Kalisz: bp Janiak zasadził żonkile przed ratuszem
15 października 2015 | 20:43 | ek (KAI) Ⓒ Ⓟ
Niech idea żonkilowych Pól Nadziei pozwala pamiętać o tych, którzy są w hospicjach, ale też uczy młodzież i dzieci, że człowiek po Panu Bogu jest najważniejszy – powiedział 15 października bp Edward Janiak podczas piątej edycji zakładania Pól Nadziei w Kaliszu. Osobiście zasadził żonkile przed ratuszem.
Ideą programu jest pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów. Żonkil jest międzynarodowym symbolem nadziei, przypomina o ludziach cierpiących, oczekujących naszego wsparcia, towarzystwa w trudnym okresie odchodzenia. Wiosną, kiedy gdy kwitną te kwiaty, zbierane są datki na hospicja, w zamian wręcza się ofiarodawcom żonkilową broszkę.
Od 18 lat działania na rzecz hospicjów zataczają w Polsce coraz szersze kręgi: od Krakowa, gdzie kampanię rozpoczęło Hospicjum im. Św. Łazarza, po Białystok, Elbląg, Gdańsk, Kalisz.
"Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu po raz pierwszy na Ziemi Kaliskiej otworzył swoje bramy i serca 12 października 2011 roku i po raz pierwszy w swojej historii włączył się do ogólnoświatowego programu" – powiedziała mjr Joanna Kempa, rzeczniczka prasowa Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej (COSSW) w Kaliszu.
Tegoroczna kampania była już piątą z kolei i odbyła się pod patronatem biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka przy współudziale prezydenta miasta Grzegorza Sapińskiego.
Do krzewienia żonkilowych Pól Nadziei zachęcał biskup kaliski. "Mając na uwadze ową piękną ideę przyświecającą temu wydarzeniu chcemy myśleć o tych, którzy są dotknięci chorobą, ale też o tych wszystkich, którzy pomagają, żeby można było po ludzku odchodzić z tego świata. W minionych dwóch latach spotkałem bardzo wielu dobrych ludzi, którzy właściwie bez reszty poświęcają się dla innych. Niech ta idea nie tylko pozwala pamiętać o tych, którzy są w hospicjach, ale też uczy młodzież i dzieci, że człowiek po Panu Bogu jest najważniejszy" – wskazywał bp Janiak.
Rabatę żonkili przed kaliskim ratuszem posadzili – obok niego – także m.in. prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński i komendant COSSW w Kaliszu płk Danuta Kalaman. W akcję włączyły się: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 z Kalisza-Szczypiorna, klasy mundurowe z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, a także wolontariusze z Fundacji Mocni Miłością z Kalisza i Fundacji Z Godnością oraz pracownicy Hospicjum w Rożdżałach. 300 cebulek żonkili ofiarowało Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum Św. Józefa w Ostrowie Wielkopolskim, z którym Centralny Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej od 4 lat współpracuje i wspiera jego działania.
Organizatorem akcji jest wspomniany Centralny Ośrodek, który po raz pierwszy 12 października 2011 r. włączył się do ogólnoświatowego programu stworzonego przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii i założył żonkilowe Pole Nadziei w kształcie liter SW. W inicjatywie uczestniczyli wówczas słuchacze szkoleń zawodowych na pierwszy stopień podoficerski i oficerski Służby Więzienne. Przeprowadzono wiele spotkań edukacyjnych, na których przybliżano temat opieki paliatywnej, działalności hospicjów i wolontariatu, za którą w 2009 r. Służba Więzienna została uhonorowana Kryształową Wagą Sprawiedliwości – prestiżową nagrodą Rady Europy.
Uwrażliwiano także na sytuację i potrzeby jakie mają osoby chore i ich rodziny w okresie terminalnym choroby. Wśród dzieci i młodzieży ze szkół współpracujących z Ośrodkiem, ogłoszono również konkurs literacko–plastyczny, którego tematem był list do chorego kolegi i kartka z życzeniami dla chorych osób z hospicjów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.