Łódź: wystawa i konferencja naukowa w ramach 1050. rocznicy Chrztu Polski i 500-lecia wizerunku Matki Bożej w Łasku
07 listopada 2015 | 13:21 | az Ⓒ Ⓟ
Okolicznościowa wystawa oraz konferencja naukowa zorganizowane 7 listopada w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi to wprowadzenie do obchodów jubileuszowych 1050. rocznicy Chrztu Polski i 500- lecia obecności wizerunku Matki Bożej w Łasku. Centralne uroczystości odbędą się jutro o godz. 12.00 w Łaskiej Kolegiacie.
Wystawę „Kult Boży w Kolegiacie Łaskiej” uroczyście otworzył Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski.
Ekspozycję przygotowały wspólnie Muzeum i Archiwum Archidiecezji Łódzkiej. Można na niej znaleźć wiele unikatowych dokumentów z bogatej historii kolegiaty, m.in. księgę inwentarzową Kolegiaty Łaskiej z XVIII w., Kazanie o odpustach – przygotowane do wygłoszenia w Kolegiacie Łaskiej z XVIII w., księgę ochrzczonych w Kolegiacie z lat 1590-1638 oraz protokół z wizytacji z 1780 r.
Konferencje naukowe przygotowane na tę okoliczność mają pokazać jak kształtowało się chrześcijaństwo na ziemiach łódzkich.
W ramach konferencji prof. dr hab. Hanna Kóćka-Krenz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosiła wykład pt. „Początki chrześcijaństwa w państwie Piastów, w którym pokazała wpływ chrztu Polski na kształt naszej ojczyzny nie tylko w aspekcie religijnym.
Ks. prof. UWM dr hab. Mieczysław Różański (UWM) opowiedział o organizacji kościelnej na ziemiach obecnej Archidiecezji łódzkiej w okresie staropolskim. O związkach abpa Achillesa Rattiego z Kościołem Łódzkim mówił ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk (KUL). Natomiast o symbolice herbów biskupów episkopatu łódzkiego opowiedział ks. prof. dr hab. Józef Marecki (UPJP2).
Ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Gliński (UKSW) mówił o kapitule kolegiackiej w Łasku, a prof. dr hab. Zbigniew Bana (UKSW) opowiedział o kościele kolegiackim w Łasku. Program muzyczny na tę okazję przygotował zespół wokalny „Ars Temporis” pod dyr. Magdaleny Szymańskiej.
Wystawa i konferencja to wprowadzenie do obchodów jubileuszowych w Archidiecezji Łódzkiej, to jedne z pierwszych prelekcji i ekspozycji przygotowanych z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w naszym kraju.
Archidiecezja łódzka rozpoczęła obchody 1050. rocznicy chrztu Polski trzy tygodnie wcześniej niż reszta naszego kraju. Jest to związane z połączeniem tej uroczystości z 500-leciem obecności wizerunku Matki Boskiej Łaskiej. W innych diecezjach Polski rozpoczną się one bowiem w sobotę 28 listopada.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.