MSW: zabezpieczenie ŚDM przez służby będzie podejmowane „adekwatnie do zagrożeń”
17 listopada 2015 | 09:36 | lk, Biuro Prasowe ŚDM Kraków 2016 / mz Ⓒ Ⓟ
Działania związane z zabezpieczeniem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie będą podejmowane przez służby podległe resortowi spraw wewnętrznych adekwatnie do zagrożeń – poinformowało KAI ministerstwo spraw wewnętrznych.
Na razie w MSW powstał zespół koordynujący przygotowania służb podległych resortowi przed ŚDM i wizytą papieża Franciszka oraz przyszłorocznym szczytem NATO w Warszawie. Określono też szczegółowe przepisy działania tego Zespołu.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie z udziałem papieża Franciszka to w przyszłym roku największe wydarzenie o charakterze masowym w naszym kraju. Według najnowszych danych, na ŚDM zarejestrowało się już 465 tys. uczestników ze 139 krajów świata. Jednak w szczytowym momencie uroczystości (26-31 lipca 2016 r.) organizatorzy spodziewają się nawet 2,5 mln pielgrzymów. Zabezpieczenie ich pobytu stało się poważnym problemem w świetle ostatnich zamachów terrorystycznych w Paryżu.
Ponadto zadaniem polskich służb będzie także zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie wizyty samego papieża Franciszka, który – jak poinformował po audiencji u Ojca Świętego prezydent Andrzej Duda – wyraził chęć odwiedzenia również Częstochowy i Auschwitz.
O konkretne postępy w zabezpieczeniu tych wydarzeń KAI zapytała ministerstwo spraw wewnętrznych. Odpowiedź była lakoniczna: „Działania związane z zabezpieczeniem tych wydarzeń będą podejmowane przez służby resortu spraw wewnętrznych adekwatnie do zagrożeń”.
MSW poinformowało także, że zgodnie z zarządzeniem nr 22 z dnia 19 października 2015 r. Minister Spraw Wewnętrznych powołał „Zespół do spraw koordynacji działań służb podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w związku z przygotowaniem Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka i wsparciem organizacji Światowych Dni Młodzieży, w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r.”.
Przewodniczącym Zespołu jest Komendant Główny Policji. W jego skład wchodzą m.in.: Zastępca Komendanta Głównego Policji, Zastępca Szefa Biura Ochrony Rządu, Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej i Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. W pracach Zespołu uczestniczyć będą mogły także, z głosem doradczym, osoby niebędące jego członkami, m.in. przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.
Jakie obowiązki zgodnie z treścią zarządzenia spoczywają na Zespole? Jest to przede wszystkim opracowanie planów działań służb podległych MSW w związku z zabezpieczeniem ŚDM, wizyty papieża Franciszka w Polsce oraz szczytu NATO, a także stała wymiana informacji pomiędzy służbami oraz bieżąca współpraca z organizatorami szczytu i ŚDM.
Nastąpi koordynacja działań Policji, BOR, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej i ich współpraca z innymi instytucjami, wśród których zarządzenie wymienia MON, MSZ, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz władze Warszawy. Koordynacja ta wynikać będzie „z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego”.
Zadaniem Zespołu będzie ponadto stworzenie wspólnego stanowiska kierowania działaniami służb na potrzeby obydwu przyszłorocznych wydarzeń.
Koszty czynności podejmowanych w ramach Zespołu będą pokrywane przez jednostki uczestniczące pracach tego gremium. Na razie w projekcie budżetu na rok 2016 zabezpieczono na ten cel 100 mln zł. Figurują one w projekcie jako jedna z rezerw celowych pod nazwą „Środki na uzupełnienie wydatków Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu, w tym związanych z wizytą Ojca Świętego podczas Światowych Dni Młodzieży”.
Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży w Krakowie poinformował, że jest w stałej współpracy ze służbami odpowiedzialnymi za zapewnienie bezpieczeństwa na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Przedstawiciele Komitetu regularnie spotykają się z Policją na szczeblu wojewódzkim, jak i odpowiednimi służbami na poziomie miasta.
„Martwimy się, bo wypadki w Paryżu pokazały, że pokój i bezpieczeństwo w Europie jest zagrożone. Mamy nadzieję, że te sprawy zostaną jakoś rozwiązane, że nie będzie tego zagrożenia” – powiedział w poniedziałek kard. Stanisław Dziwisz dziennikarzom, którzy pytali go o bezpieczeństwo podczas ŚDM 2016.
W pracach przygotowawczych biorą udział przedstawiciele Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz szefowie Miejskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Zespoły te otrzymują od Komitetu Organizacyjnego wszystkie potrzebne informacje dotyczące przebiegu wydarzeń centralnych, ich lokalizacji oraz szacowanej liczby uczestników.
Od wielu miesięcy odbywają się wizje lokalne miejsc głównych celebracji oraz katechez. Biorą w nich udział m.in. przedstawiciele Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy Ministerstwa Obrony Narodowej. Bezpieczeństwo podczas Światowych Dni Młodzieży jest priorytetem, w związku z tym zasadnicza część informacji ma status poufny.
Jak zapewnia ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny KO ŚDM, „w zaistniałej sytuacji musimy zachować się jak każdy dojrzały obywatel i chrześcijanin – solidaryzujemy się ze wszystkimi ofiarami terroryzmu na świecie. Jako wierzący zapewniamy o naszej modlitwie”.
„Światowe Dni Młodzieży to wydarzenie o charakterze religijnym na poziomie globalnym. W jednym miejscu zbierze się wtedy wiele osób z różnych krajów i kontynentów. Dla wszystkich: wolontariuszy, pielgrzymów, osób zaangażowanych w organizację ŚDM troska o bezpieczeństwo jest sprawą pierwszorzędną” – zapewnia Komitet Organizacyjny ŚDM.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.