Ełk: ukraińska młodzież w diecezji ełckiej
02 października 2015 | 17:19 | mr Ⓒ Ⓟ
Dwudziestoosobowa grupa młodzieży z Odessy od poniedziałku przebywa w diecezji ełckiej. W piątek z gośćmi spotkał się biskup Jan Mazur. Młodzież bierze udział programie przygotowanym przez Fundację Nike.
W piątek z młodzieżą ukraińską spotkał się bp Jerzy Mazur. W rozmowie z młodzieżą biskup zwrócił uwagę na misyjny charakter Kościoła. Każdy z uczestników spotkania otrzymał zadanie, aby nieść Chrystusa do swoich środowisk, do swoich rówieśników, którzy być może już zatracili znaczenie Boga, a może nigdy Boga nie poznali. Hierarcha zachęcał, aby młodzież z odwagą dawała świadectwo wiary chrześcijańskiej. Uczestnicy spotkania otrzymali od bp Jerzego Mazura medaliki z wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanej.
Biskup ełcki zaprosił młodzież ukraińską na Światowe Dni Młodzieży. „Mam nadzieję, że spotkamy się w diecezji ełckiej podczas Dni w Diecezjach” – powiedział biskup Mazur. Zachęcił, aby swoje horyzonty poszerzać jeszcze bardziej: „Nasze oczy powinny być utkwione w wieczność. Patrzmy, co jeszcze możemy zrobić dla innych, abyśmy byli odzwierciedleniem Boga i piękna” – powiedział biskup.
Przyjazd tej grupy do Polski nie jest przypadkowy. Młodzież przyjechała w nagrodę za działania społeczne w naszej części diecezji odesskiej oraz za bardzo dobre wyniki w nauce. Przyjazd do Polski jest dla nich bardzo ważny. Pod opieką dyrektor 121 Szkoły w Odessie Ludmiły Potapowej oraz ks. Jana Dargiewicza pogłębiają wiedzę o kraju swoich przodków, poznają kulturę regionalną, ale też stykają się z kulturą chrześcijańską.
Ks. Dargiewicz wspomniał, że przez cztery pokolenia na terenach Ukrainy nie można było kultywować wiary chrześcijańskiej. Od ponad ośmiu już lat współpracuje z fundacją, dzięki pracy duszpasterskiej i innym działaniom na nowo odtwarzana jest tam kultura chrześcijańska.
Młodzież ukraińska nawiązała już relacje z młodzieżą polską. Uczestniczy w spotkaniach w szkołach, przedszkolach, różnych ośrodkach katolickich i wspólnotach parafialnych, bierze udział w zajęciach artystycznych, językowych, ogólnorozwojowych. Z uczniami jednego z ełckich gimnazjum goście przygotowują spektakl o życiu człowieka od narodzin do śmierci w pięciu aktach. – Młodzież sama tworzy fabułę. Swoją inicjatywą i kreatywnością przedstawia nam temat. Pięknie współpracują z ełcką młodzieżą: – powiedziała Potapowa.
Ks. Dargiewicz podkreśla, że to wszystko jeszcze bardziej przybliża kulturę polską, która wypływa z wiary. „Mam już wieloletnie doświadczenie, że każdy taki wyjazd otwiera nowe horyzonty dla młodzieży. Później młodzi bardziej angażują się w sprawy społeczne, w swoich parafiach. Mają świadomość, że pokój trzeba nieść swoją przemianą i swoim pozytywnym patrzeniem i niesieniem dobra, bo żeby zmieniać świat, trzeba zacząć od siebie. To pięknie pokazują w spotkaniach z ludźmi, z młodzieżą, nawet z małymi dziećmi. Wyrażam wdzięczność fundacji „Nike”, która zorganizowała ten wyjazd od strony formalnej. Słowa wdzięczności kieruję również do bp Jerzego Mazura, który zawsze nas przyjmuje bardzo gościnnie” – dziękował duszpasterz młodzieży.
Jest to już druga grupa młodzieży. We wrześniu diecezja ełcka gościła młodzież ukraińską, która wzięła udział w warsztatach wolontariackich zorganizowanych przez Caritas Diecezji Ełckiej. Młodzież z Odessy włączyła się w czyny miłosierdzia zainicjowane przez Caritas.
Ks. Dargiewicz już od ponad dziesięciu lat jest duszpasterzem w Odessie. Pochodzi z diecezji ełckiej. Zapytany o sytuację Ukrainy powiedział: „Problem Ukrainy jest złożony. Wojna przyszła z zewnątrz, bo wewnątrz nie było żadnych takich problemów. Ludzie żyli biednie, ale spokojnie. Sama Odessa ma 121 narodowości, 119 wyznań – dużą grupę stanowią Polacy Dlatego 90 proc. parafian stanowią Polacy, a co trzeci po Polsku. Cieszę się, że mogę wśród nich duszpasterzować, przybliżać im wiarę i kulturę polską za którą tęsknią, bo nie stworzono im żadnej możliwości, by mogli wrócić do swojej ojczyzny. Nasza wielopłaszczyznowa praca począwszy od Kościoła, sakramentów, ewangelizacji zmierza w stronę kultury i tradycji miejscowych, by budować cywilizację na miarę człowieka. W ten sposób budujemy pokój między ludźmi, który został zachwiany przez współczesną wojnę na Ukrainie, gdzie sztucznie wprowadza się nienawiść w słowiańskie narody. Efektem jest to że rodzeństwo nie rozmawia ze sobą, bo mieszkają po różnych stronach granicy dziś zwaśnionych ze sobą państw.”
Młodzież bierze udział programie przygotowanym przez Fundację Nike. Fundacja działa na rzecz ochrony i promocji dóbr kultury zwłaszcza w aspekcie zainteresowania ukraińskiej młodzieży pochodzenia polskiego swoimi ojczystymi korzeniami.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.