Dokumenty procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty dotarły do Watykanu
16 października 2015 | 16:42 | kk Ⓒ Ⓟ
Do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych trafiła dokumentacja zebrana przez trybunał diecezjalny diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dotycząca lokalnego etapu procesu beatyfikacyjnego bp. Wilhelma Pluty. Postulatorem rzymskiego etapu procesu beatyfikacyjnego wieloletniego pasterza Ziem Zachodnich został ks. Dariusz Gronowski.
Do Watykanu oprócz ks. Dariusza Gronowskiego, portatora akt i postulatora rzymskiego etapu procesu beatyfikacyjnego bp. Pluty, udała się również kilkunastoosobowa delegacja na czele z bp. Stefanem Regmuntem, złożona z osób duchownych i świeckich reprezentujących diecezję zielonogórsko-gorzowską. Dokumenty diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego złożono w siedzibie Kongregacji przy Placu Piusa XII w Rzymie.
– Zakończenie etapu diecezjalnego to ważny moment. Na materiale który został zebrany w diecezji oprze się cała praca w kongregacji – zauważył po przekazaniu akt ks. Bogusław Turek, podsekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Watykański duchowny docenił fakt przybycia wiernych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Delegacje w takiej formie zdarzają się, ale rzadko. To pozytywny znak, że Kościół lokalny troszczy się i bardzo mu zależy na sprawie beatyfikacji sługi Bożego – dodał.
Pielgrzymi, którzy przyjechali do Watykanu, wzięli udział w środowej audiencji generalnej na placu św. Piotra oraz uczestniczyli we Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice watykańskiej. Tam Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Stefan Regmunt. – Kościół jest wspólnotą rodzin. Świętość rodzin wpływa na świętość Kościoła. Dlatego też tak bardzo zależy nam, aby każda rodzina była Bożą rodziną – powiedział biskup w homilii.
Proces beatyfikacyjny bp. Wilhelma Pluty został rozpoczęty 21 stycznia 2002 roku. W prace procesowe zaangażowanych było ponad 20 osób. Oprócz postulatora, delegat biskupa, promotor sprawiedliwości, biegli historycy, notariusze i tłumacze. Trybunał beatyfikacyjny przesłuchał 55 świadków. Komisja historyczna prowadziła poszukiwania w ponad 40 archiwach i innych miejscach. Akta liczą tysiące stron.
Oryginał akt (tzw. Archetyp) będzie przechowywany w archiwum kurii biskupiej. Natomiast urzędowe kopie trafią do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie, gdzie będzie się toczyć dalsza procedura beatyfikacyjna.
Teraz rozpocznie się faza rzymska procesu. – Biorąc pod uwagę dotychczasową pragmatykę kurii rzymskiej w podobnych sprawach, dalsze prace procesowe potrwają przypuszczalnie kilka lat – wyjaśnia postulator ks. Dariusz Gronowski. – Kongregacja zbada formalną poprawność przeprowadzonego w diecezji dochodzenia. Potem przedstawione materiały zostaną opracowane w formie tzw. positio, które posłuży do podjęcia decyzji w sprawie heroiczności cnót Sługi Bożego. Jeżeli oprócz tego pojawi się cud i również dochodzenie w sprawie cudu zostanie zakończone pozytywnie, wtedy będzie beatyfikacja – dodaje.
Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 r. otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 r. obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem.
Niezwykle gorliwie sprawował posługę biskupią. W sposób szczególny troszczył się o formację duchowieństwa, rozwój duszpasterstwa rodzin i kształtowanie dojrzałych wiernych świeckich świadomych swej wiary i odpowiedzialności za Kościół. Był autorem śmiałych i nowatorskich rozwiązań duszpasterskich, które próbował realizować w diecezji powierzonej jego pieczy pasterskiej.
22 stycznia 1986 r. poniósł śmierć w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego.
Bp Pluta zapisał się na trwałe w pamięci swoich diecezjan. Jego imieniem nazwano wiele ulic, a przed gorzowską katedrą stoi jego pomnik. W 2010 roku został ogłoszony w lubuskiem Rokiem Biskupa Pluty, który został także patronem Gorzowa Wielkopolskiego. Natomiast w 2013 r. z inicjatywy bp. Stefana Regmunta, w gorzowskim domu biskupim, zainaugurował działalność Instytut Biskupa Wilhelma Pluty, którego misją jest propagowanie kultury chrześcijańskiej oraz prowadzenie działalności naukowej, edukacyjnej i duszpasterskiej. Na początku tego roku ukazała się także obszerna biografia napisana przez postulatora procesu beatyfikacyjnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.