Golub: daj się porwać miłości – młodzi przy symbolach ŚDM
07 stycznia 2016 | 15:29 | xpb Ⓒ Ⓟ
– Chrystus rozciągnął swoje ramiona na drzewie krzyża, by nas przytulić do swojego serca, dlatego daj się porwać Jego miłości. Daj się przytulić Chrystusowi, a doświadczysz prawdziwego pokoju – mówił ks. dr Artur Szymczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży podczas peregrynacji symboli ŚDM w Golubiu. Mimo mrozu i późnej godziny, 6 stycznia o godz. 20 w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny w Golubiu zgromadzili się wolontariusze ŚDM dekanatu golubskiego i parafianie, by przywitać symbole Światowych Dni Młodzieży. Peregrynacja zakończyła się 7 stycznia w południe.
Wprowadzenia symboli dokonał ks. kan. Andrzej Zblewski, proboszcz parafii i dziekan dekanatu golubskiego, w towarzystwie kapłanów z dekanatu. Po odśpiewaniu hymnu ŚDM Kraków 2016 i wysłuchaniu historii symboli odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Zblewskiego.
Liturgię przygotowali wolontariusze ŚDM oraz służba liturgiczna. Homilię wygłosił ks. dr Artur Szymczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży, który opiekuje się symbolami podczas peregrynacji. Ks. Szymczyk podkreślił, że wydarzenie, w którym uczestniczymy jest wielką łaską. – To Pan nas tu zaprosił, a my odpowiedzieliśmy na to zaproszenie. Przybyliśmy mimo niesprzyjającej pomocy i nie odejdziemy zawiedzeni. Chrystus w znakach ŚDM chce nas pocieszać i przywracać nadzieję – mówił.
Dlaczego Chrystus wybrał taką formę zbawienia człowieka? Czy potrzebne było wcielenie i ukrzyżowanie? – Bóg uczynił to, bo chciał doświadczyć tego, co nas spotyka: ubóstwa i cierpienia, złamanych relacji, opuszczenia, miłości i nienawiści, przyjaźni i zdrady, a w końcu śmierci. Ta śmierć zamknęła się nad nim tylko na chwilę. On wyszedł z otchłani zwycięski, by pokazać nam, że nie ma takiej sytuacji, z której On nie mógłby nas wyzwolić – podkreślał kaznodzieja.
Po zakończonej Eucharystii prawie do północy trwała adoracja krzyża początkowo animowana przez wolontariuszy ŚDM, a następnie w ciszy.
7 stycznia, w ciągu dnia, wierni mieli możliwość indywidualnej adoracji krzyża. Do świątyni przychodzili także uczniowie z katechetami, by zawierzać Chrystusowi swoje życie i umacniać się na drodze życia Ewangelią.
Nawiedzenie, które rozpoczęło się w uroczystość Objawienia Pańskiego zakończyło się w południe 7 stycznia. Przy krzyżu zgromadziły się dzieci ze szkoły podstawowej i młodzież ze szkoły ponadgimnazjalnej wraz z katechetami. Po modlitwie koronką do Bożego Miłosierdzia pożegnano symbole ŚDM.
Następnie symbole zostały przekazane do Chełmna, gdzie nawiedzą nie tylko świątynię parafialną, ale także dom zakonny sióstr szarytek i prowadzone przez nich placówki opiekuńcze dla dzieci, młodzieży i starszych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.