Gorzów Wlkp.: powstanie pomnik legendarnego kapelana „Solidarności”
31 stycznia 2016 | 22:06 | wm Ⓒ Ⓟ
W Gorzowie stanie pomnik ks. Witolda Andrzejewskiego, legendarnego kapelana „Solidarności” – taką decyzję podjęli działacze gorzowskiego związku. W parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, w której ks. Andrzejewski był proboszczem, montażem słowno – muzycznym zakończyły się wieczorem 31 stycznia, trzydniowe gorzowskie obchody 1. rocznicy śmierci kapłana, który zanim został księdzem, był aktorem.
Poetycko – muzyczny montaż z sentencjami wypowiadanymi przez nieżyjącego już kapłana zaprezentowali aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy oraz uczennice Szkoły Muzycznej I st. im. Wł. Ciesielskiego w Gorzowie Wlkp. Modlitewne spotkanie z udziałem setek wiernych zakończyło się modlitwą „Anioł Pański”, którą przez ponad dziesięć lat, w samo południe prowadził ks. Witold Andrzejewski w katolickim Radiu „Gorzów”.
Aktorzy: Beata Chorążykiewicz, Teresa Lisowska, Anna Łaniewska, Cezary Żołyński czytali poezję ks. Jana Twardowskiego, Zbigniewa Herberta, Romana Brandstaettera. Anna Łaniewska i Cezary Żołyński wykonali pieśni Leonarda Cohena i Bułata Okudżawy. Uczennice szkoły muzycznej wykonały utwory na flet. Wyboru i montażu wypowiedzi ks. Andrzejewskiego dokonał wiceprezydent miasta Janusz Dreczka, który należał do Duszpasterstwa Akademickiego prowadzonego przez legendarnego kapłana. Uroczystość religijną przygotował gorzowski oddział Akcji Katolickiej.
W Instytucie Bp. Wilhelma Pluty 30 stycznia, odbyło się spotkanie zatytułowane „Ksiądz Witold Andrzejewski, kapelan Gorzowskiej ‘Solidarności’”. Wykład o jego działalności, wygłosił dr Marek Rusakiewicz. Ks. dr Grzegorz Cyran, zwrócił szczególną uwagę na wymiar duszpasterski zaangażowania się ks. Witolda w środowiskach „Solidarności” lat 80. ub. wieku. Waldemar Rusakiewicz – przewodniczący ZR Gorzowskiego NSZZ „Solidarność” poinformował, że podjęta została decyzja o powołaniu komitetu budowy pomnika ks. Witolda Andrzejewskiego. Wspomnieniami dzielił się także, prowadzący spotkanie Janusz Dreczka – wiceprezydent Gorzowa Wlkp.
Ks. dr Zbigniew Cieszkowski, który na zakończenie przewodniczył Mszy św., w kazaniu napominał, aby wszyscy, którzy poczuwają się do odpowiedzialności, za pozostawione przez ks. Andrzejewskiego religijno – społeczno – kulturowe dziedzictwo, robili to w sposób zgodny z pozostawionym przez zmarłego testamentem.
Obchody zainaugurowane zostały 29 stycznia w Filharmonii Gorzowskiej, koncertem „Misjonarz szczęścia”, które nagrywała i transmitowała Telewizja „Trwam”.
Lokalna telewizja Teletop wyemitowała spektakl teatralny pt. „Pan Cogito i cząstka różańca” w reżyserii Jana Tomaszewicza, dyr. Teatru im. Juliusza Osterwy.
Ks. Andrzejewski urodził się 5 kwietnia 1940 r. w Kownie. Jego ojciec, również Witold, zginął w Katyniu. Był współtwórcą gorzowskiej „Solidarności”, twórcą Duszpasterstwa Akademickiego, inicjatorem Mszy św. za Ojczyznę i pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Pełnił funkcję kapelana policjantów, żołnierzy Armii Krajowej, bibliotekarzy oraz „wilniuków” i „lwowiaków”. W 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
Od 1989. r. był proboszczem parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Ks. Andrzejewski nazywany był w mieście nad Wartą „szefem” – przez tych, którzy należeli do Duszpasterstwa Akademickiego, kapelanem „Solidarnośći”- przez tych, którzy prowadzeni byli ku wolności i uczestniczyli w comiesięcznych Mszach św. za Ojczyznę, odprawianych w gorzowskiej farze, „Aniołem” – przez radiowców, z racji rozważań i modlitwy na „Anioł Pański”, która głosem księdza Witolda, rozbrzmiewała przez ponad 10 lat we wszystkich domach, urzędach, sklepach oraz instytucjach w Gorzowie i okolicy.
Zmarł po ciężkiej chorobie 30 stycznia ub. roku. Prezydent Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie Wlkp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.