Katedra polowa: 20–lecie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji
25 listopada 2015 | 16:59 | kos Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego uczczona została 20. rocznica powołania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji (NSZZPP). Eucharystii przewodniczył delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji, bp Józef Guzdek. W homilii ordynariusz wojskowy podziękował członkom związku za ich pracę oraz zaapelował o poszanowanie godności i należny szacunek dla pracujących w szeregach Policji pracowników cywilnych.
Przed Mszą św. przy ołtarzu katedry stanęły poczty Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Policji oraz Komendy Głównej Policji.
W homilii bp Guzdek przypomniał, że choć na co dzień częściej dostrzegana jest praca stu tysięcy funkcjonariuszy Policji, to nie należy zapominać, że wspiera ich 35-tysięczna „armia” pracowników cywilnych. – To ci, którzy pracują w cieniu sukcesów kolegów i koleżanek w niebieskich mundurach, a jednak wykonują niezwykle ważną pracę. Należy ich zaangażowanie właściwie ocenić i docenić – powiedział. Dodał, że obchodzony jubileusz temu celowi ma służyć.
Ordynariusz wojskowy przypomniał słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Gdańsku w 1987 roku, w których przyszły święty apelował o solidarność między ludźmi: „Jeden drugiego brzemiona noście” — to zwięzłe zdanie [św. Pawła – przyp. kos] Apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność — to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy „brzemię” dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności – przypomniał bp Guzdek. Zdaniem Delegata KEP ds. Policji były to istotne słowa i ważne przesłanie, które przygotowywało grunt i wzmacniało fundamenty niezależnych związków zawodowych różnych profesji i formacji.
Biskup Guzdek przestrzegł przed traktowaniem pracy jako towaru, zachęcił do zachowania etosu i godności pracy. – Człowiek dla człowieka nie może być towarem, ale musi być podmiotem. Trzeba widzieć wszystkie prawa człowieka w związku z jego pracą i wszystkim tym prawom czynić zadość – podkreślił.
Na koniec podziękował pracownikom Policji za ich pracę na rzecz bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców naszej Ojczyzny i życzył,aby w swojej pracy budowali poczucie wspólnoty.
Mszę św. koncelebrowali ks. Jan Kot, kapelan Komendy Głównej Policji, ks. kpt. Hubert Andrzejewski oraz ks. Stanisław Dyndał, wikariusz katedry polowej.
We Mszy św. uczestniczyli członkowie Związku z Małgorzatą Lewicką, przewodnicząca Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZPP. Obecni byli m. in. nadinsp. Władysław Padło, zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp.Michał Domaradzki, komendant stołeczny Policji oraz insp. Rafał Batkowski, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Policji został zarejestrowany 9 listopada 1995 roku. Jego celem jest ochrona i reprezentowanie interesów zawodowych i socjalnych pracowników, emerytów i rencistów (byłych pracowników Policji) oraz rozwijanie działalności zmierzającej do poprawy warunków bytowych, socjalnych i kulturalnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.