Przemyśl: uczczono Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
27 stycznia 2016 | 09:28 | pab Ⓒ Ⓟ
Promocja pamiętnika przemyskiej Żydówki Reni Spiegel, spektakl teatralny na podstawie tej publikacji oraz rozstrzygnięcie Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego im. Reni Spiegel – złożyły się na program przemyskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Wydarzenie odbyło się we wtorek 26 stycznia w Centrum Kulturalnym w Przemyślu.
Renia Spiegel urodziła się 18 czerwca 1924 r. w Uhryńkowcach w powiecie zaleszczyckim województwa tarnopolskiego. W styczniu 1939 zaczęła pisać swój dziennik. Opisywała w nim przede wszystkim swoją samotność bez matki, pierwszą miłość, codzienność w czasie sowieckiej, a potem niemieckiej okupacji. Pamiętnik ukazuje lęki i przerażenie młodej dziewczyny w czasie tworzenia getta w Przemyślu i upokorzeń jakich doświadczała ona sama oraz których była naocznym świadkiem. Dziennik tworzyła do czerwca 1942 roku. Została zastrzelona w getcie tydzień po swoich osiemnastych urodzinach.
Jej o 8 lat młodsza siostra Ariana Elżbieta Bellak w 2015 r. powołała do istnienia Fundację im. Reni Spiegel, której celem jest m.in.: publikacja oraz spopularyzowanie dzienników i poezji Renii Spiegel, tłumaczenie jej twórczości na języki obce oraz organizacja konkursu poezji dla młodzieży w kraju i zagranicą.
Jego pierwszą edycję rozstrzygnięto właśnie 26 stycznia w Przemyślu. W kategorii do lat 14 pierwsze miejsce zajęła: Bianka Gosk z Nowego Jorku, drugie – Robert Kondzior i Kasper Kwiatkowski z Nowego Jorku, a trzecie włoszka Elena Pasquiariello. Jury przyznało specjalne wyróżnienie dla Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie w Nowym Jorku.
W kategorii młodzieży powyżej lat 14 pierwsze miejsce zajęła Julia Mika z Bytomia, drugie – Zuzanna Łabanowska z Suwałk, a trzecie Maciej Modzelewski z Białobrzegów i Katarzyna Wardzyńska z Olsztyna. Specjalne wyróżnienie jury przyznało dla Ewy Kasiarz z Raby Wyżnej i Mariusza Białkowskiego z Lubania. Specjalną nagrodę Reni Spiegel otrzymała Aleksandra Baniak z Uścia Gorlickiego.
W konkursie wzięło udział 87 młodych poetów z 39 miast. Większość zgłoszeń nadeszła z Polski, ale nie zabrakło uczestników z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i licznej reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Ogółem uczestnicy nadesłali 284 wiersze.
Po rozdaniu nagród Grupa Teatralna „Garderoba”, działająca przy Centrum Kulturalnym w Przemyślu zaprezentowała spektakl teatralny pt. „Pamiętnik Reni Spiegel”. Scenariusz przedstawienia napisał reżyser Tomasz Magierski, a wyreżyserowała go prowadząca „Garderobę” przemyślanka Barbara Płocica.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii Jacka Szwica pt. „Miasteczko Bełz”. Ukazuje ona Bełż – niewielkie miasteczko na Ukrainie położone 4 km od granicy z Polską. Do II wojny światowej stanowiło ono jeden z najważniejszych ośrodków chasydyzmu w Galicji. Wśród 4 tys. ówczesnych mieszkańców połowę stanowili Żydzi.
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu obchodzony jest z inicjatywy historyka prof. nadzw. Wacława Wierzbieńca. W tym roku uczczony został w 15 miastach regionu, a obchody zostały rozłożone na cały tydzień.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.