II Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze do ŚDM Kraków 2016
30 listopada 2015 | 11:17 | pra, am / mz Ⓒ Ⓟ
Na 8 miesięcy przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie odbyło się II Międzynarodowe Spotkanie Przygotowawcze do ŚDM.
Delegaci z Episkopatów krajów, wspólnot, duszpasterstw i ruchów międzynarodowych przygotowujących grupy uczestników na ŚDM poznali szczegóły dotyczące organizacji i przebiegu wydarzeń w lipcu 2016 roku.
– Po tych trzech dniach pracy, nawiązania przyjacielskich kontaktów oraz dzielenia się doświadczeniem, wyjedziecie – mam wielką nadzieje – z naszej archidiecezji, ubogaceni wzajemnym świadectwem oraz z nowymi duszpasterskimi pomysłami – mówił kard. Stanisław Dziwisz na otwarcie II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Kraków 2016. – Proszę was, dbajcie o młodzież, bądźcie z nią, nie bójcie się jej powierzać nowych zadań, zaufajcie jej oraz, co najważniejsze, dajcie jej poczuć, że Kościół teraz jej bardzo potrzebuje. Potrzebuje, jak nigdy wcześniej. Potrzebuje świadectwa młodych ich rąk oraz gorących serc do pracy – zaapelował metropolita krakowski i dodał, że młodzież całego świata musi teraz poczuć, że od niej zależy przyszłość, że ona jest częścią „drużyny Chrystusa”, że potrafi nieść światu miłosierdzie, a Kościół jej ufa.
Program
Pierwszego dnia zaprezentowano program ŚDM Kraków 2016, a właściwie trzy jego zasadnicze elementy. Omówiono wydarzenia centralne, które odbywać się będą na krakowskich Błoniach i na Campus Misericordiae. Organizatorzy opowiedzieli jak będą przebiegać katechezy w grupach językowych oraz pielgrzymka miłosierdzia, a także jak będą wyglądały strefy pojednania i Centrum Powołaniowe oraz jaki charakter przybierze Festiwal Młodych, czyli artystyczne, sportowe i ewangelizacyjne wydarzenia towarzyszące ŚDM.
Nowością ŚDM będą wydarzenia sportowe, w tym turnieje piłkarskie czy rugby towarzyszące Festiwalowi Młodych. – Młodzież jest edukowana przez sport, dlatego chcemy, żeby to było częścią ŚDM w Krakowie – mówił ks. Grzegorz Suchodolski. W tym kontekście ks. João Chagas z Papieskiej Rady ds. Świeckich dodał, że inicjatywy sportowe przewidziane są tylko dla pielgrzymów – nie są organizowane po to, żeby ktoś przyjeżdżał specjalnie dla nich do Krakowa i chciał zaprezentować się sportowo.
Sporo pytań delegatów dotyczyło katechezy w drodze, którą będzie pielgrzymka między sanktuariami św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia w Krakowie. W obu miejscach będą przewidziane celebracje liturgiczne, ale Łagiewniki będą w czasie ŚDM także jedną ze stref pojednania, gdzie młodzi będą mogli skorzystać z sakramentu spowiedzi. Przed wejściem do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia stanie Brama Miłosierdzia na wzór Drzwi Świętych w Rzymie. Za tę pielgrzymkę w czasie ŚDM przysługiwał będzie jej uczestnikom odpust zupełny, który będzie dla młodych wielkim darem duchowym.
Wizy
W czasie II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM przedstawiciel MSZ poinformował krakowski Komitet i delegatów z całego świata o daleko idących ułatwieniach w kwestiach wizowych. – Przede wszystkim bardzo ważnym komunikatem ze strony MSZ było to, że wizy wydawane w polskich placówkach konsularnych będą zwolnione z opłat, co dla młodzieży ze Wschodu czy z krajów trzeciego świata jest na pewno niezwykle istotną informacją – mówi koordynator generalny przygotowań do ŚDM i dodaje, że dokumenty generowane przez system rejestracji uczestników ŚDM będą też ułatwiać pielgrzymom z zagranicy otrzymanie wizy. – Musimy się liczyć z tym, że kontrola, także osób ubiegających się o wizę do krajów Schengen, musi być solidna. Takie mamy czasy – mówi bp Damian Muskus OFM.
Niebawem powstanie kompletna lista polskich placówek konsularnych, które mogą wydawać wizy, a także placówek innych państw, które reprezentują Polskę. Wynika to z faktu, że nie we wszystkich krajach, z których młodzież chce przyjechać na ŚDM w 2016 roku, są polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne – wówczas najłatwiej o wizę starać się w placówce innych państw należących do strefy Schengen.
Wiele entuzjazmu wśród delegatów wzbudziły deklaracje o dodatkowych wpłatach na tzw. fundusz solidarnościowy, który w podstawowej opcji wynosi 10 euro. Przypomnijmy, że uzyskane w ten sposób środki przeznaczone są na program pomocowy dla uczestników z krajów uboższych. – To jest dla nas wielki dar. Traktujemy to jako wielki dar miłosierdzia, dar Jana Pawła II. Ale także dar na Rok Miłosierdzia, w którym papież mówi o konkretnych uczynkach miłosierdzia – komentuje ks. Andrzej Wołpiuk, koordynator departamentu rejestracji i przyjęcia pielgrzymów Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Drugiego dnia spotkania odbywającego się w Wadowicach rozmawiano o aspektach logistycznych ŚDM, rejestracji szczególnych grup, komunikacji, tłumaczeniach i obsłudze medialnej.
Media
Jednym z kanałów przekazywania informacji o działaniach w przed i w trakcie ŚDM są media społecznościowe. Obecnie za pośrednictwem aż 10 różnych mediów społecznościowych młodzi z całego świata mogą śledzić najważniejsze informacje, ale także zobaczyć i udostępnić zdjęcia czy filmy. Oficjalne profile ŚDM można znaleźć na Facebooku, Twitterze, You Tube, Snapchat, Instagram, Periscope, Soundcloud, Tumblr, Pinterest i Foursquare. – Chcemy tak budować przekaz, by każdy stał się uczestnikiem ŚDM. Nie jest najważniejsze, żeby młody człowiek przyjechał do Krakowa, ale by uczestniczył – nie wszyscy mogą być na miejscu, ale każdy za pomocą mediów może uczestniczyć w tym wydarzeniu – powiedział ks. Adam Parszywka, szef sekcji komunikacji. Do tego ma także służyć oficjalna strona internetowa, która jest dostępna w 9 oficjalnych językach ŚDM a umieszczane na niej teksty są pisane przez młodych z całego świata.
Organizatorzy uruchomili też internetową telewizję ŚDM. Trwają także testy aplikacji mobilnej, która ma być w pełni spersonalizowana – każdy pielgrzym będzie mógł zdecydować, jakie informacje i w jakim układzie będą pojawiały się w jego telefonie. Wybór – jak zapewniają twórcy aplikacji – będzie szeroki. Newsy ŚDM, harmonogram wydarzeń, telefony alarmowe, prognoza pogody, najważniejsze punkty w Krakowie, przewodnik po mieście, mapa z trasą dojścia do danego punktu, słownik, pierwsza pomoc, kontakty do ambasady – to tylko niektóre elementy tej mobilnej aplikacji. Aby z niej korzystać nie będzie potrzebny dostęp do internetu, choć darmowe Wi-Fi – poinformował ks. Grzegorz Suchodolski – ma zapewnić pielgrzymom firma Orange, która zajmie się także wzmocnieniem sygnału telefonicznego. Poza informacjami praktycznymi, w aplikacji znajdą się także modlitwy, śpiewnik, homilie, czytania mszalne. Będzie także część rozrywkowa, m.in. możliwość zrobienia zdjęcia-pocztówki i umieszczenia jej w mediach społecznościowych.
Niepełnosprawni
Przygotowano także materiały dla głuchych i niedosłyszących. W sektorze dla niepełnosprawnych będzie też specjalne miejsce dla migających. Osoby niepełnosprawne rejestrują się na ŚDM wraz ze swoimi opiekunami poprzez oficjalny system, wraz z grupą, z którą będą uczestniczyć w wydarzeniach w Krakowie. Jak zapowiedzieli organizatorzy, niepełnosprawni nie będą spać w szkołach czy namiotach.
Biskupi i księża
W Wadowicach rozmawiano także o tym, jak na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie mogą zarejestrować się biskupi, ich sekretarze i księża. Biskupi z Polski oraz ich sekretarze z systemu rejestracyjnego powinni pobrać formularz, który do 28 lutego 2016 przesyłają do krakowskiego komitetu pocztą tradycyjną lub elektroniczną na episcopus@krakow2016.com. Hierarchowie z innych krajów proszeni są o przesłanie formularza rejestracyjnego do Papieskiej Rady ds. Świeckich. Biskupi, tak jak podczas poprzednich ŚDM, będą mieli zapewniony transport do miejsc wydarzeń centralnych i katechez oraz noclegi – jak poinformowali przedstawiciele komitetu organizacyjnego – „w miejscach zwykłych, godnych”. Księża diecezjalni i zakonni, dokonując rejestracji zostaną poproszeni o podanie informacji dotyczących koncelebry Mszy św. i posługi w konfesjonale, określając kiedy i w jakich językach będą spowiadać. Każdy ksiądz będzie także musiał pobrać z systemu rejestracji deklaracje stanu kapłańskiego i przedstawić ją do podpisu swojemu biskupowi lub przełożonemu zakonnemu.
Zakwaterowanie
Ważne informacje dotyczyły także kwestii logistycznych – zakwaterowania, transportu, opieki medycznej i wyżywienia. Zakwaterowanie będzie zapewnione pielgrzymom, którzy wybiorą odpowiednie pakiety – tygodniowe lub weekendowe. Młodzież będzie mieszkać u rodzin oraz w szkołach, namiotach lub halach sportowych. Jak przewiduje Komitet Organizacyjny, ok. 60 proc. uczestników ŚDM będzie w tych dniach mieszkać u polskich rodzin. Każdy pielgrzym, niezależnie od miejsca zakwaterowania, proszony jest o zabranie ze sobą śpiwora i karimaty. Miejsca, w których będą rozlokowani pielgrzymi zostały podzielone na cztery strefy. Strefa pierwsza obejmie Kraków, druga strefa to bliskie okolice miasta, trzecia strefa – Bochnia i Brzesko, czwarta dotyczy miejscowości w diecezjach kieleckiej i katowickiej. Dojazd do miejsc wydarzeń centralnych z każdej strefy, jak przewidują organizatorzy, nie zajmie więcej niż godzinę.
Rozlokowanie pielgrzymów rozpocznie się od pierwszej strefy – organizatorzy chcą w niej umieścić możliwie jak najwięcej osób. We wszystkich strefach młodych będzie gościć ok. 500 parafii. Uczestnicy ŚDM dowiedzą się o miejscu zamieszkania wiosną przyszłego roku, po dokonaniu pełnej rejestracji. W każdej goszczącej pielgrzymów parafii działa zespół, który będzie w bezpośrednim kontakcie z poszczególnymi grupami. Nie będzie możliwości indywidualnych rezerwacji miejsc zamieszkania.
Wyżywienie
W miejscach zakwaterowania będą także wydawane pakiety pielgrzyma. Pielgrzymi, którzy nie korzystają z noclegów, takie pakiety będą mogli odebrać w 4 miejscach w Krakowie oraz w 10 punktach umieszczonych na drogach dojazdowych. Pielgrzymi, w zależności od wybranej opcji, otrzymają wyżywienie tygodniowe lub weekendowe. Posiłki – obiady i kolacje, będzie można odbierać w krakowskich i okolicznych restauracjach oraz w ok. 100 punkach – polach i food trackach zlokalizowanych w okolicach miejsc wydarzeń centralnych i katechez. Będą do tego upoważniały specjalne bony.
Śniadania będą organizowane w miejscach zakwaterowania w parafiach. Pielgrzymi, którzy nie korzystają z noclegów, śniadania organizują sobie we własnym zakresie. Talony na obiady i kolacje będzie można zrealizować o dowolnej porze dnia w miejscach oznaczonych logo ŚDM. Wykaz restauracji i punktów gastronomicznych będzie dostępny na stronie internetowej. Będą dostępne także posiłki dla pielgrzymów wymagających specjalnej diety.
Transport
Z bezpłatnego poruszania się środkami komunikacji miejskiej – tramwajami, autobusami i koleją regionalną – będą mogli korzystać pielgrzymi posiadający identyfikator. Podczas ŚDM uruchomiona zostanie specjalna siatka połączeń, która ma zapewnić sprawne dotarcie do miejsc wydarzeń centralnych oraz do Łagiewnik. W Krakowie będą także wyznaczone strefy piesze. Parafialne komitety zapewnią pielgrzymom bezpłatny odbiór z lotniska lub z dworca. Natomiast dodatkowo płatne będzie wynajęcie autokaru, jeśli grupa wcześniej zgłosi taką potrzebę. Autokarami nie będzie można jeździć po Krakowie. Będzie tam obowiązywała tylko komunikacja miejska.
Bezpieczeństwo
W czasie spotkania w Wadowicach padło sporo pytań dotyczących bezpieczeństwa. – Odpowiednie służby myślą już nad tym – odpowiadał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, zaznaczając, że organizatorzy spotkania młodych z papieżem w Krakowie mają doświadczenie z organizacji wcześniejszych ŚDM. – Jestem pełen ufności, że środki bezpieczeństwa nie utrudnią młodym uczestnictwa i nie zakłócą ducha modlitwy, ducha pogody i radości, jakie ŚDM towarzyszą – mówił kard. Stanisław Ryłko.
Kard. Stanisław Dziwisz został zapytany czy ostatnie zamachy terrorystyczne w Paryżu zmienią coś w przygotowaniach do ŚDM. – My żyjemy nadzieją, że ta atmosfera radości i pogody ŚDM zmieni atmosferę i poprawi nastrój we Francji – mówił kard. Dziwisz. Dodał, że nie możemy się poddać przemocy i kryzysowi, który się zaczął w Europie. Obaj hierarchowie w tym kontekście podkreślili otwartość i odwagę papieża Franciszka, który aktualnie przebywa z pielgrzymką w krajach afrykańskich, których standardy bezpieczeństwa są o wiele niższe niż w Europie.
Współpraca z rządem
Istnieje pilna potrzeba ukonstytuowania się nowego kościelno-rządowego komitetu ds. ŚDM. Premier Szydło jest świadoma wagi wydarzeń, które odbędą się w lipcu 2016 roku w Krakowie – poinformował bp Damian Muskus. – Bardzo zależy nam na tym, aby rząd pilnie podjął wszystkie kwestie prowadzone dotychczas przez poprzedni zespół. W nieoficjalnych spotkaniach premier Szydło deklarowała dość pilne podjęcie tych kwestii i ukonstytuowanie nowego zespołu – mówił koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Bp Muskus przypomniał, że taki kościelno-rządowy zespół działał od marca br., a po zmianie ekipy rządzącej musi ukonstytuować się na nowo. Prawdopodobnie stanie się to w najbliższych dniach, a jeszcze przed Bożym Narodzeniem może dojść do spotkania tego gremium z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016.
Miejsca celebracji
Po dwóch dniach obrad w Wadowicach delegaci z całego świata przygotowujący grupy uczestników na ŚDM wizytowali Campus Misericordiae w Brzegach i krakowskie Błonia, gdzie będą odbywać się wydarzenie centralne ŚDM.
Joanna Staniewicz zaprezentowała delegatom plan zagospodarowania krakowskich Błoń w czasie ŚDM. Ołtarz będzie usytuowany w pobliżu tzw. skały papieskiej, gdzie był zlokalizowany także w czasie wcześniejszych spotkań z Janem Pawłem II i Benedyktem XVI. Od ołtarza koncentrycznie rozchodzi się około 40 sektorów dla wiernych – średnio 10 tys. metrów kwadratowych każdy. W pobliżu ołtarza będą przygotowane specjalne rozwiązania dla osób niepełnosprawnych.
W pobliżu Błoń znajdują się także dwa stadiony piłkarskie. Stadion Wisły stanie się zakrystią na Mszę otwarcia. Przy stadionie Cracovii będzie usytuowana z kolei polska kwatera główna. Tu będą odbywały się katechezy w języku polskim i zlokalizowane będzie również Centrum Powołaniowe. Pobliski Park Jordana będzie stanowił jedną z największych stref pojednania – będzie tam rozmieszczonych około 200 konfesjonałów.
Jednym z delegatów goszczącym w tych dniach w Małopolsce był dk. Cristiano Pinheiro Bede ze wspólnoty Shalom w Brazylii. – Przyjechaliśmy do Polski z bardzo wieloma pytaniami. Miasto Kraków jest o wiele mniejsze niż Rio de Janeiro, które było gospodarzem poprzednich ŚDM, stąd jesteśmy ciekawi jak będą rozwiązane kwestie logistyczne, jak będzie wyglądał program – mówił dk. Pinheiro Bede i dodawał, że liczy także na sugestie organizatorów krakowskich wydarzeń dotyczące tego, jak młodzi Brazylijczycy mogą przygotować się do ŚDM. Jak zaznaczył przedstawiciel brazylijskiej wspólnoty Shalom, ciekawą propozycją dla młodych będą wydarzenia sportowe, a także pielgrzymka miłosierdzia do dwóch krakowskich sanktuariów w Łagiewnikach i na Białych Morzach.
W sobotę delegaci spotkali się w Filharmonii Krakowskiej z władzami miasta, województwa i archidiecezji. W grupach zwiedzali Stare Miasto i Wawel. Popołudnie spędzili w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie koncelebrowano Mszę św. Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W czasie homilii zwrócił uwagę, że jednym z priorytetów duszpasterskich Jana Pawła II byli młodzi, czego przejawem stała się jedna z najlepszych inicjatyw jego pontyfikatu, czyli Światowe Dni Młodzieży. „Ta wielka przygoda duszpasterska trwa już trzydzieści lat i Bóg tylko wie, ile przyniosła ona owoców” – mówił metropolita krakowski dodając, że Światowe Dni Młodzieży są potrzebne młodym, całemu Kościołowi i naszemu niespokojnemu światu.
W sobotę wieczorem został poświęcony pamiątkowy krzyż na rondzie ŚDM przy Campus Misericordiae, a później odbył się wieczór kulturalny w Wieliczce z udziałem delegatów z polskich diecezji.
– Przed nami bardzo intensywny czas pracy, której powinniśmy się poświęcić z pełnym zaangażowaniem i energią – powiedział KAI bp Damian Muskus. – Mnożą się sprawy do podjęcia, a wszystkie dotychczasowe wysiłki trzeba skoordynować tak, by stworzyły spójną mapę tego niezwykle skomplikowanego pod względem organizacyjnym wydarzenia. Jest coraz więcej pracy, dlatego też wciąż potrzebujemy ludzi, którzy będą nas w tym wspierać swoim doświadczeniem i kompetencjami – dodał koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
– Spotkanie delegatów krajowych komitetów ŚDM z całego świata było dla nas ważnym doświadczeniem różnorodności wspólnoty Kościoła. Przyjechali do nas goście ze wszystkich kontynentów, reprezentujący rozmaitość kultur i mentalności, ale połączeni wspólną troską o młodych chrześcijan. Nasze obrady przebiegały w atmosferze jedności i w wielkiej życzliwości. Myślę, że nasi goście wyjadą od nas bardzo zadowoleni. A my nabraliśmy nowych sił i energii do dalszej pracy – zapewnia koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM.
Delegaci z Episkopatów krajów, wspólnot, duszpasterstw i ruchów międzynarodowych przygotowujących grupy uczestników na ŚDM – poinformował bp Muskus – chcieli zobaczyć, jak wyglądają przygotowania; na czym polega fenomen Krakowa jako stolicy miłosierdzia i w jaki sposób młodzi będą mogli u nas doświadczyć niezwykłego bogactwa duchowego, jakie kryje się za tym pojęciem. – Dzięki temu spotkaniu wiemy też, że w tej pracy nie jesteśmy sami: otrzymujemy wsparcie modlitewne, zainteresowanie i konkretne pytania, które mobilizują nas do szukania jak najlepszych rozwiązań dla spraw nurtujących organizatorów grup młodzieży z całego świata – podkreśla szef Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Organizatorzy chcieli usłyszeć, jakie są oczekiwania delegatów i czy informacje, które im przekazywali wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom. – Nie ukrywam, że to spotkanie napełniało nas z jednej strony radością, a z drugiej tremą, jak zostanie ocenione to, co dotychczas zrobiliśmy: czy nasze propozycje są dla delegatów satysfakcjonujące, czy nasza praca idzie we właściwym kierunku – dzielił się bp Muskus swoimi obawami, które wypływały z doświadczenia chociażby poprzednich organizatorów ŚDM. W ubiegłych latach zdarzało się, że oczekiwania delegatów były nie raz wyrażane nawet w dość radykalny sposób. Krakowscy organizatorzy nie spotkali się z takimi sugestiami.
– W zasadzie nie słyszeliśmy żadnych informacji ani próśb, których spełnienie przerastałoby nas lub wymagało przeorganizowania pracy. Pytania dotyczyły zarówno spraw bardzo prozaicznych, choć dla delegatów ważnych, ale i zagadnień dość fundamentalnych – jak bezpieczeństwo młodych – które i dla nas są priorytetowe, więc w naszej pracy bierzemy je na co dzień pod uwagę – mówi bp Muskus i dodaje, że dużą pomocą w rozwiązywaniu problemów służą instytucje państwowe.
W II Międzynarodowym Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM Kraków 2016, które od 25 do 29 listopada odbywało się w Małopolsce wzięło udział blisko 300 osób z sześciu kontynentów. Na 8 miesięcy przed ŚDM swoją obecność w przyszłym roku w Krakowie zadeklarowało już ponad 480 tys. osób ze 140 krajów. Ponad 5000 osób chce być wolontariuszami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.