Teolog z Malty: główne instytucje unijne siłą napędową ws. praw osób LGBT
07 listopada 2015 | 11:56 | tk Ⓒ Ⓟ
Kluczowe instytucje polityczne Unii Europejskiej są siłą napędową zmian społecznych, politycznych, społecznych i kulturowych w odniesieniu do praw osób LGBT – powiedział dziś w Opolu prof. Emmanuel Agius. Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Maltańskiego wskazał, że praw człowieka nie należy rozumieć na tle roszczeń indywidualnych, ale na tym, co podlega wzajemnemu uznaniu między ludźmi.
Maltański uczony uczestniczy w międzynarodowej konferencja naukowa pt. "Tożsamość płciowa i transseksualizm: fakty i kontrowersje", która odbywa się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.
Prof. Agius wyraził opinię, że nie nastąpiłaby tak gruntowna zmiana w zakresie zabezpieczania roszczeń osób transpłciowych, lesbijek i osób homoseksualnych, "gdyby nie było znaczącego poziomu wsparcia i silnego lobbowania na rzecz takich praw we wszystkich instytucjach europejskich".
Profesor z Malty wskazał, że w ciągu ostatnich kilku dekad kwestie płci zaczęły pojawiać się na agendzie Unii Europejskiej, Rady Europy i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Przypomniał, że proces polityczny i sądowy przyjęty przez te trzy instytucje wywarł znaczna presję na wiele państw członkowskich do zmiany swoich przepisów, także w zakresie uznania związków tej samej płci.
Naukowiec zwrócił uwagę, że w dzisiejszej kulturze język praw człowieka stał się problematyczny. "Prawa człowieka należy rozumieć nie na tle roszczeń indywidualnych, ale na tym, co podlega wzajemnemu uznaniu miedzy ludźmi oraz na tym, co dla ludzi oznacza być razem w społeczeństwie" – powiedział prof. Agius.
Zdaniem maltańskiego profesora, w otoczeniu kulturowym, gdzie panują indywidualistyczne założenia, interesy osobiste lekceważą dobro publiczne. "’Niewłaściwość’ języka praw człowieka w kontekście pewnych roszczeń dochodzonych przez osoby o innej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej zagłusza wizję tego, co stanowi prawdziwe dobro publiczne" – stwierdził wykładowca.
Prof. Agius przyznał, że uznanie ludzkiej godności osób o odmiennej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej jako pełnoprawnych członków społeczeństwa obywatelskiego jest krokiem w dobrym kierunku. "Problem pojawia się, gdy język praw człowieka staje się wyraźnie zawiły, jako ideologiczne narzędzie rozbieżne ze świadomością przynależenia, uznania, wzajemności" – powiedział naukowiec.
Podkreślił, że poszanowanie i ochrona godności właściwej każdemu człowiekowi to jedna kwestia, ale druga to fakt, że obrona i promowanie osobistych życzeń, preferencji i pragnień jako zasadnych żądań, dokonuje się z krzywdą dla instytucji małżeństwa i rodziny.
"Miejmy nadzieje europejska 'kultura godności’ będzie konsolidowana przez politykę integracji i , nie zapominając jednak o swoich chrześcijańskich korzeniach" – zakończył dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Maltańskiego.
Organizatorami konferencji są: Katedra Bioetyki i Etyki Społecznej i Instytut Nauk O Rodzinie WT UO we współpracy z Stowarzyszeniem Bioetyków Europy Środkowej (BCE) i Europejskim Stowarzyszeniem Teologów (ESCT).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.