Książę Karol obawia się, że chrześcijaństwo może zniknąć z Bliskiego Wschodu
19 grudnia 2015 | 11:22 | ts, kg (KAI) / mz Ⓒ Ⓟ
Książę Walii Karol i katolicki prymas Anglii, arcybiskup Westminsteru kard. Vincent Nicholas wyrazili głębokie zaniepokojenie sytuacją chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Okazją do podjęcia tego tematu było przyjęcie adwentowe, wydane 17 grudnia przez kardynała w Domu Arcybiskupim w Londynie dla członków różnych wyznań chrześcijańskich oraz uchodźców z Iraku, Syrii, Egiptu i innych krajów z tego regionu, a także opiekujących się nimi pracowników instytucji charytatywnych.
Brytyjski następca tronu zwrócił uwagę, że obecnie mamy do czynienia z „prawdziwym kryzysem, zagrażającym istnieniu chrześcijaństwa w miejscu jego narodzin” i dodał, że „dotyczy to nas wszystkich”. Chrześcijaństwo nie jest obcą religią na Bliskim Wschodzie, ale stanowi jego część od dwóch tysięcy lat – oświadczył książę.
Ostrzegł, że dziedzictwo chrześcijańskie jest tam obecnie zagrożone „jak nigdy przedtem” a Kościoły i ich świątynie „są celami dla fanatyków islamskich”. Skutki tej przemocy „rozdzierają serce” – ubolewał mówca. Wezwał obecnych, aby w Adwencie „pomyśleli o tej części świata, w której Słowo stało się Ciałem”.
Książę podkreślił, że należy zrobić wszystko aby „utrzymać dla przyszłych pokoleń duchowe i kulturowe dziedzictwo chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie”.
Podczas przyjęcia kard. Nichols skrytykował politykę swego kraju wobec uchodźców, twierdząc, że dla szukających schronienia chrześcijan z Bliskiego Wschodu ma ona „skutki, których nie oczekiwali”. Rządowy plan przyjęcia przez Wlk. Brytanię 20 tysięcy uchodźców z Syrii może okazać się szkodliwy dla katolików, prawosławnych i innych chrześcijan z tego kraju. Są oni pozbawieni pomocy brytyjskiej, gdyż plany przesiedlenia ograniczają się do obozów prowadzonych przez Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), w których tylko niewielu chrześcijan szukało pomocy – stwierdził przewodniczący katolickiego episkopatu Anglii i Walii.
Na zakończenie ponad godzinnego spotkania odmówiono modlitwy, które prowadzili katolicy melchiccy, maroniccy i syryjscy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.