Gorzów Wlkp.: „Misjonarz szczęścia” – koncert w 1. rocznicę śmierci ks. Andrzejewskiego
30 stycznia 2016 | 09:15 | wm Ⓒ Ⓟ
„Misjonarz szczęścia”, pod takim tytułem w Filharmonii Gorzowskiej odbył się 29 stycznia wieczorem, koncert dedykowany pamięci ks. Witolda Andrzejewskiego, legendarnego kapelana gorzowskiej „Solidarności” w 1. rocznicę śmierci. Filharmonia wypełniona była po brzegi, a bilety sprzedane długo przed terminem. Koncert rejestrowała Telewizja „Trwam”.
W uroczystości uczestniczyli m.in. ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, bp senior Adam Dyczkowski, wikariusz biskupi ks. dr Zbigniew Kobus i ks. Zbigniew Samociak – były proboszcz katedry WNMP, a także wojewoda lubuski Władysław Dajczak oraz prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.
Składający się z pięciu części, muzyczny program w wykonaniu filharmoników gorzowskich pod dyr. Moniki Wolińskiej, zawierał tematykę: wspomnień o teatrze, o ludziach, wolności, o kapłaństwie i pamięci. To wszystko uświetniła muzyka oraz fragmenty wywiadów z ks. Andrzejewskim. Fragmenty listów kapłana oraz poezję ks. Jana Twardowskiego prezentowała aktorka Alina Czyżewska, rozpoczynając spotkanie wierszem „Było”.
W programie znalazły się utwory Gabriela Faure, Samuela Barbera, Julesa Masseneta, Krzysztofa Pendereckiego, Edwarda Griega i Ennio Morricone. Na skrzypcach zagrał Maksym Dondalski a Eike Schafer na oboju wykonał Nella Fantasia z filmu „Misja” Ennio Morricone.
W foyer rozmieszczona została wystawa fotografii z różnych okresów życia księdza, a w gablotach znalazły się pamiątki i fotografie udostępnione przez Janusza Dreczkę – wiceprezydenta Gorzowa Wlkp. , który w przeszłości należał do Duszpasterstwa Akademickiego prowadzonego przez ks. Andrzejewskiego. Janusz Dreczka był także prowadzącym koncert.
Każdy utwór obrazowany był fotografią ks. Andrzejewskiego z czasów gdy był aktorem, a potem kapłanem. Między muzyką emitowany był jego głos, wyrażający krótkie refleksje o życiu, wierze i miłości. „Czuję się szczęśliwy. To zasługa Pana Boga” – mówił kapłan, którego głos wcześniej oznajmił, że pół roku walczył ze Stwórcą, bo nie chciał być księdzem. „Myślałem, że z seminarium mnie wyleją. Miałem inne plany, inaczej zamierzałem żyć”.
Janusz Dreczka powołując się na słowa ks. Huberta Czumy o ks. Witoldzie, powiedział, że marzył on o rolach teatralnych ale szukał czegoś więcej. Prowadzący opowiadał o spotkaniach z matką księdza – Jadwigą, o ojcu, także – Witoldzie, który zginął w Katyniu, o rozmowach z Ireną Byrską, ówczesną dyrektorką teatru w Gorzowie, która szczyciła się, że ten teatr wychował kapłana. Decyzję o kapłaństwie właśnie w gorzowskim teatrze podjął aktor Witold Andrzejewski.
Utwór Chaconna Krzysztofa Pendereckiego, dedykowany Janowi Pawłowi II, dziś muzycy także poświęcili ks. Andrzejewskiemu, bo droga do kapłaństwa obydwu duchownych prowadziła przez aktorstwo.
„Takim rocznicowym koncertom towarzyszy często smutek. Będą tu momenty refleksji w muzyce, będzie śmierć Azy z I suity „Peer Gynt”, czy Samuela Barbery – Adagio na smyczki.
Ponieważ ksiądz był kolorową postacią, i na pewno jest tu i się do nas uśmiecha, będą więc i momenty radosne takie jak cudowna Medytacja Julesa Masseneta, Pavane Gabriela Faure i na koniec Ennio Morricone – Nella Fantasia z filmu „Misja”” – zapowiadała wydarzenie dyrygent Monika Wolińska.
„Ksiądz Witold Andrzejewski – charyzmatyczny kapłan, legendarny duszpasterz „Solidarności”, rekolekcjonista, wielbiciel teatru, wyjątkowy człowiek i wielki autorytet” – takie zdanie można przeczytać na stronie internetowej Filharmonii Gorzowskiej.
Obchody rocznicowe potrwają do 31 stycznia. W Instytucie Bp. Wilhelma Pluty 30 stycznia o godz. 16.30, rozpocznie się spotkanie zatytułowane „Ksiądz Witold Andrzejewski, kapelan Gorzowskiej „Solidarności”.
Także 30 stycznia wyemitowany zostanie program w lokalnej telewizji Teletop pt. „Pan Cogito i cząstka różańca” w reżyserii Jana Tomaszewicza dyr. Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.
Natomiast 31 stycznia w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, w którym ks. Andrzejewski był proboszczem o godz. 17 rozpocznie się montaż słowno – muzyczny w wykonaniu aktorów gorzowskiego teatru i uczniów Szkoły Muzycznej I st. im. Władysława Ciesielskiego.
Ks. Andrzejewski urodził się 5 kwietnia 1940 r. w Kownie. Zmarł po ciężkiej chorobie 30 stycznia 2015 r.
Ks. Andrzejewski był współtwórcą gorzowskiej „Solidarności”, twórcą Duszpasterstwa Akademickiego, inicjatorem Mszy św. za Ojczyznę i pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. W 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.
Prezydent Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.