Szczecin: debata o zdrowiu i ekumeniczny spacer ku czci św. Jana Pawła II i ks. Bonhoeffera
17 października 2015 | 10:09 | pk Ⓒ Ⓟ
"Myśląc z Janem Pawłem II i Pastorem Dietrichem Bonhoefferem… o zdrowiu psychicznym" to tytuł I Debaty Ekumenicznej, która odbyła się w piątkowy wieczór na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Sportową kontynuacją inicjatywy będzie w sobotę 5. Szczeciński Ekumeniczny Spacer Nordic Walking im. św. Jana Pawła II i Pastora Dietricha Bonhoeffera pod hasłem "Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę".
Uczestnicy idą z Jasnych Błoni, gdzie znajduje się pomnik papieża Polaka do Lasku Arkońskiego. To również podkreślenie, że obaj bardzo cenili sobie wychowanie do życia m.in. przez sport.
Jak podkreśla socjolog prof. Jan Nikołajew, zarówno Jan Paweł II, jak i Dietrich Bonhoeffer zwracali uwagę na aktywność intelektualną i pozaintelektualną. Obaj też wskazywali jako nadrzędną wartość miejsce człowieka w rodzinie.
– Jesteśmy kontynuatorami ich przesłania, ponieważ warunkiem naszej egzystencji i równowagi psychomotorycznej jest spacer, ruch i wyciszenie się. To kierunek wskazany dla pokoleń – mówi Waldemar Mosbauer, legenda szczecińskiego kolarstwa, trener kolarzy i jeden z organizatorów ekumenicznego przedsięwzięcia.
Dr Stanisław Szneider przyznaje, że obu łączyło poszukiwanie ciszy w swoim działaniu. – Cisza jakby wewnętrznie z nich emanowała. Oni, podobnie jak starożytni, szukali tej ciszy paradoksalnie w ruchu. To ruch sprzyjał w Grecji przekazywaniu mądrości. Wszystko co można było intelektualnie przekazać zawsze robili przechadzając się – mówi dr Szneider.
Dietrich Bonhoeffer urodził się w 1906 roku we Wrocławiu, studiował teologię ewangelicką w Berlinie. Służył w Kościele w czasach, kiedy Hitler wprowadzał nazistowskie zasady. Ks. Bonhoeffer działał w Kościele Wyznającym, który wśród ewangelików był w opozycji do władzy i uznany przez nią za nielegalny. Kościół zaczął organizować nielegalne seminaria, za które odpowiedzialnym był właśnie ks. Dietrich Bonhoeffer. Pierwsze powstało w Zingst, a w 1935 roku przeniesione zostało do Finkenwalde (dzisiaj Szczecin Zdroje), gdzie funkcjonowało do 1937 roku. Część seminarzystów zginęło wiernym swoim poglądom, sam Bonhoeffer został powieszony w 1945 roku.
W 2012 roku w Szczecinie Zdrojach, w miejscu Seminarium Kaznodziejskiego otworzono „Ogród Ciszy i Medytacji im. ks. Dietricha Bonhoeffera”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.