13 listopada rozpocznie się pierwszy Synod Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej
08 listopada 2015 | 15:08 | wm Ⓒ Ⓟ
Pierwszy Synod Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej rozpocznie się 13 listopada w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu – poinformował w liście pasterskim ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt.
Komunikat odczytywany jest podczas dzisiejszych Mszy św. we wszystkich kościołach diecezji.
Do udziału w uroczystości bp Regmunt zaprosił kapłanów, siostry zakonne i wiernych świeckich. „Zachęcam kapłanów, aby udając się do Międzyrzecza, zabrali ze sobą delegacje parafialne. Bardzo liczę na to, że każda parafia naszej diecezji będzie reprezentowana i włączy się w tak ważne dla naszego lokalnego Kościoła uroczystości” – napisał hierarcha.
Zwołanie synodu zainauguruje wykład ks. prof. Bogusława Drożdża z Papieskiego Wydziały Teologicznego we Wrocławiu pt. „Powołani do synodalnej winnicy”. O godz. 18.00 będzie celebrowana Msza św. pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego z homilią bp. Edwarda Dajczaka z Koszalina. Przed końcowym błogosławieństwem bp Stefan Regmunt podpisze dekret zwołania synodu oraz wręczy nominacje członkom sekretariatu i komisji przygotowawczej synodu.
Synod będzie się odbywał pod hasłem „Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Nawiązuje ono do realizowanego przez Kościół w Polsce programu duszpasterskiego, który ma nas przygotować do zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski. Celem tego programu jest ponowne odkrycie i docenienie chrześcijańskich korzeni, z których wyrastamy. To z kolei ma nas pobudzić do patrzenia na teraźniejszość w perspektywie wiary, aby budować naszą przyszłość na jej fundamencie” – wyjaśnił w liście ordynariusz zielonogórsko-gorzowski.
Zdaniem bp. Regmunta, hasło dobrze wyraża również cel diecezjalnego synodu. „Zaprasza nas ono najpierw do pogłębienia naszej chrześcijańskiej tożsamości, to znaczy do odkrycia i ożywienia wiary zakorzenionej w Kościele i czerpiącej żywotne soki z jego sakramentów. Pobudza ono również do odnowienia misyjnego zapału, do nowej gorliwości w dzieleniu się wiarą z innymi” – zaznaczył biskup.
Synod diecezjalny jest zgromadzeniem doradczym, składającym się z kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich określonej diecezji, zwołanym i prowadzonym pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego. Celem synodu jest wsparcie biskupa diecezjalnego w wypełnianiu właściwej mu funkcji kierowania wspólnotą chrześcijańską.
Podpisanie dekretu zwołującego synod diecezjalny otworzy etap przygotowawczy synodu. Będzie on poświęcony opracowaniu regulaminu synodalnego oraz dokładniejszemu sprecyzowaniu zagadnień, które w przyszłości staną się przedmiotem obrad synodalnych.
Po zakończeniu fazy przygotowawczej rozpocznie się właściwy etap synodu. Osoby imiennie wezwane na synod będą uczestniczyć w sesjach plenarnych. Ponadto w ramach synodu będą funkcjonować komisje tematyczne zajmujące się pewnymi kwestiami szczegółowymi, dotyczącymi poszczególnych dziedzin składających się na życie i posługę naszego Kościoła diecezjalnego. Zespoły synodalne zostaną również powołane w każdej parafii.
W ten sposób w prace synodu będzie mogła się czynnie włączyć jak najszersza grupa wiernych – wyjaśnił w liście bp Regmunt, zaznaczając, że istotnym celem synodu będzie formowanie świadomości wszystkich wiernych i pobudzanie ich do współodpowiedzialności za Kościół.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.