Kalisz: abp Mokrzycki wprowadził relikwie św. Jana Pawła II
23 stycznia 2016 | 22:14 | ek Ⓒ Ⓟ
Od dziś w kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Kaliszu obok relikwii św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki czczone będą relikwie św. Jana Pawła II. Podczas uroczystej Mszy św. abp Mieczysław Mokrzycki przekazał relikwie przełożonej zgromadzenia.
W imieniu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Kaliszu abp. Mieczysława Mokrzyckiego, osobistego sekretarza św. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI powitała s. przełożona, która wyraziła radość z otrzymania relikwii św. Jana Pawła II.
– W relikwiach przybył do nas Ojciec Święty Jan Paweł II, apostoł Bożego Miłosierdzia, który był pierwszym sługą orędzia o Bożym Miłosierdziu. Ojciec Święty był wszędzie tam, gdzie wzywały go potrzeby tych, którzy źle się mają. Różnymi drogami docierał do ich serc, bezpośrednio w osobistych spotkaniach, a gdy było to niemożliwe to słowem, a zwłaszcza modlitwą – mówiła s. Józefa Rospara.
W homilii abp Mieczysław Mokrzycki podkreślił, że Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem, odróżniającym się swoim zachowaniem, postawą, sposobem mówienia, czy reagowania. – W przedziwny sposób promieniował i oddziaływał na innych. Stojąc przy nim odczuwało się pokój, miało się poczucie bezpieczeństwa, życzliwości. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem. Jego myśli ciągle zwracały się ku Panu Bogu – powiedział metropolita lwowski.
Wskazywał, że Papież nigdy nie żałował czasu na modlitwę. – Jeszcze przed poranną toaletą zaraz po powstaniu ze snu leżąc krzyżem w swojej sypialni odmawiał cząstkę różańca świętego. Dopiero potem szedł do kaplicy na poranne modlitwy i rozmyślanie. Ojciec Święty chociaż był wielkim teologiem, mistykiem to modlił się w sposób bardzo prosty. Rozpoczynał swoje modlitwy odmawiając cały pacierz katechizmowy. W życiu modlitwy Jana Pawła II uderza nas ewangeliczna prostota. Kiedyś zwierzył się, że modli się za tych, z którymi ma się spotkać i po spotkaniu z nimi – mówił kaznodzieja.
Zaznaczył, że w centrum każdego dnia była Msza św. – Być na kolanach przed Bogiem to nade wszystko być na kolanach przed Jezusem Chrystusem Eucharystycznym. Dlatego Msza św. była dla świętego sprawą najważniejszą i najświętszą, stanowiła centrum jego życia i każdego dnia. Wyznaje, że jako kapłan nigdy nie opuścił sprawowania Najświętszej Ofiary. Jego umiłowanie Eucharystii wyrażało się również w trwaniu u stóp Chrystusa utajonego w Najświętszym Sakramencie. Każdego dnia modlił się bardzo wiele w kaplicy, a w każdy czwartek odprawiał godzinę świętą w czasie której swoje medytacje przeplatał polskimi pieśniami eucharystycznymi, które sam sobie nucił albo śpiewał. Ojciec święty nigdy nie opuścił tej godziny świętej nawet podczas pielgrzymek międzynarodowych – podkreślał osobisty sekretarz Jana Pawła II.
Stwierdził, że pobożność eucharystyczna w życiu Jana Pawła II związała się z miłością do Jezusa ukrzyżowanego. – Tajemnice cierpienia Jezusa i Jego Matki jako kapłan rozważał na kalwaryjskich dróżkach, a w każdy piątek nie tylko w okresie Wielkiego Postu budowaliśmy się swoim Papieżem widząc go klęczącego na posadzce swojej kaplicy czy tarasu Pałacu Apostolskiego przed stacjami Drogi Krzyżowej. – podkreślał hierarcha. Dodał, że wśród wielu form pobożności szczególnie bliskie sercu Ojca Świętego było pielgrzymowanie do Maryjnych sanktuariów, które rozpoczęło się jeszcze w latach dziecięcych.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa abp Mokrzycki wyraził radość, że mógł przybyć do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. – Jest to dla mnie wielka radość, a jednocześnie spłacenie długu wdzięczności wobec sióstr i zgromadzenia, które miałem możliwość poznać podczas moich studiów w Rzymie, potem ta więź kontynuowała się. Dziś cieszę się, że mogłem poznać jeszcze jedną wspólnotę sióstr w Kaliszu – mówił osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, który prosił o modlitwę w intencji Kościoła na Ukrainie.
Po Mszy św. kapłani i wierni mieli okazję ucałować relikwie św. Jana Pawła II.
Wraz z metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim modlili się m.in.: ks. orionista Tadeusz Błaszczyk, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Kaliszu, ks. Marcin Załężny, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, ks. kan. Arkadiusz Hajdasz, proboszcz parafii św. Mikołaja Biksupa w Chwaliszewie z grupą pielgrzymów, siostry zakonne i licznie zgromadzeni wierni.
ek/Kalisz
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.