Bp Kasyna: zdrowa żywność to zdrowy naród
20 września 2015 | 17:17 | ks. is Ⓒ Ⓟ
Podczas diecezjalnych dożynek diecezji pelplińskiej w Lubaniu na Kaszubach, 20 września biskup Ryszard Kasyna apelował o szacunek do ziemi, o produkowanie zdrowej żywności i uznanie wsi za wartość, którą trzeba strzec, bo „życie człowieka jest dobre i piękne, gdy kieruje się on wartościami”.
Podczas Mszy św. starostowie dożynek Danuta i Edward Pikul z Pobłocia przekazali biskupowi dożynkowy chleb, który wraz z wieńcami z większości dekanatów diecezji pelplińskiej został pobłogosławiony podczas liturgii.
W homilii główny celebrans stwierdził, że „człowiek ziemi nie zapomniał o krzyżu”. W ten sposób hierarcha nawiązał do wielowiekowej w Polsce tradycji czynienia znaku krzyża na rozpoczynanym bochnie chleba, a także przy sianiu ziarna. Kaznodzieja akcentował, że dożynki są „dziękczynnym Te Deum wyśpiewanym Bogu za Jego dary”. Przypomniał, że to dziękczynienie zachęca do uświadomienia sobie zarówno znaczenia pracy rolnika, jak i ziemi w życiu narodu. „Ziemia ma prawo do tego, by być sobą, ma prawo do własnej tożsamości”, mówił bp Kasyna. Ostrzegał, że nie może być ona „bezkarnie wykorzystywana”, szczególnie, gdy rozważa się jakość produkowanej żywności. „Zdrowa żywność to zdrowy naród”, stwierdził biskup pelpliński i dodał za Wincentym Witosem: „Tyle Polski, ile jest ziemi w rękach Polaków”.
Nawiązując do symboliki wieńców biskup pelpliński wskazał na ich wymiar eschatologiczny. – Czy nasze życie będzie dobrym plonem? – pytał biskup, zauważając, że wieńce mówią nie tylko o „zwieńczeniu pracy żniwnej”, ale również o podsumowaniu życia każdego człowieka.
Raz jeszcze zatrzymując się nad regułami traktowania polskiej ziemi, biskup pelpliński mówił, że „nie można jej traktować po macoszemu, trzeba ją ukochać, wsłuchiwać się w jej głos, stale być gotowym do odważnej i szczerej współpracy z nią, gdyż ona nie zdradzi i zawsze przyniesie należny plon”. – Nasze czasy potrzebują odwagi, tłumaczył kaznodzieja i zachęcał do stawiania sobie pytań o przyszłość, zarówno rolnictwa jak i całej Ojczyzny. „Co będzie z naszymi gospodarstwami rolnymi?” – pytał hierarcha, tłumacząc, że polska wieś bardzo się wyludnia. Bp Kasyna ostrzegał przed myśleniem wyłącznie o zysku w decyzjach o Polsce i o rolnictwie – bez oglądania się na człowieka.
W końcowej części homilii duchowny stawiał pytania o wartości, na których budowany jest przez wieki etos polskiej wsi. Przypomniał, że rolnicy polscy zawsze budowali na Chrystusie i to pomagało podtrzymywać tożsamość tego środowiska. „Życie człowieka jest dobre i piękne, gdy kieruje się on wartościami”, przypominał bp Kasyna, apelując o czynienie starań, aby „polska wieś znalazła się pośród wartości wraz z całą naszą Ojczyzną”, które trzeba uznawać i ich bronić.
Dożynki były kontynuowane na miejscowym placu Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku z udziałem licznych przedstawicieli władz parlamentarnych, wojewódzkich oraz samorządu lokalnego.
Prezydent RP skierował do zebranych list, w którym napisał, że „niezbędne jest perspektywiczne myślenie o sprawach polskiego rolnictwa”. Andrzeja Duda dodał: „Dziękuję rolnikom diecezji pelplińskiej za umiłowanie rodzinnej ziemi, za codzienny wysiłek, za szacunek do tradycji”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.