże śmierci, gdzie pochylacie się nad ludźmi starszymi. Bardzo wszystkim dziękuję za tę cichą służbę – mówił bp Janiak.
Podkreślał, że we współczesnym świecie nie jest łatwo być osobą konsekrowaną. – Pan Bóg posługuje się ludźmi i dlatego pamiętajcie ojcowie, siostry, bracia, że w ten sposób budujecie jedność Kościoła. Zwłaszcza dzisiaj we współczesnym świecie nie jest łatwo być osobą konsekrowaną, bo jest się znakiem sprzeciwu dla tego świata. Kościołowi potrzeba odważnych i świętych ludzi. Bogu dziękujemy, że możemy służyć w konfesjonale, przy ołtarzu, we wszystkich tych dziełach, gdzie dajecie piękne świadectwo, a nawet wtedy, kiedy już siły opadają modlicie się za ten Kościół biorąc do ręki różaniec. Proszę przyjąć słowa wdzięczności za tę Waszą cichą, piękną służbę Kościołowi – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.
Z biskupami, licznie zgromadzonymi kapłanami i siostrami zakonnymi modlili się: delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego ks. kan. Michał Kieling, proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Adam Modliński, rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Piotr Górski, alumni kaliskiego seminarium, a także wierni diecezji kaliskiej.
W diecezji kaliskiej posługują 424 siostry zakonne w 25 zgromadzeniach żeńskich, w tym ok. 60 zakonnic w 4 klasztorach kontemplacyjnych, a są to: Siostry Karmelitanki na Niedźwiadach w Kaliszu, Siostry Klaryski w Kaliszu, Siostry Klaryski Kapucynki w Ostrowie Wielkopolskim i Mniszki Kamedułki w Złoczewie. W 10 zgromadzeniach męskich pracuje 80 kapłanów zakonnych.
Zakony zajmują się głównie pracą duszpasterską. Niektóre zgromadzenia prowadzą szkoły, przedszkola, zakłady opiekuńczo-wychowawcze lub domy rekolekcyjne. W diecezji są dwie dziewice konsekrowane i jedna wdowa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.