Łask: obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej
06 listopada 2015 | 13:23 | az Ⓒ Ⓟ
Archidiecezja łódzka zaprasza na uroczyste obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w archidiecezji łódzkiej, które łączą się z 500. rocznicą obecności Cudownego Wizerunku Matki Boskiej Łaskiej. Uroczystości odbędą się w niedzielę 8 listopada o godzinie 12.00 w łaskiej kolegiacie.
Centralne obchody poprzedzi okolicznościowa wystawa i konferencja naukowa, która odbędzie się w sobotę 7 listopada, w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Tematem będzie 1050. rocznica Chrztu Polski i 500-lecie obecności wizerunku Matki Bożej w Łasku. W ramach konferencji prof. dr hab. Hanna Kóćka – Krenz (UAM) wygłosi wykład pt. „Początki chrześcijaństwa w państwie Piastów”. Ks. prof. UWM dr hab. Mieczysław Różański (UWM) opowie o organizacji kościelnej na ziemiach obecnej archidiecezji łódzkiej w okresie staropolskim. O związkach abpa Achillesa Rattiego z Kościołem łódzkim będzie mówił ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk (KUL). Natomiast o symbolice herbów biskupów episkopatu łódzkiego opowie ks. prof. dr hab. Józef Marecki (UPJP2). Ks. prof. UKSW dr hab. Waldemar Gliński (UKSW) będzie mówił o kapitule kolegiackiej w Łasku, a prof. dr hab. Zbigniew Bana (UKSW) opowie o kościele kolegiackim w Łasku. Program muzyczny na tę okazję przygotował zespół Wokalny „Ars Temporis” pod dyr. Magdaleny Szymańskiej.
Archidiecezja łódzka obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpocznie trzy tygodnie wcześniej niż reszta naszego Kraju, bo już w niedzielę 8 listopada w Łasku. Jest to związane z połączeniem tej uroczystości z 500-leciem obecności wizerunku Matki Boskiej Łaskiej. W innych diecezjach obchody rocznicy Chrztu Polski rozpoczną sobotę 28 listopada.
Uroczystościom przewodniczyć będzie Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski, do niedawna prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, który przybędzie do nas jako wysłannik papieża Franciszka.
Uroczystości w Łasku 8 listopada odnoszą się także do 500. rocznicy obecności cudownego wizerunku Matki Boskiej Łaskiej. Obraz ten jest najcenniejszym darem Prymasa Jana Łaskiego dla łaskiej kolegiaty. To pochodząca z końca XV w. alabastrowa płaskorzeźba wykonana w kształcie tonda, przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem. Wykonana została prawdopodobnie w warsztacie florenckiego artysty Andrea delia Robbia. Fundator kolegiaty przywiózł ją z Rzymu w październiku 1515 r. Otrzymał ten wizerunek od papieża Leona X.
W pielgrzymce do Łasku uczestniczyć będą reprezentanci wszystkich parafii archidiecezji łódzkiej, którzy na zakończenie uroczystości odbiorą jubileuszową świecę chrzcielną.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało list podpisany przez papieża Franciszka do legata papieskiego na uroczystości 500-lecia sprowadzenia z Rzymu do Łasku Obrazu „Matki Bożej Łaskiej”, które będą obchodzone w Sanktuarium w Łasku w niedzielę, 8 listopada br., o godzinie 12.00. Legatowi papieskiemu towarzyszyć będą dwaj prezbiterzy Missione pontificia: ks.Tadeusz Ciupiński, kanonik Kapituły Kolegickiej Łaskiej i ks. Zbigniew Tracz, kanonik Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej.
Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się w Gnieźnie i Poznaniu w dniach od 14 do 16 kwietnia przyszłego roku. Biskupi biorący udział w uroczystościach będą uczestniczyć w Mszach dziękczynnych. Przygotowano też cykl konferencji naukowych, debat i innych działań popularno-naukowych. Przybliżą one polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r., a także ukażą świadomość Chrztu Polski w dzisiejszym społeczeństwie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.