Abp Ozorowski: Bóg miłosierny to Bóg, który jest miłością
13 grudnia 2015 | 15:51 | tm Ⓒ Ⓟ
„Bóg miłosierny to Bóg, który jest samą miłością. We wszystkich sytuacjach w jakich znajduje się człowiek pragnie jego dobra. Pragnie, by szedł taką drogą, by ostatecznie, w zjednoczeniu z Nim, osiągnął pełnię życia i pełnię szczęścia” – mówił abp Edward Ozorowski w III Niedzielę Adwentu, zwaną także Niedzielą Radości, podczas Mszy św. inaugurującej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia w archidiecezji białostockiej. W godzinach popołudniowych również w innych wyznaczonych kościołach archidiecezji zostały otwarte Drzwi Jubileuszowe.
Metropolita białostocki w homilii przypomniał, że dzisiejsze czytania mówią o „drogach” i „bramie”. Wskazał, ze Pismo Święte zawsze stara się używać zrozumiałego dla człowieka języka, by objawić jakąś prawdę o Bogu i która jednocześnie odsłania cząstkę prawdy o tym, kim jest człowiek. „Nasz Bóg jest przede wszystkim Bogiem miłości, jest Bogiem miłosierdzia. To jest najważniejsze dla nas, którzy jesteśmy zjednoczeni z Bogiem wiarą i sakramentami. On jest Bogiem wciąż oczekującym, aby nas przytulić” – mówił abp Ozorowski.
Hierarcha podkreślił, że inauguracja Roku Miłosierdzia powinna być dla każdego wierzącego powodem do dumy i do radości. „Nawet jeśli żyjemy w biedzie czy jakimś niedostatku, jeśli na naszej życiowej drodze gdzieś potknęliśmy się czy może już nie możemy wyzwolić się z naszych grzechów i słabości, nie możemy utracić nadziei” – wskazywał metropolita białostocki.
„Nie smućmy się, nawet gdy jest trudno. Nie bolejmy nad naszymi chorobami. Nie bójmy się przechodzenia do innej krainy, gdyż to jest kraina szczęścia i światłości. Otwórzmy drzwi naszych serc dla Boga, otwórzmy dla Boga te wszystkie miejsca, gdzie toczy się nasza codzienność” – zachęcał arcybiskup.
Podkreślił, że dziś drogi miłosierdzia powinny biec przez więzienia, przytułki, sierocińce, szpitale, a także przez wszystkie zwaśnione domy. „Drogi miłosierdzia powinny biec przez Sejm, Senat, Trybunał Konstytucyjny, czyli wszędzie tam, gdzie ludzie się gubią, a gdzie Boże miłosierdzie przywraca im wartości, które utracili” – stwierdził metropolita białostocki.
Wyjaśnił, że Rok Jubileuszowy ogłoszony przez papieża Franciszka jest swego rodzaju planem działania, który powinien wskazywać motywacje działania w najbliższym roku: motywację słów, gestów, sposobu myślenia oraz wszystkiego tego, co składa się na codzienne życie człowieka wierzącego.
Po obrzędach wstępnych, które miały miejsce w starym kościołem farnym, wierni wysłuchali ewangelicznej przypowieści o zagubionej owcy. Następnie procesjonalnie celebransi i wierni udali się do drzwi bazyliki, które abp Ozorowski uroczyście otworzył i ustanowił „Bramą Miłosierdzia”. Wypowiedział słowa modlitwy: „Oto jest brama Pana: wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie”, po których zgromadzeni przeszli w uroczystej procesji do wnętrza świątyni.
Na początku Eucharystii miał miejsce obrzęd poświęcenia wody i pokropienia nią zgromadzonych na pamiątkę przyjętego sakramentu chrztu św., który jest pierwszym krokiem na drodze doświadczenia Bożego Miłosierdzia.
Wraz z metropolitą białostockim w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny podczas inauguracji Roku Miłosierdzia modlili się kapłani, osoby zakonne, alumni Seminarium Duchownego oraz liczni wierni. Śpiew podczas Mszy św. wykonał chór archikatedralny „Carmen” oraz chór AWSD w Białymstoku.
Jednym z głównych darów Miłosierdzia Bożego udzielanego przez Kościół jest dar odpustu, czyli darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone już co do winy. Wszyscy uczestnicy dzisiejszej liturgii, którzy będąc w stanie łaski uświęcającej przyjęli Komunię Świętą i pomodlili się w intencjach, w których modli się Ojciec Święty, mogli uzyskać dla siebie bądź dla jednej zmarłej osoby odpust zupełny, którego znakiem było udzielone przez abp. Ozorowskiego uroczyste błogosławieństwo.
W związku z Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia w godzinach popołudniowych zostały otwarte Drzwi Święte także w innych kościołach archidiecezji białostockiej: kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, kościele pw. Ofiarowania NMP w Różanymstoku, kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Krypnie, kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce i kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.