Marek Babi naczelnym biskupem Mariawitów
03 września 2015 | 08:59 | mip / br Ⓒ Ⓟ
Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP ma nowego zwierzchnika. Naczelnym biskupem został bp Marek M. Babi, dotychczasowy proboszcz warszawskiej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zastąpił on urzędującego od 2007 roku bp. M. Ludwika Jabłońskiego.
Mariawici płoccy podczas Kapituły Generalnej odbywającej się 31 sierpnia wybrali nowych biskupów naczelnych i członków Rady Kościoła. Biskupem naczelnym został bp Marek M. Babi, zaś zastępcą biskupa naczelnego – bp Piotr M. Bernard Kubick. Do nowej Rady Kościoła weszli obok biskupów, kapł. M. Ładysław Ratajczyk (Żarnówka), kapł. M. Daniel Mames (Gniazdów) i kapł. Zbigniew Nawara (przyszły proboszcz parafii warszawskiej).
Bp Marek M. Babi urodził się 10 maja 1975 roku w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 roku. Był proboszczem w Sobótce i w Lesznie. Od 2008 roku pełnił funkcje proboszcza w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie. W latach 2007-2015 był sekretarzem Rady Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Święcenia biskupie przyjął dwa dni przed wyborem na najwyższy urząd w Kościele. Nowy zwierzchnik Mariawitów płockich jest ordynariuszem diecezji warszawsko-płockiej.
Mariawityzm narodził się na terenie Królestwa Polskiego w XIX wieku. Jego celem była odnowa życia zakonnego i duchowego zapoczątkowana przez św. M. Franciszkę Kozłowską. W 1935 mariawityzm podzielił się na dwa ruchy: Kościół Starokatolicki Mariawitów z siedzibą w Płocku oraz ok. dwutysięczny Kościół Katolicki Mariawitów z siedzibą w Felicjanowie k. Płocka.
Kościół Starokatolicki Mariawitów posiada ok. 30 tys. wyznawców i ponad 30 duchownych. Podzielony jest na 3 diecezje: lubelsko-podlaską, śląsko-łódzką i warszawsko-płocką oraz prowincję francuską.
Kościół Starokatolicki Mariawitów jest członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Światowej Rady Kościołów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.