Bp Kiernikowski: trzeba przestrzegać przed tym, co może dziać się w człowieku
17 września 2015 | 19:17 | ks. pn Ⓒ Ⓟ
"Dzisiejsza uroczystość pokazuje, by przestrzegać przed tym, co może się dziać w człowieku, w zarządzaniu społecznością, wtedy, kiedy człowiekiem zacznie zarządzać myśl totalitarna" – powiedział w kościele św. Trójcy biskup legnicki. Okolicznościowa Msza św. i odsłonięcie pomnika „Zesłańcom Sybiru”, towarzyszyły uroczystościom Dnia Sybiraka w Legnicy.
W uroczystości obok cudownych katolickich i osób należących do Związku Sybiraków, i ich rodzin, wzięli udział przedstawiciele Kościołów: Ewangelickiego, Greckokatolickiego i Prawosławnego oraz parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji, zakładów pracy oraz delegacje dzieci i młodzieży legnickich szkół.
„Dziś się gromadzimy, aby uznawać, że jedynie poprawnym myśleniem jest to, które odnosi się do Boga, który się objawił w całej historii, a najpełniej w wydarzeniu Jezusa Chrystusa” – powiedział w homilii biskup legnicki.
„Gromadzimy się po to, by wspominać to, co było i o tym pamiętać, by czerpać dla siebie przestrogę, że żadna organizacja nie potrafi uleczyć wnętrza człowieka. Tylko Ewangelia, tylko Jezus Chrystus, tylko mądrość Boga potrafi leczyć wnętrze człowieka i sprawiać to, że relacje międzyludzkie mogą przebiegać w pokoju” – dodał hierarcha.
Swoje słowa biskup skierował też do tych wszystkich, których losy są związane z tragedią Sybiru. „Oddajemy dziś cześć tym, którzy wcielali prawdę Ewangelii, którzy byli przywiązani do Ojczyzny, kochali ją, którzy walczyli i polegli, doświadczani przemocą. Oddajemy im cześć i próbujemy ukazać ich ofiarę jako ponadczasowe przesłanie tego, co jest świadectwem jedności z Bogiem. Oddajemy też szacunek tym, którzy przeżyli. Dziękujemy tym, którzy przyczynili się do powstania pomnika, by był znakiem, przestrogą. Niech ten pomnik, będzie też swoistym nauczycielem, wołającym do świata o opamiętanie, o zwrócenie się do Boga” – zaapelował biskup Zbigniew Kiernikowski.
Po Mszy uczestnicy uroczystości udali się na pobliski plac, gdzie odsłonięty i pobłogosławiony został pomnik ofiar Sybiru.
Pomnik, usytuowany jest na jednym z nowo powstałych skwerów miasta, w dzielnicy zwanej Zakaczawiem. Jest zorientowany na Wschód, co symbolicznie oznacza zarówno, wywóz ludności za wschodnią granicę, a także duchowy zwrot ku Zmartwychwstałemu Chrystusowi. Pomnik nosi nazwę „Zesłańcom Sybiru” i został zaprojektowany i wykonany przez legnickiego rzeźbiarza Grzegorza Niemyjskiego. Na jednym z jego elementów znajduje się napis: „Pamięci Polskich Zesłańców Sybiru w latach 1940–1956 w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości – Legniczanie”.
– Pomnik jest konstrukcją przestrzenną – mówi jego autor Grzegorz Niemyjski „Można wejść między jego poszczególne elementy. Jest jakby rozłożony w czasie i przestrzeni, przedstawiający symboliczne torowisko, którego poszczególne elementy, jakby podkłady, rosną ku górze tworząc schody. Symboliczne tory, zanikają, tworząc jakby rany w żywym ciele. W najwyższym elemencie, jedna z ram, od strony zachodniej zamienia się w krzyż wyłaniający się z pomnika, nadający sens tej całej drodze. Od strony zaś wschodniej, zakotwiczony jest element z brązu, przypominający draperię z wyłaniającym się orłem. Ledwo widoczny orzeł jest symbolem nadziei na wolność Ojczyzny” – dodaje artysta.
Pomnik wykonany jest z 2 rodzajów granitu: czerwonego i szaro-czarnego. Prace projektowe i wykonanie zajęło rok.
– Bardzo się cieszę i jestem dumny z tego, że było mi dane zaprojektować i wykonać pomnik, który stanął w moim mieście i w mojej dzielnicy zarazem, poświęcony takiej tematyce. Ale mam też świadomość , że tej gehenny ludzi, którzy zostali wywiezieni na Wschód przez Sowietów, nie oddadzą ani żadne słowa, ani żaden kształt upamiętniony w kamieniu czy nawet marmurze – dodał rzeźbiarz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.