ŚDM są potrzebne młodym, Kościołowi i światu
29 listopada 2015 | 09:43 | pra / br Ⓒ Ⓟ
Światowe Dni Młodzieży są potrzebne młodym, całemu Kościołowi i naszemu niespokojnemu światu – powiedział kard. Stanisław Dziwisz w czasie Mszy św. dla delegatów krajów, które przygotowują grupy do przyjazdu na ŚDM Kraków 2016.
Blisko 300 osób z 6 kontynentów bierze udział w II Międzynarodowym Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM Kraków 2016, które od 25 do 29 listopada odbywa się w Małopolsce. Sobotnie popołudnie spędzili na modlitwie. Najpierw w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wzięli udział w nabożeństwie w Godzinie Miłosierdzia i nawiedzili kaplicę z relikwiami św. Siostry Faustyny – patronki przyszłorocznych ŚDM. Później udali się do sąsiedniego Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie koncelebrowano Mszę św.
Eucharystii przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. W czasie homilii zwrócił uwagę, że jednym z priorytetów duszpasterskich Jana Pawła II byli młodzi, czego przejawem stała się jedna z najlepszych inicjatyw jego pontyfikatu, czyli Światowe Dni Młodzieży. „Ta wielka przygoda duszpasterska trwa już trzydzieści lat i Bóg tylko wie, ile przyniosła ona owoców” – powiedział metropolita krakowski.
„Światowe Dni Młodzieży są potrzebne młodym” – stwierdził hierarcha i dodał, że młodzież chce widzieć i doświadczyć, że pójście za Mistrzem z Nazaretu to wspaniała przygoda życia, przygotowująca całą ich wieczność a także, że wiara w Jezusa jest źródłem braterstwa, że jednoczy ludy i narody, obala granice i bariery, jakie ludzie sami sobie postawili.
Kard. Dziwisz mówił również, że Światowe Dni Młodzieży są potrzebne całemu Kościołowi. „Te dni budzą entuzjazm wiary w Kościele, odsłaniają młode oblicze Kościoła, który odradza się w każdym narodzie, w każdym pokoleniu, w każdym czasie” – zauważył arcybiskup Krakowa. Hierarcha dodał także, że ŚDM są potrzebne „naszemu niespokojnemu światu”. „Czyż wspólna modlitwa i braterstwo młodych z całego świata, tak bardzo uderzające podczas Światowych Dni Młodzieży, nie jest najlepszą odpowiedzią na przemoc, na nienawiść, na ślepy terroryzm dochodzący do głosu w naszym świecie?” – zapytał.
Kaznodzieja przypomniał, że ŚDM Kraków 2016 będzie przeżywany w świetle Błogosławieństwa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).
„Siostry i bracia, drodzy przyjaciele, drodzy nasi goście, otwórzmy się na przyjęcie daru Bożego miłosierdzia dla nas wszystkich, dla naszych bliskich, dla tych wszystkich, wśród których pracujemy i których będziemy gościć w Krakowie na Światowym Dniu Młodzieży 2016. Prośmy, by to wydarzenie zaowocowało wiarą, nadzieją i miłością w całym Kościele i świecie” – zakończył homilię kard. Dziwisz.
Spotkanie delegatów z Episkopatów krajów, wspólnot, duszpasterstw i ruchów międzynarodowych przygotowujących grupy uczestników na ŚDM odbywa się w Małopolsce w dniach 25-29 listopada. Po dwóch dniach obrad w Wadowicach goście przyjechali do Krakowa, gdzie mogli zobaczyć m.in. Błonia – miejsce centralnych wydarzeń ŚDM. Przed przyjazdem do Krakowa delegaci mogli dziś zobaczyć Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie odbędzie się nocne czuwanie w czasie ŚDM i Msza Posłania kończąca przyszłoroczne wydarzenie.
Wcześniej delegaci z całego świata spotkali się z władzami miasta, województwa i archidiecezji. Zostali zapewnieni o godnym przyjęciu w lipcu 2016 roku.
Po dwóch dniach obrad w Wadowicach goście przyjechali do Krakowa, gdzie mogli zobaczyć m.in. Błonia – miejsce centralnych wydarzeń ŚDM.
Delegaci następnie spotkali się z władzami miasta, województwa i archidiecezji w Filharmonii Krakowskiej. W imieniu Kościoła krakowskiego gości przywitał kard. Stanisław Dziwisz, który podkreślił, że znajdują się w najważniejszym polskim mieście, a zwiedzając je poznają historię całego kraju. Metropolita krakowski zwrócił uwagę zebranym na napis „Duc in altum” i przypomniał, że było to jedno z programowych wezwań papieża Polaka. „Myślę, że Jan Paweł II przejął pamięć tej sali, tego napisu jako program dla Kościoła w trzecie tysiąclecie. W jego imieniu dziękuję, że przyszliście do niego w jego mieście – Krakowie” – powiedział kard. Dziwisz.
Na pytania kard. Dziwisza o to czy delegaci są zadowoleni z dwóch dni obrad i pobytu w Kalwarii Zebrzydowskiej i tamtejszej kuchni – w Filharmonii Krakowskiej rozległy się brawa.
„Przeżyciom duchowym związanym z wizytą papieża Franciszka będzie towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalnych. Chcemy wam pokazać czym jest Małopolska, jakie ma dziedzictwo. Chcemy wam pokazać nasze korzenie wywodzące się z religii chrześcijańskiej” – mówił marszałek Jacek Krupa.
Marszałek podkreślił, że w Małopolsce mieszka wiele ludzi, którzy są bezpośrednio lub pośrednio związani ze św. Janem Pawłem II. „Jego osoba wyraźnie wpłynęła na nasze życie osobiste” – zaznaczał marszałek województwa małopolskiego. Sam Krupa był bierzmowany przez kard. Karola Wojtyłę. „Czekamy na was za rok. Czekamy na pielgrzymów z całego świata, zwłaszcza młodzież. Czekamy na to wspaniałe święto w Małopolsce w przyszłym roku” – mówił marszałek Krupa.
W rozmowie z KAI marszałek Krupa podkreślił, że dla mieszkańców Małopolski ŚDM to przede wszystkim wielkie wydarzenie duchowe, ale będzie to też wielka okazja do promocji regionu. Marszałek województwa zaznaczył, że budowanie infrastruktury na ŚDM to kwestia przyspieszenia niektórych inwestycji a nie podejmowanie zupełni nowych, dlatego nie są one związane ze wzrostem wydatków województwa. Podobnie z funduszami przeznaczonymi na promocję – nie będą odbiegały od zwyczajowo przeznaczanych na tę działalność. Dodatkowo Jacek Krupa zauważa, że poza duchowymi korzyściami dla mieszkańców Małopolski trzeba liczyć także na wymierne wpływy do kasy przedsiębiorców związanych z branżami turystyczną, gastronomiczną czy logistyczną.
Czy ŚDM utrudni życie zwykłych mieszkańców? „Nie przesadzajmy, to jest tydzień. Zawsze takie wielkie wydarzenia łączą się z pewnymi utrudnieniami, ale nie będzie jakiegoś paraliżu, o to się nie boję” – zapewnia marszałek Krupa.
Wiceprezydent Andrzej Kulig zapewnił, że Kraków nie boi się żadnych wyzwań organizacyjnych, które przy takich okazjach zawsze się pojawiają, bo takie wyzwania mobilizują wszystkich krakowian, nie tylko służby miejskie, ale także zwykłych obywateli, którzy cieszą się na to wielkie międzynarodowe spotkanie.
Po spotkaniu z władzami delegaci w grupach zwiedzali Stare Miasto i Wawel.
Przed przyjazdem do Krakowa delegaci mogli zobaczyć Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie odbędzie się nocne czuwanie w czasie ŚDM i msza kończąca wydarzenie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.