Białystok: 31. Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka Rodzin do Krypna
06 września 2015 | 12:38 | tm Ⓒ Ⓟ
Blisko 10 tys. pielgrzymów przybyło w sobotę w 31. Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce Rodzin do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. Mszę św. dla pątników, której przewodniczył abp Edward Ozorowski koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem „Matka czeka. Pójdź śladem wiary”.
W homilii ks. dr Marian Strankowski przypomniał, że tegoroczna pielgrzymka łączy się z jubileuszem 30. rocznicy koronacji słynącego łaskami obrazu Matki Bożej Pocieszenia. „Dziś dziękujemy Bogu za ogrom łask, jakie w tym miejscu otrzymują rzesze ludzi wierzących, czcicieli Matki Najświętszej” – mówił.
Wskazał, że koronacja jako akt liturgiczny ma swój cel, jakim jest podkreślenie wiary w królewską godność Maryi, a w wymiarze ziemskim nadanie rangi sanktuarium. „Obdarzamy Maryje tytułem Królowej. Jednak mimo tego majestatu królewskości, Maryja nie przestaje być nam po prostu Matką, która nas kocha i na nas czeka” – zaznaczył.
Kaznodzieja podkreślał, że całe ludzkie życie jest wędrówką, ma swój początek i kres. Apelował do zgromadzonych, aby zawsze mieli przed oczyma świadomość celu i w pielgrzymce życia szli śladami wiary do Boga. „Podczas tej pielgrzymki doświadczamy rozmaitych sytuacji: nadzwyczajnych i prozaicznych, radosnych i smutnych, łatwych i trudnych, ale w nich wszystkich jest obecny Bóg, jego opatrzność i Jego miłosierdzie” – podkreślał.
Ks. Strankowski zaznaczał, że najliczniejsza pielgrzymka w archidiecezji białostockiej, jaką jest pielgrzymka do Krypna, jest pielgrzymką rodzin. Prosił o modlitwę w intencji synodu o rodzinie, „aby umocnił świadomość wartości sakramentalnego małżeństwa, opartego na miłości mężczyzny i kobiety, aby ukazał jeszcze jaśniej światu rodzinę jako jedyne miejsce prawdziwego wzrostu i rozwoju człowieka”.
Na zakończenie Eucharystii metropolita białostocki abp Edward Ozorowski, zwracając się do przybyłych na uroczystości, wskazał na narastające w świecie, w Europie i w Polsce niepokoje: toczące się wokół wojny, ustanawiane antyludzkie prawa, a także trwającą w Polsce suszę.
„Tym niepokojom które są wokół, a może także i w ludzkich sercach, człowiek często pragnie sam zaradzić. Ludzkie wysiłki na nic się jednak nie zdadzą, jeśli zabraknie Bożej pomocy” – podkreślał. Zachęcał do nieustannego wpatrywania się w oblicze Maryi i do czerpania z wiary, za Jej przykładem, siły niezbędnej do pokonywania życiowych trudności.
Dziękując przybyłym do krypniańskiego sanktuarium za podjęty trud pielgrzymowania, życzył duchowego umocnienia i Bożego błogosławieństwa.
Do krypniańskiego sanktuarium pielgrzymowało 56 grup z terenu archidiecezji, w tym 57 kapłanów, 13 sióstr zakonnych, 11 kleryków. Najmłodszy pielgrzym miał niespełna 3 miesiące, najstarszy 73 lata.
Joanna pielgrzymowała pierwszy raz po paroletniej przerwie. „Przyniosłam swoje intencje do Matki Pocieszenia. Tutaj na Podlasiu mam takie dwa szczególne miejsca: Krypno i Różanystok, gdzie w sposób szczególny czuję działanie Bożej łaski” – stwierdziła.
Jedna z rodzin, pielgrzymowała już po raz piąty. „Chcemy dziękować Bogu za otrzymane łaski, prosić o zdrowie i Boże błogosławieństwo dla nas i naszych dzieci” – mówili rodzice.
Do pielgrzymów, którzy wyruszyli ze wszystkich białostockich parafii, po drodze przyłączały się grupy z okolicznych miejscowości. W Krypnie poszczególne grupy pielgrzymów witał kustosz sanktuarium, ks. kan. Grzegorz Bołturczuk.
Doroczna wrześniowa piesza pielgrzymka do Sanktuarium w Krypnie jest szczególną okazją dla dzieci, młodzieży i rodziców do zawierzenia nowego roku szkolnego opiece Maryi. Krypno jest również sanktuarium rolników. Na uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, przypadającą 8 września, przybywają tu rolnicy z terenu archidiecezji, aby modlić się, powierzać przez wstawiennictwo Maryi swój trud oraz poświęcić ziarno pod przyszły zasiew. Uroczystości odpustowe poprzedza tradycyjnie czterdziestogodzinne nabożeństwo.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.