Wystawa o ocalonych z Holocaustu przez polskich i żydowskich rodziców
06 października 2015 | 10:56 | dziar / br Ⓒ Ⓟ
"Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" – to tytuł otwartej w poniedziałek w Instytucie Jana Karskiego w Kielcach wystawy, która opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939-42 i ocalonych z Zagłady.
Ekspozycja powstała z inicjatywy Joanny Sobolewskiej-Pyz, przewodniczącej Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”.
Poprzez fotografie, komentarze i oryginalną prostą formę wystawa przypomina historie dzieci żydowskich, uratowanych dzięki odwadze i rodzicielskiej miłości. Dzieci trafiały pod opiekę Polaków – obcych ludzi, którzy uznali je za własne córki i synów.
Portrety czternastu kobiet i jednego mężczyzny to współczesne fotografie dzieci Holokaustu. Obok znajdują się ich zdjęcia z tamtych czasów, gdy bohaterowie wystawy byli dziećmi oraz fotografie ich żydowskich rodziców, tzn. tych, po których pozostały jakiekolwiek zdjęcia. Ekspozycję uzupełniają fotografie polskich rodziców oraz krótkie historie ocalenia i wspomnienia dzieci o życiu w domu przybranych matek i ojców.
W Polsce z Zagłady ocalało około 5 tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci.
Idea tej wystawy narodziła się podczas przeglądania rodzinnych albumów, a zdjęcia pozyskiwano m.in. z Kanady, z Ameryki, z Izraela, Francji i różnych zakątków świata od rodzin.
Na wystawie znajduje się m.in. portret Elżbiety Ficowskiej, która była jednym z 2,5 tys. dzieci uratowanych przez Irenę Sendlerową i jej współpracowników z getta warszawskiego. Jako 6-miesięczne dziecko została stamtąd wywieziona w drewnianej skrzynce, do której włożona została srebrna łyżeczka, darowana jej przez rodziców na szczęście. Na łyżeczce wygrawerowano imię i datę urodzenia.
Są także fotografie i przypomniane historie m.in. Joanny Sobolewskiej – inicjatorki wystawy, Zbigniewa Siwińskiego, Jadwigi Hryniak czy Małgorzaty Orębskiej.
Fotografie opatrzono krótkimi informacjami o tym, kim w życiu zawodowym i społecznym zostały uratowane dzieci.
Pomysłodawczynią wystawy jest Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”, autorem projektu jest grafik Jacek Gałązka, tekstów – Anna Kołacińska-Gałązka, autorem fotografii – portretów Maciej Śmiarowski.
Wystawa Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce, została przygotowana we współpracy z Muzeum POLIN dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce.
Wystawę będzie można oglądać do końca października w Kielcach w siedzibie Stowarzyszenia Jana Karskiego w kamienicy przy ul. Planty 7.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.