Ekumeniczne obchody Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia
01 września 2015 | 09:58 | tom (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
Po raz pierwszy 1 września br. w Rzymie i Stambule głowa Kościoła katolickiego, papież Franciszek i honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Bartłomiej obchodzą Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia.
Z tej okazji Ojciec Święty będzie we wtorek o godz. 17 przewodniczyć w bazylice Świętego Piotra Liturgii Słowa, a patriarcha ekumeniczny Konstantynopola wraz ze 140 prawosławnymi biskupami przygotowującymi pierwszy sobór wszechprawosławny będzie się modlić w katedrze św. Jerzego w stambulskiej dzielnicy Fanar. W obchody Dnia włączają się też inne Kościoły chrześcijańskie, m.in. anglikanie.
„Człowiek, jako współtwórca i obdarzona wolną wolą istota ma wielką odpowiedzialność w związku z obecnym kryzysem ekologicznym” – czytamy w opublikowanym przez Radio Watykańskie orędziu patriarchy z okazji obchodów. „To jest ludzka chciwość i dlatego konsumpcjonizm, kultura odrzucenia, masowa eksploatacja zasobów naturalnych zmieniły Ziemię w gigantyczne wysypisko” – cytuje prawosławny patriarcha słowa opublikowanej dwa miesiące temu papieskiej encykliki „Laudato si`” – „Pochwalony bądź”.
Honorowy zwierzchnik prawosławia podkreśla, że nie chodzi tylko o „śmieci materialne”, ale w najgłębszym sensie, o „śmieci duchowe”. Nawiązując do słów Franciszka patriarcha wskazuje na ścisły związek między kryzysem w relacjach człowieka z naturą a kryzysem jego relacji z Bogiem. Podkreśla, że w tym sensie prawosławni chrześcijanie wraz ze swoją mocną wiarą w Stwórcę, również w kontekście ochrony stworzenia są wezwani do odnowy dzieła głoszenia Ewangelii w dzisiejszym świecie.
Komunikat kończy się skierowanym do wszystkich zaproszeniem, aby „obudzić umysły” i „uwolnić się od namiętności interesów osobistych”, tak aby „żyć w zgodzie z innymi i ze stworzeniem, które cudownie zostało pomyślane przez Boga”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.