Małżeństwa mieszane wzorem dla praktycznego ekumenizmu
12 października 2015 | 10:13 | tom (KAI Rzym) / br Ⓒ Ⓟ
Rodzina jest jednym z najważniejszych elementów dialogu ekumenicznego – zaznaczył kard. Kurt Koch, jeden z ojców odbywającego się w Watykanie Synodu Biskupów pod hasłem „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z KAI wskazał, że w oparciu o małżeństwa i rodziny mieszane możemy w życiu codziennym realizować praktyczny, żywy i dynamiczny ekumenizm.
Szwajcarski purpurat kurialny podkreślił, że wszystkie Kościoły chrześcijańskie żyją opierając się na rodzinie. „Tym, co nas najgłębiej łączy jest chrzest św., a na tym fundamencie zbudowane jest małżeństwo chrześcijańskie” – powiedział kard. Koch. Wskazał na liczne małżeństwa mieszane, które łączy Chrystusowa więź i w ten sposób tworzą one „jeden Kościół domowy”. „Dlatego nie mówmy tylko o problemach międzywyznaniowych, ale wskazujmy na możliwości jakie stoją przed nami. Właśnie w oparciu o rodziny mieszane możemy w życiu codziennym realizować praktyczny, żywy i dynamiczny ekumenizm. Jest to najlepszy wzór dla dialogu ekumenicznego” – powiedział hierarcha.
Kardynał podkreślił, że „synod w sposób fascynujący pokazuje jaka jest sytuacja, problemy, możliwości i perspektywy małżeństwa i rodziny na całym świecie”. „Widzimy równocześnie ich kulturową różnorodność, ale i wiele cech wspólnych. Dlatego jedni od drugich możemy się wiele nauczyć” – dodał kard. Koch.
Jego zdaniem wielkim sukcesem synodu będzie to, gdy wyłoni się z niego przesłanie będące umocnieniem rodziny. „Przypomnijmy, że rodzina nie jest tylko sprawą Kościoła katolickiego, ale całej ludzkości. Kościół ze swoją Ewangelią rodziny niesie z sobą piękne orędzie całemu światu i tym samym służy całej ludzkości. Oczywiście ostateczne przesłanie, jego treść, zależy od Ojca Świętego” – zaznaczył kardynał.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.