Warszawa: Msza w 70. rocznicę powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”
06 września 2015 | 13:48 | kos Ⓒ Ⓟ
70. rocznicę powołania Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” (WiN) uczczono w Katedrze Polowej WP Mszą św., sprawowaną po przewodnictwem Biskupa Polowego Józefa Guzdka. Do katedry przybyli członkowie z okresu konspiracji niepodległościowej Zrzeszenia WiN oraz obecni członkowie reaktywowanej po 1990 roku organizacji.
Ruch Oporu bez Wojny i Dywersji „Wolność i Niezawisłość”, w skrócie nazywany Zrzeszeniem „Wolność i Niezawisłość”, powstał 2 września 1945 r. po rozwiązaniu Armii Krajowej. Miał być to ruch społeczno-polityczny, walczący w obronie praw obywateli i niepodległości Polski.
– Zrzeszenie WiN powstało, bo jego inicjatorzy nosili w sobie miłość do Ojczyzny, pragnąc jej wolności – powiedział we wstępie do Mszy św. bp Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przywitał wszystkich przybyłych na uroczystości i zachęcił do modlitwy w intencji poległych, zamordowanych, zmarłych oraz żyjących uczestników niepodległościowego podziemia.
W homilii ks. płk SG Zbigniew Kępa przypomniał historię organizacji i jej przywódców, m. in. płk. Łukasza Cieplińskiego, IV prezesa Zarządu Głównego WiN. – Po latach dowiadujemy się o najgłębszych i najczystszych motywach ich patriotycznego i społecznego postępowania. Odsłania się ogrom ich cierpienia – powiedział. Przypomniał, że w rocznicę śmierci płk. Cieplińskiego i jego współtowarzyszy, 1 marca 1951 r., obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.
Ks. Kępa zapowiedział, że w tym roku 27 września na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się uroczysta Msza św., która poprzedzi złożenie do grobów ofiar komunistycznego systemu, wydobytych podczas prac w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Na koniec życzył zebranym, aby modlitwa w intencji członków Zrzeszenia WiN, była okazją do refleksji nad losami Ojczyzny.
Mszę św. koncelebrowali z bp. Guzdkiem kapelani ordynariatu polowego oraz duszpasterze organizacji kombatanckich. We Mszy św. uczestniczył m. i. Obecny był m. in. Jan Stanisław Ciechanowski, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
– Myśląc o Ojczyźnie nie można liczyć tylko na wsparcie i łaskę innych. Potrzeba własnego wysiłku pracy i potu a nierzadko przelanej krwi i ofiarowanego życia. Dla mnie 70. rocznica utworzenia Zrzeszenia WiN, to spotkanie jest kolejną lekcją potwierdzającą, że nie ma innej drogi jak brać samemu odpowiedzialność za to wielkie dobro jakim jest Ojczyzna – powiedział bp Guzdek przed błogosławieństwem.
Podziękował weteranom i kombatantom za ich męstwo i mądrość. – Z takich postaw, niezłomnych postaw rodziły się kolejne ruchy i kolejne powstania niepodległościowe, także w tej nie tak odległej przeszłości. Kolejne zrywy dążące do tego by Polska była Polską. W tej godzinie hołdu dla weteranów i kombatantów, ludzi niezłomnych, trzeba oddać cześć i szacunek tym, którzy troszczą się o kombatantów i bohaterów walk niepodległościowych i starają się odkryć skrzętnie ukrywaną prawdę o niezłomnych. Dziękujemy im za to co robią dla przyszłych pokoleń – podkreślił bp Guzdek.
Wolność i Niezawisłość była cywilno-wojskową organizacją antykomunistyczną. Powstała 2 września 1945 r. i działała do przełomu lat 1947/48. Twórcy WiN „wierni testamentowi Polski Podziemnej” podjęli polityczną walkę o urzeczywistnienie wizji ojczyzny, za którą walczyli i ginęli żołnierze Związku Walki Zbrojnej –Armii Krajowej. Organizatorami Zrzeszenia było pięciu oficerów AK: płk Janusz Bokszczanin, płk Franciszek Niepokólczycki, płk Jan Rzepecki, płk Antoni Sanojca oraz płk Jan Szczurek.
Działacze WiN uznali, że w realiach powojennych odzyskanie niepodległości w drodze działań zbrojnych jest niemożliwe. Dlatego koncentrowali się na zapewnianiu społeczeństwu informacji wolnej od komunistycznej propagandy i walce o zwycięstwo sił demokratycznych w zapowiedzianych w Jałcie wyborach. Nastawienie na działalność polityczną skutkowało dążeniem kolejnych zarządów głównych do ograniczenia walki zbrojnej i – jak to wówczas nazywano –„rozładowania lasów”.
Zbrojny charakter miały przede wszystkim struktury WiN na ścianie wschodniej Polski, północno-wschodnim
Mazowszu oraz w Kieleckiem, choć oddziały partyzanckie podporządkowane Zrzeszeniu operowały również na przykład na ziemi tarnowskiej.
Szacuje się, że w 1946 r. w szczytowym momencie rozwoju organizacyjnego w działania Zrzeszenia WiN zaangażowanych było niemal 30 tys. osób.
Poszczególni prezesi Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość to, płk. Jan Rzepecki, płk. Franciszek Niepokólczycki, ppłk Wincenty Kwieciński i ppłk Łukasz Ciepliński. 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.
Po 1990 r. doszło do reaktywowania środowiska. Powstało Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie WiN, którego jednym z prezesów był śp. prof. Janusz Kurtyka, prezes IPN w latach 2005-2010. Od 1992 r. w Krakowie wychodzą „Zeszyty Historyczne WiN”, które stanowią największe historyczne opracowanie obejmujące dzieje Zrzeszenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.