Rzeszów: o islamie na zjeździe Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych (zapowiedź)
16 września 2015 | 10:17 | ks.hs, am Ⓒ Ⓟ
„Islam. Apologia i dialog” – to główny temat rozpoczynającego się dziś w Rzeszowie XI Zjazdu Stowarzyszenia Teologów Fundamentalnych w Polsce. Obrady, które toczą się w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym im. św. Józefa Sebastiana Pelczara potrwają do piątku, 18 września.
Członkami stowarzyszenia są wykładowcy tej dyscypliny, pracujący na wydziałach teologicznych i w wyższych seminariach duchownych, a także inni duchowni i świeccy absolwenci bądź doktoranci studiów fundamentalnoteologicznych.
Problematykę Koranu, jego genezy i rozumienia w różnych nurtach współczesnego islamu, a także różnice z chrześcijańską koncepcją słowa Bożego, przedstawi ks. prof. Krzysztof Kościelniak, dyrektor Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Odpowiedzi na pytanie, czy Allah, to ten sam Bóg co Bóg tradycji chrześcijańskiej, udzieli inny wybitny specjalista w zakresie tej problematyki w Polsce – werbista, ks. dr Adam Wąs z KUL-u.
O Chrystusie w islamie i apologii Jego osoby w apologii chrześcijańskiej opowie Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Do Rzeczy”, autor niedawno opublikowanej książki „Dżihad i samozagłada Zachodu”. Uczestnicy zjazdu będą także rozmawiać z redaktorem Lisickim o jego koncepcji apologii, zaprezentowanej w dziele „Czy Jezus jest Bogiem?”. Dr hab. Aldona Piwko z UKSW przedstawi referat „Kobieta w islamie. Muzułmański feminizm?”.
W piątek o rozumieniu i praktyce dżihadu w islamie północnej Afryki będzie mówił oblat ks. prof. dr hab. Jarosław Różański z UKSW, a problem relacji chrześcijańsko-muzułmańskich przedstawi werbista ks. dr Stanisław Gródź z KUL-u. Część naukową zjazdu zamknie refleksja ks. prof. dr. hab. Henryka Seweryniaka z UKSW, przewodniczącego STFwP, na temat: „Jak wykładam o islamie? Perspektywa metodologiczno-pedagogiczna, propozycja wykładów i ćwiczeń”.
Mszom Świętym w poszczególne dni zjazdu będą przewodniczyć i homilie głosić bp dr Jan Wątroba, biskup rzeszowski, oraz bp dr Edward Białogłowski, biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej.
W trakcie zajazdu odbędą się także wybory nowych władz Stowarzyszenia oraz, tradycyjnie już, „Nocne 'fundamentalistów> rozmowy’, poświęcone aktualnym poszukiwaniom naukowym polskich środowisk teologicznych oraz indywidualnym dokonaniom ich członków.
Organizatorem tegorocznego zjazdu jest ks. dr hab. Jacenty Mastej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.