Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2015 – także w diecezji siedleckiej
09 grudnia 2015 | 14:15 | an / Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej Ⓒ Ⓟ
„Głodni miłosierdzia” to tegoroczne hasło ogólnopolskiej XXII edycji akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w którą od lat włącza się Caritas Diecezji Siedleckiej.
Akcja polega na rozprowadzaniu w parafiach podczas Adwentu świec na świąteczne stoły. Pozyskany dochód zostanie przeznaczony na szczytny cel – pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom.
Idea akcji
Świece, zapalane na wigilijnych stołach są znakiem naszej solidarności z bliźnimi. Włączając się w akcję, każdy z nas okazuje miłosierdzie, czyni coś dobrego. Ten gest jest darem wzajemnym, wzbogaca dającego i przyjmującego. – Włączając się w to dzieło, dzielimy się z drugim człowiekiem, w którym jest Jezus Chrystus. Jest to piękny gest miłości i solidarności. Bardzo lubię ten moment, kiedy w moim domu rodzinnym pali się świeca Caritas. Od kiedy kampania weszła w życie w naszej Polsce, a ja jeszcze nie pracowałem w Caritas, włączamy się w nią razem z moimi rodzicami i całą rodziną. Zachęcam wszystkich do przyłączenia się w akcję – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. Sens akcji nie polega na „sprzedawaniu”, ale na rozprowadzaniu świec za umowną kwotę, która nie stanowi „ceny”, lecz wysokość wsparcia, które siedlecka Caritas przeznaczy dla dzieci.
Skąd pomysł?
Pomysł ogólnopolskiej akcji Caritas „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” (WDPD) zrodził się na zebraniu księży dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach, w 1994 r., któremu przewodniczył ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Początkowo, jeszcze w 1993 roku akcja nosiła nazwę „Bożonarodzeniowa Świeca Caritas”. Symbolem akcji była świeca z napisem Caritas – miała ona stać na wigilijnym stole, przy dodatkowym nakryciu i wyrażać gotowość domowników do przyjęcia Chrystusa w każdym, kto wymaga pomocy.
W 1994 r. postanowiono, że dochód ze sprzedaży świec przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom, zwłaszcza na sfinansowanie dożywiania w szkołach. Inicjatywa spotkała się z wielkim odzewem wiernych. Łącznie rozprowadzono 260 tys. świec, ale zapotrzebowanie było dużo większe. Na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w 1995 r. postanowiono, że projekt będzie kontynuowany pod nazwą WDPD. W promocję zaangażowały się środki społecznego przekazu – krajowe i lokalne. W roku 1996 postanowiono o przeznaczeniu 10 groszy z każdej rozprowadzonej świecy na projekty pomocowe dla dzieci żyjących w najuboższych krajach świata, realizowane bezpośrednio przez Caritas Polska. W tym samym roku w WDPD włączyli się harcerze z ZHP prowadzący w Polsce akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. Światło zapalane w grocie Narodzenia Pańskiego, a wraz z nim wigilijna świeca Caritas, docierała m. in. do Prymasa Polski, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP, Sejmu i Senatu. Od 2000 roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest wspólnym, ekumenicznym dziełem tworzonym przez Caritas Kościoła Katolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelickiego i Eleos Polskiego Kościoła Autokefalicznego. W akcję włączają się wszystkie diecezje w Polsce.
Komu pomożemy
– Dochód przekazywany jest na działania charytatywne Caritas Diecezji Siedleckiej m.in. na: zakup tornistrów, które zostaną wyposażone w wyprawki szkolne podczas akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” oraz sfinansowanie kolonii letnich dla dzieci – mówi Aneta Sawicka, koordynator akcji z Caritas Diecezji Siedleckiej. W 2014 r. zakupiono tysiąc plecaków, a na wakacje pojechało 233 dzieci. Część pieniędzy z akcji pozostanie w parafiach. 10 groszy z każdej świecy przeznaczone będzie na pomoc dzieciom uchodźców z Syrii i Iraku.
Świec coraz więcej
Z każdym rokiem jest coraz więcej rozprowadzonych świec. W 2012 roku było ich 56 tys., w 2013 – blisko 59 tys., w 2014 – ponad 62 tys. W tym roku do parafii dostarczono 64 tys. świec. Są dostępne w 4 rozmiarach (mała, średnia, duża, bardzo duża). Można je zakupić w parafiach całej diecezji w cenach: 5zł, 10zł, 15zł i 20zł.
Niepokojące dane statystyczne
Sytuacja polskiej rodziny pozostawia wiele do życzenia. Trudna jest zwłaszcza sytuacja rodzin wielodzietnych. Z raportu UNICEF z października 2014 roku wynika, że 1,3 miliona dzieci w naszym kraju jest pozbawionych dostępu do podstawowych dóbr niezbędnych do ich rozwoju. Około 700 tysięcy, czyli ok. 10% wszystkich dzieci w wieku do 17 lat żyje w skrajnym ubóstwie. Ponadto ze świadczeń socjalnych korzysta aż 2 mln 155 tys. polskich rodzin. Pomagając dziecku – wpływa się na sytuację całej rodziny. Przywraca się niejednokrotnie wiarę w drugiego człowieka i w lepszą przyszłość jeśli nie własną to dzieci, w których rodzice pokładają nadzieję. Przez lata działalności Caritas udało się poprawić kondycję materialną, moralną i duchową bardzo wielu polskich rodzin.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.