Kard. G. Müller: Kościół, zajmując się rodziną, wykonuje wielką pracę dla całej ludzkości
09 października 2015 | 11:56 | tom (KAI Rzym) / mz Ⓒ Ⓟ
Kościół katolicki, zajmując się rodziną, wykonuje wielką pracę dla teraźniejszości i przyszłości całej ludzkości – uważa prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller.
W rozmowie ze stacją Salve TV podkreślił, że rodzina jest „odwiecznym wzorem dla całej ludzkości”. „Bóg stworzył kobietę i mężczyznę po to, aby kobieta była matką, a mężczyzna ojcem. Mają oni być jednym ciałem i jedną duszą oraz tworzyć związek na całe życie, będąc przyszłością całej ludzkości” – zaznaczył niemiecki kardynał kurialny.
Wyraził zadowolenie z pierwszych czterech dni obrad Synodu. „Ojciec Święty zaznaczył bardzo wyraźnie w homilii, rozpoczynającej Synod Biskupów, że nauka Kościoła opiera się na Piśmie Świętym, Bożym Słowie i z tego powodu nie może być przez nas, ludzi, zmieniana. Pragniemy, aby z Synodu popłynęło wyraźne przesłanie o miłości między kobietą a mężczyzną oraz rodzinie cieszącej się potomstwem” – powiedział prefekt Kongregacji.
Przypomniał, że rodzina jest odwiecznym wzorem dla całej ludzkości. „Bóg stworzył kobietę i mężczyznę po to, aby kobieta była matką, a mężczyzna ojcem. Mają oni być jednym ciałem i jedną duszą oraz tworzyć związek na całe życie, będąc przyszłością całej ludzkości” – zaznaczył rozmówca stacji.
Pytany, czy obrady Synodu przebiegają po jego myśli, odpowiedział, że za wydarzenie to modlą się miliony ludzi na całym świecie. „Katoliccy ojcowie, matki, dzieci, całe rodziny modlą się o dobry przebieg Synodu. Jestem przekonany, że pod przewodnictwem papieża wszystko będzie przebiegało dobrze. Docierają do nas różne propozycje z zewnątrz, ale – jak zaznaczył Franciszek – Synod nie jest parlamentem i nie ma frakcji, które walczą między sobą. Biskupi są prowadzeni przez Ducha Świętego i dążą do tego, czasem w kontrowersyjnych dyskusjach, aby zwyciężyła prawda” – powiedział kard. Müller, dodając, że „Kościół jest zawsze zobowiązany do tego, aby w duchu wspólnoty dawać świadectwo prawdzie”.
Wyraził przekonanie, że Kościół katolicki, zajmując się rodziną, wykonuje wielką pracę dla teraźniejszości i przyszłości całej ludzkości. „Zostaliśmy stworzeni przez Boga, który jest naszym początkiem i naszym celem. Dlatego droga, którą kroczymy z Jezusem, jest dobrą drogą i dobrym celem” – oświadczył purpurat.
Zachęcił, abyśmy jako katolicy nie dali sobie wmówić, że nie ma dla nas przyszłości albo że jesteśmy konserwatystami bądź progresistami. Jego zdaniem te wszystkie określenia są fałszywe i powstały poza Kościołem. Kardynał przypomniał słowa Jezusa, który przed śmiercią powiedział Apostołom, że Jego Kościół będzie trwać po wszystkie czasy aż do skończenia świata. „Będziemy dobrymi następcami Chrystusa, gdy będziemy szli drogą Jego Ewangelii” – dodał.
Pytany o potrzebę nowej ewangelizacji, kardynał-prefekt przypomniał, że „ateizm jest drogą ku przepaści”. „Człowiek został stworzony przez Boga i bez Boga nie może żyć. Są ludzie, którzy określają się ateistami i mają trudności z rozpoznaniem Boga i pójściem drogą wiary. To jest coś innego niż agresywny ateizm, który chce ograniczyć człowieka do istoty czysto zwierzęcej. Przecież istnieje coś takiego, jak transcendencja człowieka objawiająca się w jego duchu, rozumie i wolnej woli. Mimo swojego umiejscowienia w świecie zmysłowo-empirycznym człowiek pyta o sens całego istnienia. Na podstawie takiego położenia nie można odpowiedzieć, jaki jest sens świata i sens życia każdego człowieka. Obecnie droga nowej ewangelizacji jest równie ważna także w krajach tradycyjnie katolickich” – powiedział kard. Müller. „Nie dzielmy się jakimiś resztkami, ale zmierzajmy ku nowym horyzontom, idąc drogą Kościoła i człowieczeństwa, aby swoją przyszłość wiązać z Bogiem” – zachęcił.
Podkreślił, że nie możemy zmieniać nauczania Kościoła, ale możemy zmieniać sposoby jego nauczania. „Metody duszpasterskie muszą się dostosowywać do współczesności, gdyż świat stale się zmienia, muszą być dopasowane do człowieka” – powiedział prefekt najważniejszej kongregacji watykańskiej i dodał: „Bóg raz na zawsze zwrócił się do nas przez Jezusa Chrystusa i to przesłanie jest ciągle aktualne, tak jak ofiara i zmartwychwstanie Jego Syna, które są drogą człowieka i Kościoła”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.